Audioverze
Již od roku 1994 žije Kestrina Peza v Česku, kde se nyní živí jako soudní překladatelka z albánštiny. Svou rodnou Albánii nicméně pravidelně navštěvuje a totéž doporučuje i posluchačům nové epizody podcastu Maxim Pavla Vondráčka. „Jednou z našich národních hodnot je pohostinnost, vždy rádi přivítáme turisty,“ říká Peza s tím, že u Čechů se Albánie v posledních letech stala nebývale populární destinací. „I nás samotné s manželem to překvapilo. Na hotelích nám říkali, že tam Čechy mají pořád,“ přiznává Peza s tím, že Albánci podobně jako Češi holdují ironickému humoru a rádi si dělají legraci jeden z druhého.
Podle Pezy je naopak rozdílem mezi Čechy a Albánci to, jak si umí užívat života a příliš neřešit plynutí času. „V Albánii se lidé rádi zastaví, není to tak, že když už si dáváte kafe půl hodiny, tak cítíte, že musíte dělat něco jiného. V Česku se spíš pořád za něčím honíme. Já mám v tomhle trochu nevýhodu, že v Česku žiji od dětství a navíc jsem ještě workoholička, tak mě to samotnou pokaždé při návštěvě Albánie trochu překvapí, že jsem jako jediná všude na schůzce o patnáct minut dřív,“ vysvětluje Peza s tím, že nejlepší pro návštěvu země je září, kdy nejsou kvůli konci turistické sezóny vyšponované ceny.
Je Albánie skutečně ateistická a jak v zemi funguje soužití křesťanů s muslimy? Proč si albánští muslimové s chutí vychutnávají jak vepřové maso, tak alkohol? Poslechněte si celou epizodu.
Následující fotografie zachycují pouť na hoře Tomorri (Foto Kestrina Peza)