Česko „země lupičů“: Proč stát už dávno nezasáhl proti zpronevěrám peněžních úschov?

V Česku se v posledních letech opakují případy, kdy advokát, insolvenční správce či exekutor zpronevěří mnohamilionové částky z peněz, které měl mít jen v dočasné úschově. Někteří advokáti tvrdí, že lze jednoduchou změnou legislativy takovým zpronevěrám zabránit, jenže stát se k tomu dosud neodhodlal. Podle některých kritiků by se tak v Česku zhroutil systém, který umožňuje celé řadě lidí z různých oborů velmi snadno zbohatnout.

I když u každého z nich platí trochu jiná pravidla pro úschovu svěřených peněz a nakládání s nimi, jedno mají insolvenční správci, exekutoři a advokáti společné – dočasně mají na svých účtech peníze, které jim někdo předal a oni je za určitých podmínek mají předat někomu jinému. A to se ukazuje jako velké lákadlo ke zpronevěře.

Stovky zpronevěřených milionů

V poslední době se objevily hned tři závažné případy, kdy jsou insolvenční správce, exekutor i advokát obviněni z toho, že cizí peníze zpronevěřili.

Jedenasedmdesátiletý insolvenční správce Václav S. z Českých Budějovic podle vyšetřování policie zpronevěřil celkem 67 milionů korun – vybral je od dlužníků, ale nepředal věřitelům. Hrozí mu deset let za mřížemi. Letos v březnu pak policie zadržela pro podezření ze zpronevěry 85 milionů korun známého pražského exekutora Igora I. 

A již od konce roku 2022 se táhne případ pražské advokátky Hany S., která měla 44 svých klientů připravit formou zpronevěry peněz z advokátních úschov o 153 milionů korun. Ve všech zmíněných případech je nutné zachovávat presumpci neviny, protože v nich ještě nikdo nebyl pravomocně odsouzen.

Poslední případy jsou ale ve skutečnosti jen špičkou ledovce. Podle Zuzany Reyne, která je poškozenou v posledně zmiňovaném případu pražské advokátky a zastupuje sdružení dalších poškozených, jde v souhrnu o vyšší stovky milionů korun.

„Za posledních 15 let jsme došli k částce kolem půl miliardy zpronevěřených peněz z advokátních úschov, a to jde jen o nejkřiklavější a mediálně známé případy,“ řekla INFO.CZ Zuzana Reyne.

Nefunkční pravidla

Velmi známá je například kauza bývalého advokáta Miloše Vlasáka, který byl v roce 2016 odsouzen za zpronevěru 65 milionů korun z advokátní úschovy. V témže roce soud potvrdil devítiletý trest za podvody bývalému zlínskému advokátovi Milanu Holomkovi, jehož podvodná činnost se také z části týkala peněžních úschov.

Podobně se lákadlo zpronevěry peněz, které jim nepatří, nevyhnulo ani exekutorům a insolvenčním správcům. V roce 2021 byla za tuto zpronevěru například odsouzena k 8,5 rokům ve vězení bývalá přerovská soudní exekutorka Jitka Studená. Zpronevěřit měla 26 milionů korun.

„Vrchol naprosté arogance.“ Bývalá starostka Moučková má v Sokole stále důležitou funkci

Při hrubém výčtu těch nejkřiklavějších případů (insolvenční správce nevyjímaje) musí zákonitě každého laika napadnout jednoduchá otázka: Jak je sakra možné, aby advokáti, exekutoři a insolvenční správci vůbec nějak nakládali s penězi, které jim nepatří, nad rámec toho, co s nimi ze zákona mají dělat?

Jinými slovy: je v době vyspělé elektronické komunikace opravdu tak těžké legislativně zajistit, aby nesměli vybírat a posílat peníze z úschovy nikomu jinému než tomu, komu mají patřit?

Například u pražské advokátky, ale i v jiných případech se stalo, že dotyční buď vybírali peníze z úschov v hotovosti, nebo je různě přeposílali na jiné účty.

