Bitva o televizní a rozhlasové poplatky začíná. „Budu krvácet na barikádě,“ říká Babiš

V prvním čtení začnou poslanci tento týden projednávat tzv. velkou mediální novelu, která mimo jiné navyšuje koncesionářské poplatky. A zatímco opozice otevřeně přiznává, že bude jednání dolní komory obstruovat, zástupci vlády počítají s tím, že novela prvním čtením projde ještě před sněmovními prázdninami.

Hned na úvod je třeba říct, že se koalice – tak trochu vlastní vinou – ocitla v časové tísni. Její ambicí je, aby novela prošla celým zákonodárným procesem do konce roku tak, aby veřejnoprávní média mohla s navýšením poplatků počítat už v rozpočtu na rok 2025, což je ale bez ohledu na avizované obstrukce opozičních stran dost smělý plán.

V politickém zákulisí se navíc mluví o tom, že ne všichni koaliční poslanci – jedná se především o zástupce ODS – jsou z novely nadšení. Přesto se situace jeví tak, že vláda bude jednotná.

„Už samotná příprava novely byla detailně diskutovaná a projednávaná, takže se jedná pro všechny o nejpřijatelnější kompromis,“ uvedla v rozhovoru pro INFO.CZ předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

„Máme tedy v rámci koalice shodu, že se již více návrh zákona měnit nebude,“ reagovala na otázku, zda si vláda ještě nenechává prostor pro nějaké ústupky.

„Pro TOP 09 je naprosto zásadní, že se nám do zákona podařilo prosadit indexaci poplatků, tedy jejich valorizaci podle inflace,“ vysvětluje s tím, že cílem vlády je, jak slíbila ve svém programovém prohlášení, udržitelné financování veřejnoprávních médií.

„Jedině robustní média veřejné služby mohou být kvalitní a plnit svou klíčovou funkci v rámci demokratické společnosti. Proto je také zásadní, abychom novelu stihli do parlamentní pauzy. Proto jsme připraveni v určitý moment znovu prosadit pevné hlasování, schůze k tomuto bodu začne ve čtvrtek 11. července. A my budeme připraveni jednat i v následujícím týdnu – 16. a 17. července,“ avizuje Pekarová.

Podobně to vidí poslanec Jan Lacina ze Starostů a nezávislých, který se médiím veřejné služby dlouhodobě věnuje.

„Myslím, že už jsme dokázali u některých jiných klíčových norem obstrukce opozice překonat. Klíčovou roli v tom sehrálo loňské rozhodnutí Ústavního soudu, které velmi srozumitelně argumentovalo v tom smyslu, že opozice v dlouhých desítkách hodin a dokola opakujících se argumentů obstruuje sama sebe.“

Kdo zaplatí navýšení rozpočtu České televize? Růst koncesionářských poplatků má vítěze i poražené

První místopředseda lidovců Jan Bartošek v rozhovoru pro INFO.CZ připomíná, že se poplatky nezvyšovaly u České televize již patnáct let, a u Českého rozhlasu dokonce osmnáct let.

„Pokud některé strany či hnutí tvrdí, že jejich mírné navýšení není nezbytné, ve skutečnosti by se veřejnoprávních médií nejradši zbavily. Buď by je nechaly finančně skomírat, nebo by je radši financovaly ze státního rozpočtu, což by jim umožnilo mít nad jejich vysíláním kontrolu.“

Plán hnutí ANO a SPD je v každém případě jasný. Mluví o něm dlouhodobě a otevřeně. Návrh zákona odmítají a voličům slibují, že televizní a rozhlasové poplatky po případném vítězství ve volbách zruší. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš dokonce v souvislosti s jejich navýšením hovoří o korupci.

„Dopředu vás upozorňuju, že tady budu krvácet na této barikádě a budu se snažit překonat rekord v mluvení,“ slíbil předminulý týden Babiš ve Sněmovně.

„My jsme na jejich taktiku připraveni,“ reaguje v rozhovoru pro INFO.CZ na plán opozice Bartošek.

„Je to korupce, je to nepřijatelné, je to neuvěřitelná drzost a vůbec nechápu, jak si tohle někdo může dovolit. Ale oni si dovolují všechno. Všechno si dovolují, protože mají pocit, že tady budou vládnout čtyřicet let,“ stojí si za svým ale Babiš.

Dopředu vás upozorňuju, že tady budu krvácet na této barikádě a budu se snažit překonat rekord v mluvení.

Andrej Babiš

„Poplatky se nezvyšovaly dlouhá léta. Jejich hodnota je nyní na méně než polovině té původní. Navíc se technologie posunuly mílovými kroky. Proto mírně zvyšujeme poplatky a definujeme nově i další okruh zařízení, která přijímají televizní a rozhlasový signál – chytré mobilní telefony, tablety, počítače,“ vysvětluje ministr kultury Martin Baxa.

A zatímco opozice šermuje tím, že lidé budou platit poplatek za každý mobilní telefon nebo tablet, Baxa upozorňuje, že se nemění základní princip jedné platby za domácnost. A to bez ohledu na počet zařízení, kterými disponuje. 

„Změna se dotkne menšiny uživatelů veřejnoprávních služeb. Pro naprostou většinu asi tří milionů stávajících koncesionářů budou změny znamenat citlivé zvýšení poplatku o patnáct korun v případě televize a o deset korun v případě rozhlasu.“

Baxa exkluzivně pro INFO.CZ: O kolik se zvýší koncesionářský poplatek, kdo ho nově bude platit a jak je to s firmami

Pod palbou kritiky se nicméně ocitl návrh kvůli tomu, jak stanovuje pravidla pro platby firmám. Ty se již nebudou vázat na počet přijímačů, kterými podniky disponují pro svou činnost. Výpočet násobku poplatku bude nově probíhat na základě počtu zaměstnanců právnických osob. Jak jsme upozornili tady, vedlejším efektem návrhu mohou být zcela absurdní situace.

Zatímco jedna firma může mít třeba stovky televizních přijímačů, ovšem pokud má čtyřiadvacet a méně zaměstnanců, od koncesionářského poplatku bude osvobozena. A na druhé straně, firma s pěti sty a více zaměstnanci, která nevlastní jediný televizor, zaplatí téměř čtvrt milionu měsíčně.

Pokud jde o indexaci poplatku, ta bude fungovat následovně: Při dosažení šestiprocentní kumulované inflace za uplynulé kalendářní roky od posledního zvýšení se zvýší poplatky za ČT a za ČRo každý o šest procent jejich aktuální výše. 

Při první indexaci se oněch šest procent bude tedy počítat ze 150 Kč u ČT a z 55 Kč u ČRo. Novelizace zároveň zavádí systém memorand mezi médii veřejné služby a ministerstvem kultury, která budou po dobu pěti let definovat jejich roli a podobu veřejnoprávní služby.

Byl by to armagedon. Souček o hokejovém šampionátu, vyšších poplatcích a úsporách v ČT

sinfin.digital