KOMENTÁŘ LADISLAVA NAGYE | Když se po nepovedené televizní debatě začalo spekulovat, že by se Joe Biden mohl kandidatury vzdát, jeho viceprezidentka Kamala Harrisová nepatřila k nejčastěji skloňovaným jménům mezi těmi, kdo by ho mohli nahradit. Důvod byl prostý: její politická kariéra se ocitla na mrtvém bodě. Nevyhraněné názory, neschopnost vyřešit migrační krizi na jižní hranici, nezvládnutá kauza Medicare, kdy nejprve podporovala razantní návrhy Bernieho Sanderse, aby se od nich vzápětí distancovala. Nyní, pár týdnů poté, je ale Kamala Harrisová tím nejpravděpodobnějším kandidátem. Důvod je opět prostý a pragmatický: peníze.
Kamala Harrisová byla součástí tandemu Biden-Harrisová, a tak může jako jediná čerpat peníze, které se na podporu Bidenovy kandidatury dosud vybraly. A není to malá částka, něco kolem 240 milionů dolarů.
Podle právničky Shanny Portsové, citované listem The Wall Street Journal, si Harrisová „podrží přístup ke všem finančním prostředkům, které byly na kampaň vybrané a může je použít na podporu své prezidentské kandidatury.“
Týdeník The Economist v palcovém titulku napsal, že Kamale Harrisové chybí „charisma a čas“. Obojí je pravda, nicméně z hlediska času má stále výhodu před ostatními potenciálními kandidáty. Ti by finance teprve museli shánět.
Je otázka, zda by se našel takový kandidát, jehož výrazně vyšší charisma, než jaké má Kamala Harrisová, by dokázalo tento handicap přebít.
Druhou nespornou výhodou je, že ji podpořil Joe Biden a jeho stoupenci, včetně kalifornského guvernéra Gavina Newsona, o němž se ještě před Bidenovým odstoupením hovořilo jako o jednom z potenciálních možných „náhradníků“. Harrisová má i podporu významných sponzorů Demokratické strany.
Na druhou stranu ji nepodpořil bývalý americký prezident a někdejší Bidenův šéf Barrack Obama. O něm se říkalo, že stojí v pozadí snah Bidena přesvědčit, aby nekandidoval.
Ještě před Bidenovým odstoupením psala anglosaská média o tom, že právě s ním herec George Clooney konzultoval veřejný apel na Bidena, ať kandidaturu vzdá. Tehdy ještě současný prezident odolával, o pár dní a pár dalších přeřeknutí později už ne.
Obama mu vzápětí květnatými slovy poděkoval: „Joe Biden byl jeden z nejdůležitějších amerických prezidentů. Zároveň je to můj drahý přítel a spolupracovník. [Jeho] rozhodnutí odstoupit je historickým příkladem skutečného služebníka lidu, jenž znovu upřednostnil zájmy amerického lidu před svými vlastními a tento příklad by měly následovat i další generace lídrů.“
Ani slovem se však nezmínil o Harrisové; naopak zastává pozici, že kandidát demokratů by měl vzejít ze soutěže.
Joe Biden has been one of America’s most consequential presidents, as well as a dear friend and partner to me. Today, we’ve also been reminded – again – that he’s a patriot of the highest order.
— Barack Obama (@BarackObama) July 21, 2024
Here’s my full statement: https://t.co/Bs2ZumFXxe
„Prozatím bychom s Michelle chtěli vyjádřit svou lásku a vděčnost Joeovi a Jill za to, že nás tak zdárně a odvážně provedli touto nebezpečnou dobou – a za jejich oddanost ideálům svobody a rovnosti, na nichž je tato země založená.“
Americká média si hned všimla slova „prozatím“. Jeho použití podle řady komentátorů podporuje dohady, že se do boje o úřad prezidenta nakonec zapojí Michelle Obamová a že její manžel na tomto dlouhodobě pracuje. Není to úplně překvapivé. Jako o možné kandidátce se o ní mluví dlouho.
Je to výrazná veřejná osobnost, v průzkumech se dlouhodobě objevuje na předních místech. Asi by jako umírněný Biden dokázala oslovit širší spektrum voličů než progresivisticky vyhraněná Harrisová. Na druhou stranu, jedna manželka bývalého demokratického prezidenta již s Donaldem Trumpem prohrála.
Sjezd Demokratické strany, z něhož vzejde kandidát, začíná již 19. srpna. To nedává moc času na nějaké soupeření. Přesněji řečeno, výrazné zápolení by mohlo v konečném důsledku demokraty ještě více oslabit.
Zatím to vypadá, že Kamala Harrisová se nevzdá, otázka tedy je, kdo se postaví proti ní. Vedle Michelle Obamové se mluvilo hlavně o Gavinu Newsomovi, ale ten již podpořil Harrisovou.
Z dalších se často zmiňoval Andy Beshear, guvernér státu Kentucky, jeden z mála demokratických guvernérů v tradičně republikánském státě, coloradský guvernér Jared Polis, guvernér státu Illinois J. B. Pritzker nebo pensylvánský guvernér Josh Shapiro.
Nejpravděpodobnější je však to, že se kandidátkou stane opravdu Kamala Harrisová. Ta si již zajistila dostatečný počet demokratických delegátů. Je docela dobře možné, že ostatní potenciální kandidáti do souboje nepůjdou jednoduše proto, že situace pro demokraty nevypadá úplně dobře.
Joe Biden svým otálením stranu oslabil, Donald Trump je stále favoritem a jít do prohraného boje není pro další politickou kariéru úplně to nejlepší.
Z týmu Donalda Trumpa se začaly ozývat hlasy, že by Joe Biden měl rezignovat okamžitě – tedy i na svůj současný úřad. V mnoha ohledech je to požadavek logický: pokud není schopen svůj úřad vykonávat a jeho okolí po dlouhou dobu veřejnosti lhalo, měl by z toho vyvodit důsledky a post prezidenta přenechat někomu, kdo bude schopen zemi efektivně řídit. To by v tomto případě byla jeho viceprezidentka Kamala Harrisová.
Nelze se nicméně ubránit dojmu, že republikáni jdou zde trochu proti svým vlastním zájmům: skutečně chtějí, aby dosud nevýrazná a neúspěšná viceprezidentka ukázala, že má na to zemi řídit? Anebo doufají, že by se během těch dvou třech měsíců dokázala dokonale znemožnit?
Tak či onak se to nestane. Z toho, co prosáklo z Bidenova okolí, je zřejmé, že současný prezident se kandidatury vzdal až pod značným tlakem. I kdyby jeho odstoupení možná Kamale Harrisové pomohlo, je to pravděpodobně krok, který už neudělá: za každou cenu chce mandát dokončit.
Nejpravděpodobnější scénář je tedy takový, že demokratičtí kandidáti vyšlou 19. srpna do boje Kamalu Harrisovou.