Audioverze
Kapra si většina Čechů automaticky spojí hlavně s Vánocemi a jindy mu příliš pozornosti nevěnují. Přitom nejen v Česku se jedná o rybu, jejímž lovem se cíleně zabývají takzvaní kapráři, mezi které patří i David Fořt, jeden z předních tuzemských expertů na kapry. „Kaprařina se šíleně posunula. Nejen co do vybavení, ale i tím, jak se změnila kaprářská společnost. Změnily to sociální sítě, díky kterým si každý může užít svých patnáct minut slávy,“ říká Fořt v nové epizodě podcastu Maxim Pavla Vondráčka. „Honba za trofejními kapry se změnila v honbu za fotkami a lajky,“ dodává.
Podle Fořta je smutné, že se z kaprařiny v moderní době často vytrácí kouzlo starých časů. „Dříve aby si člověka v komunitě někdo všiml, tak si to musel více zasloužit. Dnes opravdu jen stačí si ulovenou velkou rybu vyfotit a dát fotku na internet,“ vysvětluje Fořt s tím, že hlavně soukromé vody jsou dnes tak přerybněné, že v nich kvalitního kapra uloví prakticky každý.
„V Česku už máme velké kapry, za kterými se dříve muselo jezdit do Francie nebo Itálie. Většina ryb se po chycení pouští, pokud je někdo nepřeprodává do soukromých vod, kde by je chtěl každý a obtížně se shání. K těmto krádežím bohužel dochází a pro pravé kapraře je to největší zločin,“ uzavírá Fořt.
Jací legendární pojmenovaní kapři v Česku žijí a kde jsou nejlepší lokality k jejich ulovení? A proč není kaprařina ani tak o návnadě jako spíše o rybáři? Poslechněte si celou epizodu.