Když se postavíte na vlastní nohy, pochopíte, že správný postoj ovlivňuje náladu. Pokud stojíte jako „zmačkaná plechovka“, budete se tak i cítit. Vhodná obuv může ovlivnit nejen páteř a vnitřní orgány, ale i sebevědomí, a dokonce i chuť na sex.
Jedním z přirozených smyslů života je být šťastný. Pokud nejsme šťastní, znamená to, že jsme si někde něco „skřípli“. Jelikož tělo a psychika jsou spojené nádoby, můžeme skrze jedno ovlivňovat druhé. Zásadní je se ke světu i sami k sobě správně postavit. Zdaleka ne jen obrazně.
„Když se vyvarujete základním chybám, které se šíří do celého těla, tělo se srovná, vycentruje a uvolní. Najednou zjistíte, že se můžete ‚opřít sami o sebe‘ a cítíte se hezky. Zlepší se všechny tělesné funkce, od páteře, přes všechny klouby, kosti, svalové řetězce, vnitřní struktury až po orgány,“ říká fyzioterapeut Lukáš Klimpera.
Tak dlouho hledal zdravé boty pro
své pacienty, až si je navrhl sám. Barefoot a kompromisní obuv
Ahinsa shoes nohy nedrtí a nesvírají, naopak jim umožňují
vytvořit tělu správnou základnu, ze které vše vychází.
„Když se postavím správně, nohy mě opravdu nesou. Začnu cítit změnu o tisíc procent. Najednou je člověk přirozeně sebevědomý. A také je hezké vidět, jak na vás reaguje okolí,“ popisuje Klimpera.
Správný postoj souvisí i se sexualitou
Tělo pracuje jako celek. Když jedna část nefunguje správně, odrazí se to na zbytku. Tím nefunkčním článkem můžou být nohy, které vměstnáte do klasické boty. Vše souvisí se vším. Některé fyzioterapeutické koncepty mluví o tzv. horizontálách v našem těle. První horizontálou jsou chodidla, druhou pánevní dno, třetí bránice, čtvrtou ústní dno. Pokud aktivujete správně chodidla, můžete cítit, že se vám tonizuje pánevní dno, bránice i ústní dno.
Když ale máte boty s podpatkem (i nižším), automaticky musíte naklopit pánev. Pokud je pánev ve správném postavení, je v něm i pánevní dno a tlak orgánů je rovnoměrný. V moment, kdy naklopíte pánev dopředu, je tlak orgánů výraznější na přední část. Mozek na to reaguje nastavením většího napětí, aby tělo vybalancoval. Nerovnováha svalového napětí se přenáší do pánevního dna.
Pokud je napjaté, způsobuje problémy se sexualitou nejen u žen, ale i u mužů. Většinou máme v hlavách zakořeněno, že pánevní dno rovná se žena. Ale samozřejmě ho mají, a hlavně potřebují, aby správně fungovalo, i muži. A spousta z nich i kvůli němu řeší problémy s impotencí nebo zhoršenou sexualitou.
„Můžete dvě hodiny denně cvičit, relaxovat, uvolňovat a posilovat pánevní dno, ale pokud nestojíte správně, bude napětí vždy zvýšené. Cvičení je určitě důležité, ale stejně důležité je zajistit, aby co nejdéle v průběhu dne bylo pánevní dno nastavené horizontálně správně,“ upozorňuje Lukáš Klimpera.
U mužů může problém s erekcí způsobovat i spodní prádlo
Diskutabilní je i nošení elastických trenýrek, které zmáčknou celou jejich pánevní oblast a tím ji opět uvedou do napětí a nastaví do nepřirozené pozice. Může to způsobovat erektivní poruchy a dokonce i neplodnost.
„Když máte spodní prádlo, které
zmáčkne a podepře penis, je to podobné jako když zmáčknete a
podepřete nohu. Zároveň je potřeba, aby zevnitř správně
fungovalo prokrvení. Pokud bude pánevní dno špatně nastavené a
stále napjaté, nemůže docházet ke správnému prokrvení,
hromadí se metabolity, a to je špatně,“ vysvětluje
fyzioterapeut.
Špatný postoj
souvisí i s pivním břichem. Pokud se postavím nesprávně, povolí
hluboká břišní svalovina a břicho se vyvalí. Nestačí cvičit,
důležité je i správně stát. Budete se pak lépe cítit i
vypadat. Svou náladu můžeme ovlivnit i naprosto vědomě.
Psycholožka Amy Cuddy se dlouhodobě zabývá problematikou držení těla. Studie prokázaly, že zásadně ovlivňuje naši psychiku. Mozek je jednoduše zvyklý, že shrbený postoj znamená smutek, stejně jako úsměv znamená radost. Rozdíl mezi „vítězným“ a „zoufalým“ postojem poznáte nejen vy, ale i vaše okolí.
Špatný postoj ovlivňuje dech, vnitřní orgány i psychiku
Nesoulad, který způsobuje nesprávný postoj vycházející již z chodidel, má na svědomí potíže s bederní páteří, ale návazně způsobuje i další problémy.
„Nefunguje vnitrobřišní tlak, není aktivní břišní svalovina a všechno to nesou záda. Krom potíží pánevního pletence a pánevního dna se zhorší funkce vnitřních orgánů, o čemž se málo mluví,“ říká Lukáš Klimpera.
„Když správně
funguje břišní stěna, jsou orgány správně stimulované. Zhorší
se samozřejmě i dech. Pro správné dýchání je důležité, aby bránice byla vůči pánevnímu dnu ve vertikálním postavení a
mohla se o něj ‚opřít‘. A to všechno má samozřejmě vliv na
naši psychiku,“ vypočítává fyzioterapeut.
Pokud
naše chodidla fungují správně, zmizí spousta zbytečného napětí
a dech může volně plynout a okysličovat celé tělo. To jsou
zásadní faktory pro to, abychom se cítili dobře. Napomoct tomu
můžeme úplně přirozeně a jednoduše tím, že osvobodíme své
nohy z okovů nesprávných bot. Ideální je chodit co nejvíc bosi,
čemuž ale dnešní doba příliš nenahrává. Řešením jsou
barefoot boty.
Nemusíte se bát, že v nich budete vypadat jako „hobiti“. Například Ahinsa shoes vyrábí esteticky velmi uspokojivé modely, za které naopak sklidíte spoustu komplimentů. Vybrat si tu ale můžete i obuv tzv. kompromisní s gelovou vložkou z materiálu Technogel, která odpruží došlapy a uleví kloubům.
Boty z kategorie Comfort odpovídají přirozenému tvaru chodidel, kterým poskytují dostatečný prostor, možnost postavit se na vlastní nohy správně a užívat si pocit stability a jistoty.