KOMENTÁŘ RADKY TYPLTOVÉ | Umučili byste kočku a následně ji snědli u svátečně vyzdobeného stolu? A budete mít letos zase kapra doma ve vaně předtím, než ho sejmete paličkou? Pak radši ani dál nečtěte.
Představte si, že si z trhu odnesete kočku, cestou ji přidusíte v igelitce, pak ji doma na pár dní zavřete do krabice, ve které neuděláte díry, a nakonec ji umlátíte až na třetí pokus. Vánoční kapři vnímají bolest a stres úplně stejně jako kočky, psi nebo dokonce lidé. Přesto jich letos zase spousta skončí ve vaně a v nejhorším případě zase zpátky v řece nebo rybníce, kde definitivně ztraumatizovaní konečně zemřou a najdou klid.
„Mnoho lidí si
myslí, že ryby necítí bolest, protože nekřičí, ale je to
velký omyl. Z hlediska anatomického i fyziologického lze
jednoznačně tvrdit, že systém vnímání bolesti funguje u ryb
prakticky totožně jako u koček, psů a lidí. Chcete-li lépe
porozumět tomu, jak tuto vánoční tradici vnímají ryby, zkuste
si představit zanedbané a zraněné psy, kteří jsou prodáváni v
přeplněných klecích,“ zhmotňuje myšlenkové tabu polský zoolog Andrzej Elzanowski. O utrpení němých ryb nahlas mluví i vědecká studie České
zemědělské univerzity.
Vánoční evergreen: Kapr na psycho
Spousta kaprů se letos z kádí před obchodními domy a na náměstích opět přesune do českých koupelen. Děti je stihnou pojmenovat Lojza nebo Fanouš. Ale spíš by jim měly vytetovat čárový kód. Vánoční kapři totiž zažívají rybí obdobu koncentráku.
Proti zbytečnému utrpení při transportu, pobytu v „cele smrti“ v podobě vany i neodborné popravě se staví rozumní lidé i odborníci. Ještě horší variantou je následné vypuštění do volné přírody. Petici za ukončení zvrácené tradice nákupu živých ryb podepsalo už více než 10 tisíc Čechů. Myšlenku podporují i někteří politici. Kapři ale brázdí české vany dál.
Na stranu živých ryb, které budou brzy mrtvé, ale mezitím zažijí spoustu zbytečného stresu, se staví i někteří obchodníci. Po loňském zákazu jejich prodeje před pobočkami řetězce Lidl se letos přidává i Billa. Paradoxem je, že Lidl má stejného majitele jako Kaufland, před kterým se živí kapři vesele prodávají dál. Německá Schwarz-Gruppe zřejmě trpí sociální schizofrenií.
Tradice na odstřel slepou patronou
Petici za ukončení tradice s výzvou ke změně legislativy předložili zástupci české pobočky organizace Compassion in World Farming (CIWF), která usiluje o zlepšení kvality života (a potažmo i smrti) hospodářských zvířat, pirátské poslankyni a místopředsedkyni Výboru pro životní prostředí Kláře Kocmanové. Ta se sice dlouhodobě netají podporou této myšlenky, ale zatím spíše jen píše na sociální sítě.
„Stavím se proti jakémukoliv zbytečnému utrpení zvířat. Za Piráty proto prosazujeme, aby se konzumní ryby usmrcovaly přímo při prodeji odborným personálem,“ uvedla Kocmanová v každoročním nejnovějším prohlášení na webu Pirátské strany. Kapři jí za to brzy pošlou mokrou pusu z vany.
Politici ani aktivisté nemají ambice vykázat kapry od štědrovečerního stolu. „Nejde nám o zákaz nakupování či dokonce konzumace ryb. Jde pouze o to předejít zbytečnému utrpení těchto živých tvorů,” deklamuje stejně jako loni Kocmanová.
Ale skutek utek. „Nejlepší je koupit kapra přímo na sádkách, které jsou lépe vybaveny pro přechovávání i kvalifikované usmrcení ryb. Nákup na sádkách navíc ušetří kapry dalších transportů a manipulací, spojených s rozvozem na prodejní stánky a pobytem v přeplněných kádích,“ doplňuje Romana Šonková, vedoucí CIWF Česko.
„Špinavé“ vodní prase na sádkách vs. Ulov si sám
Proč vůbec kapr tráví mezičas před naplněním svého nezvratného osudu na sádkách? „Musí se ‚vyčistit‘. On je totiž jako takové vodní prase, žere bahno ze dna, které filtruje přes sebe a pak by na vánočním stole zapáchal,“ vysvětluje jeden z předních českých odborníků na kapry David Fořt, který si vánočního kapra raději každoročně sám uloví: „Rybář je lovec. Přestože patřím vyznavačům ‚chyť a pusť‘, vánočního kapra si vždycky jedu chytit. Je to výzva. Ulovení kapra je v zimě těžší. Je potřeba zjemnit ‚montáž‘ – použít menší háčky a nástrahy, slabší návazcové materiály, používá se například fluorocarbonový návazec, který je ve vodě prakticky neviditelný.“
V zimě se navíc kapři přirozeně „vyčistí“ i ve volné přírodě. „Jak se voda ochlazuje, tak se i čistí, mikroorganismy jsou neaktivní. Zpomaluje se metabolismus vodních živočichů, včetně teplokrevných kaprů. Pokud si tedy kapra chcete sami ulovit, bude přes zimu jednoznačně chutnější. Nejlépe bude chutnat například z pískovny, kde je dno celoročně čistší,“ doporučuje „kaprař“ David Fořt.
Mysleli to dobře, ale dopadlo to jako vždycky
Vánoční kapr není „zlatá rybka“ a sám má po předchozím martyriu nejspíš jediné přání – konečně zemřít. Ryby, které v dobré víře někdo vypustí zpět do volné přírody, s nejvyšší pravděpodobností skutečně zemřou: naprostým vyčerpáním nebo teplotním šokem.
„Poslední dva měsíce před porážkou kapři nedostávají krmivo, neboť se tím zlepšuje kvalita prodávaného masa. Kapři by sice nejedli přes zimu ani v přírodě, ale prostředí sádek jim neumožňuje přejít do zimního spánku, a mají v nich proto mnohem větší výdej energie. Odepřením potravy se jim výrazně oslabuje imunitní systém. Po všem, co zažili, jsou zranění, nemocní, hladoví, oslabení a neschopní přežít v přirozeném prostředí. Jejich smrt je pomalá a bolestivá,“ varuje iniciativa Vánoce bez násilí. Rybářské sdružení ČR si nebere servítky a vypuštění vánočního kapra zpět do rybníku označuje nekompromisně za týrání zvířat.
Například v Polsku
byste za tuto pseudoekologickou akci zaplatili pokutu. Přenášení živých
kaprů v plastových taškách je tam rovnou trestným činem, za
který hrozí až dva roky odnětí svobody.