ANO uspělo. Sněmovna zřídí vyšetřovací komisi k prosincové střelbě na Filozofické fakultě UK

Něco podobného se v tomto volebním období příliš často nestává. Poslanci si ve středu na návrh hnutí ANO odhlasovali zřízení parlamentní vyšetřovací komise k prosincové střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Pro byla kompletní Sněmovna. Tedy i zástupci vlády. A to přesto, že podle ministra vnitra Víta Rakušana pro její vznik neexistuje důvod.

Byla to atypická mimořádná schůze poslanců svolaná opozicí. Ostatně trvala necelou půlhodinu. V rozpravě nevystoupil tak jako jindy lídr opozice Andrej Babiš, slovo si nevzal ministr vnitra Vít Rakušan, jehož rezignaci požadují kritici zásahu policie, neřečnil ani předseda SPD Tomio Okamura. Zjevně mezi jednotlivými sněmovními frakcemi panovala dohoda, že vznik parlamentní komise všichni podpoří.

Rakušan na svých sociálních sítích připomněl, že postup a zásah policie při střelbě na Filozofické fakultě prověřila jak interní inspekce, tak GIBS. „Neshledaly na něm zásadní pochybení. Na základě jejich závěrů a informací, které vyplynuly z vyšetřování, je bohužel zřejmé, že tragédii nebylo možné zabránit.“

Také proto podle něj neexistuje pro vznik parlamentní vyšetřovací komise reálný důvod. „Přesto jsme se rozhodli umožnit opozici její zřízení. Nechceme, aby veřejnost měla jakékoliv pochybnosti o tom, že pro objasnění okolností tragédie, která se svým způsobem dotkla snad každého, jsme neudělali opravdu všechno,“ vysvětlil.

Současně chce dle svých slov věřit, že komisi nebude nikdo z politiků zneužívat ke zpochybňování důvěryhodnosti policie, k politizaci tragédie a k další traumatizaci pozůstalých a všech ostatních, koho se osobně dotkla.

Kdo dá hlavu na špalek: ministr, nebo šéf policie?

Podle Jany Mračkové Vildumetzové nicméně hnutí ANO svolalo mimořádnou schůzi ke střelbě na Filozofické fakultě UK kvůli tomu, že se už předtím opakovaně snažilo tento bod zařadit na řádný program schůze poslanců. Ani jednou ale neuspělo.

„Bez úspěchu jsme se také snažili seznámit se zprávou úřadu vnitřní kontroly policejního prezidia ze dne 7. ledna 2024. Bez úspěchu jsme se také snažili seznámit se zprávou Generální inspekce bezpečnostních sborů ze dne 6. června 2024. Vše je tajné,“ dodala.

Zdůraznila přitom, že musí existovat z celé události záznam veškeré komunikace mezi operačním střediskem krajského ředitelství a odpovědným důstojníkem jak za krajské ředitelství hlavního města Prahy, tak mezi operačním střediskem policejního prezidia a odpovědným důstojníkem za policejní prezidium.

„Když jsme na minulém bezpečnostním výboru o toto požádali, bylo nám řečeno, že tento záznam k dispozici dostaneme. Bohužel usnesení ze strany koalice schváleno nebylo. A já si právě myslím, a my jako hnutí ANO, že seznámení s touto komunikací je opravdu klíčové,“ uvedla na plénu Sněmovny Mračková Vildumetzová.

Podle Radka Kotena z SPD nese za zásah policie odpovědnost ministr vnitra Vít Rakušan. A proto by měl rezignovat. Rakušan nic podobného ale neplánuje, vláda bude i tentokrát skoro jistě jednotná.

Střelba na FF UK: Mlžením se krev nesmyje

„Řada z nás může i inklinovat k tomu, že situaci hodnotí z informací, které v tu chvíli policie neměla. Podle toho, co jsem však viděl a s čím jsem měl možnost se seznámit, jsem přesvědčen, že policie neudělala žádnou zásadní chybu,“ má ostatně jasno poslanec hnutí STAN Petr Letocha – byl jediným zástupcem koaličních stran, který na schůzi vystoupil.

Helena Válková z hnutí ANO ale v tom, co řekl, identifikovala logický rozpor. „V případě, kdyby tady nebylo podezření na žádnou chybu, tak proč by se zřizovala vyšetřovací komise?“ Pro její vznik v každém případě nakonec hlasovala opozice i koalice – pro bylo 132 ze 141 přítomných poslanců. Nikdo nebyl proti, devět se jich zdrželo.

Jejím úkolem bude během šesti měsíců zmapovat tragické události z 21. prosince loňského roku, k čemuž si může pozvat také svědky, případně se seznámit se záznamem komunikace zasahujících policistů, jak o tom hovořila Vildumetzová.

---

Níže kompletní znění přijatého usnesení dolní komory:

Poslanecká sněmovna

I. zřizuje v souladu s čl. 30 ústavního zákona č. 1/1993 Sb., Ústava České republiky, a podle § 48 odst. 1 zákona č. 90/1995 Sb., o jednacím řádu Poslanecké sněmovny, vyšetřovací komisi Poslanecké sněmovny ke střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy dne 21. 12. 2023;

II. ukládá vyšetřovací komisi Poslanecké sněmovny ke střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy dne 21. 12. 2023 provést:

  1. zmapování této tragické události od rána 21. 12. 2023 až do konce zásahu Integrovaného záchranného systému na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy,
  2. vyhodnocení zásahu Integrovaného záchranného systému, zejména pak Policie ČR, na základě dokumentů Policie ČR, Úřadu vnitřní kontroly Policejního prezidia ČR a Generální inspekce bezpečnostních sborů vztahující se ke střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy dne 21. 12. 2023,
  3. identifikaci procesů ke zlepšení v oblasti komunikace mezi účastníky podobných incidentů v budoucnu,
  4. identifikaci procesů ke zlepšení v oblasti takticko-operačních postupů Policie ČR,
  5. zpracování návrhů, jak zlepšit legislativu, aby mohla být efektivněji, rychleji a účelněji nasazována policejní a zpravodajská technika vedoucí k rychlejšímu odhalení potenciálního pachatele;

III. žádá Vládu ČR a dotčené orgány České republiky, aby vyšetřovací komisi Poslanecké sněmovny poskytly potřebnou součinnost při jejím fungování;

IV. stanoví lhůtu šesti měsíců ode dne zřízení vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny, v níž je tato komise povinna předložit svá zjištění s návrhem Poslanecké sněmovně;

V. určuje počet členů vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny na 10, přičemž poslanecký klub ANO 2011 nominuje dva členy komise, poslanecký klub ODS nominuje dva členy komise, poslanecký klub STAN nominuje dva členy komise, poslanecký klub KDU-ČSL nominuje jednoho člena komise, poslanecký klub SPD nominuje jednoho člena komise, poslanecký klub TOP 09 nominuje jednoho člena komise a poslanecký klub Piráti nominuje jednoho člena komise.

Ministr Bek i STAN mohou být za skandál s majáčkem rádi. Nemusejí vymýšlet „bílého psíka“

Mezi mladými neloví jen Šlachta s Turkem. Piráty a STAN by mohla o voliče obrat nová strana

Proč by peníze od lidí měla dostat jen Česká televize? Opravdu dělá tu nejlepší práci?

sinfin.digital