Česká advokátní komora (ČAK), která má mít nad advokátními úschovami dohled, takovou praxi sice formálně zakazuje, ovšem zabránit jí nedokázala.

Spravedlnost v nedohlednu

Poškození klienti v kauze pražské advokátky Hany S. viní advokátní komoru, že i když měla od Finančně analytického útvaru ministerstva financí s velkým předstihem informace o podezřelých pohybech na účtech, spravovaných touto advokátkou, prakticky nijak nezasáhla. A nechala se údajně ukolébat falešnými výpisy z účtů.

Celá kauza je z pohledu poškozených podrobně popsána na stránkách NE! Advokátní Úschově. Ti viní ze zanedbání dohledu nejen ČAK, ale i některé banky a policii. A spolu s nimi i legislativce, kteří rozkrádání peněz z úschov údajně jen nečinně přihlížejí.

Problém je, že když se případ zpronevěry peněz z advokátní úschovny dostane před soud, následné řízení trvá dlouhé roky.

„Stát zřídil advokátní úschovu jako prostředek ochrany účastníků realitních a jiných obchodů. Místo toho je ale tahle instituce stejně bezpečná, jako kdybyste dal peníze neznámému člověku na ulici a věřil, že vám je za měsíc vrátí,“ uvedla Reyne.

Ani advokátní komora, ani státní instituce totiž bezpečnost peněz z úschov nijak negarantují, ani se na ně (pokud se jedná o trestný čin) nevztahuje pojištění. „Co se týče poškozených přímo trestným činem, mohou se přihlásit do trestního řízení a požadovat náhradu škody po obviněném v trestním řízení,“ napsal INFO.CZ mluvčí ministerstva spravedlnosti.

Z Německa se stane země, kde si každý určí pohlaví sám. Co to bude znamenat třeba v sauně nebo ve vězení?

Problém je v tom, že v těch nejkřiklavějších případech posledních zpronevěr se peníze vypařily a soudy mohou navíc trvat dlouhé roky. Poškození tak své peníze pravděpodobně už nikdy neuvidí. „Sama stejně jako mnozí jiní z poškozených beru antidepresiva, víme i o případech z minulosti, kdy si lidé po ztrátě peněz z advokátních úschov vzali život,“ řekla Reyne.

V jednoduchosti je síla

Přesto se ale nakonec ledy „mírně pohnuly“, což Reyne dává do souvislosti s tím, že poslední případy skončily s tak rozsáhlou škodou a byly tak medializované, že před nimi už politici nemohou strkat hlavu do písku. O to samé se snaží i sdružení poškozených.

Snahu změnit systém advokátních úschov směrem k zajištění větší bezpečnosti uložených peněz deklaruje i Česká advokátní komora. „Konkrétní podoba návrhů, včetně upřesňování legislativních formulací, je stále předmětem jednání. Česká advokátní komora v rámci jednání navrhla, aby pro účely kontroly ze strany ČAK bylo prolomeno bankovní tajemství, tak aby banky mohly poskytnout kontrolní radě ČAK informace o stavu a pohybech na účtu advokátní úschovy,“ uvádí pro INFO.CZ mluvčí ČAK Iva Chaloupková.

Dalším návrhem komory je pak podle ní vytvoření specifického bankovního produktu – tzv. úschovního účtu, z něhož by banka mohla peněžní prostředky vyplatit jen na předem stanovené účty odsouhlasené účastníky smlouvy o úschově.

Systém je vymyšlen

Zavést do systému „dočasné správy cizích peněz“ větší pořádek se snaží i iniciativa skupiny advokátů v čele s pražským advokátem Jiřím Kučerou.

Ten nedávno napsal text s titulkem Zpronevěrám advokátních úschov lze snadno zabránit, v němž navrhuje systém jednoduchých a laikům srozumitelných opatření při správě úschovních účtů tak, aby advokát s penězi na tomto účtu nemohl dělat nic jiného, než je vyplatit těm, kterým náleží. Kučera spolu s kolegy jednají s některými poslanci a v květnu by o realizaci jejich návrhu měla jednat poslanecká sněmovna.

Advokátními úschovami projdou v Česku ročně stovky miliard korun

Když je to tak jednoduché, proč podobná úprava nepřišla třeba už před deseti lety a nezachránila tak lidem stovky milionů a možná i miliardy korun, zpronevěřených některými advokáty, exekutory a insolventními správci? Co dosud brání a bránilo státu, aby peníze na těchto úschovních účtech ochránil? „To se musíte zeptat České advokátní komory,“ řekl INFO.CZ Jiří Kučera.

Stovky miliard na úschovách

Někteří jiní advokáti – pod slibem zachování anonymity – přece jen spekulují o tom, co stojí za tak dlouhou nečinností státu při ochraně úschov. Podle nich úschovy představují naprosto ojedinělou možnost, jak přijít k penězům.

Zatímco z bankovní půjčky se platí úrok, peníze na advokátních úschovách a účtech exekutorů jsou pro ty, kteří k nim dnes mají přístup, k dispozici naprosto zadarmo.

I když je to formálně zakázané, pokud si advokát půjčí z úschovy peníze na nějakou spekulaci či investici (nebo ji provede někdo jiný), může je zhodnotit mnohem lépe, než kdyby si někde půjčoval na úrok v bance.

A to třeba jen tím, že miliony korun převede na čas na jiný, úročený účet. Natož když s nimi třeba spekuluje na pád nějaké měny nebo turbulence na realitním trhu. „Samozřejmě se advokátní úschovy, kdy je možné peníze převádět na jiné účty nebo vybírat v hotovosti, nabízejí jako ideální forma k praní špinavých peněz,“ řekl INFO.CZ jeden z oslovených advokátů.

Boj o důchody: Podstata reformy je v zásadě triviální, populisté situaci jen účelově komplikují

O jak velké lákadlo se jedná, svědčí jednoduchá statistika. Podle Advokátního deníku provedli advokáti jen v roce 2021 přes 80 tisíc advokátních úschov. Pokud by jedna úschova představovala třeba cenu bytu v hodnotě 4 miliony korun, pak by úschovními účty ten rok prošlo na 320 miliard korun.

Další miliardy pak dočasně spravují exekutoři a insolvenční správci. Kdo si část těchto peněz dokáže vzít, investovat a pak původní částku vrátit, může vydělat během velmi krátké doby miliony.

Jen se to nesmí přehnat tak, aby se půjčka už nedala vrátit a stala se z ní zpronevěra. Přesně to se stalo i některým advokátům, exekutorům a správcům, kteří to takzvaně přehnali.

Kdo na systému vydělává

Poškození v kauze pražské advokátky Hany S. proto mají podezření, že trestná činnost, související s advokátními úschovami, není dílem jen obviněných jednotlivců, advokátů, ale podílí se na ní i mnoho dalších osob. A tomu údajně odpovídá i laxnost při řešení problémů zabezpečení těchto úschov.

Česká advokátní komora sice loni v červenci pod tlakem podmínky bankovních úschov částečně upravila: Nově mohou klienti po advokátovi žádat bankovní záruku, že budou informováni o každém pohybu na úschovním účtu.

Ani to však podle některých poškozených v advokátních podvodech není dostatečné. „To je sice hezké, ale v praxi to vaše peníze stejně neochrání. Pokud vám bude chtít advokát ukrást peníze, jen vám přijde SMS, že je skutečně ukradl,“ doplňuje závěrem k současné situaci Zuzana Reyne.

„Smlouva pro Česko“ chce polít ekonomiku živou vodou. Stojí za ní oceňovaný ekonom Filip Matějka i mediální dům CNC

Pozvání na Hrad se neodmítá. Hnutí ANO udělalo nepochopitelnou chybu, a teď se hloupě vymlouvá

sinfin.digital