Momentálně nejúspěšnější startupista světa a CEO firmy OpenAI zrekapituloval svou hvězdnou kariéru a na svůj blog sepsal 17 rad pro ty, kdo se pokoušejí něčeho dosáhnout.
Sam to nazval lákavě: „Přál bych si, aby mi tohle na začátku někdo řekl.“ Samotná moudra bohužel zní dost genericky, snad jako kdyby to psal ChatGPT. Jsou to opravdu rady, které vám ušetří vyhazov od správní rady? Pojďme to prozkoumat.
- Optimismus, posedlost, sebedůvěra, surová síla a osobní vztahy. Klasická biblická slova náboženství Silicon Valley. Věř ve svůj úspěch, neurvale jdi za tím, v co věříš a přátel se, s kým můžeš.
- Potřebuješ týmy, které táhnou za jeden provaz, a umění najít rovnováhu mezi klidem a až agresivním rychlým jednáním. Nenech se odradit tím, co si o tobě myslí ostatní, hlavně na začátku. Těžké je věci dotahovat a Altman radí „zabejčit se.“
- Pro tým je snazší dělat těžkou věc, na které opravdu záleží, než dělat snadnou věc, na které ve skutečnosti nezáleží. Odvážné nápady motivují lidi. Bez velké vize není sice velkého pádu, ale ani velkého úspěchu. Česká opatrnost by v tomhle potřebovala profackovat. Už někdo řekl Just Do It?
- Motivace jsou superschopnosti. Velké věci se nedělají pro peníze. Takže proč?
- Soustřeď své zdroje na malý počet vysoce nadějných cílů. Často se ukáže, že toho můžeš osekat víc, než jsi myslel.
- Komunikuj jasně a stručně.
- Bojuj proti kecům a byrokracii. A přiměj k tomu i ostatní. Neztrácej čas zbytečnými pravidly. A když na taková narazíš, snaž se je změnit.
- Výsledky jsou to, co se počítá. Nezáleží na tom, jak hezky to je promyšlené, pokud výsledky nestojí za nic.
- Věnuj více času náboru. Riskuj u lidí s vysokým potenciálem a s rychlým tempem zlepšování. Obklopovat se chytřejšími lidmi, než jsi ty sám? Slabí šéfové se toho bojí, silné to vystřelí k úspěchu.
- Superhvězdy, ti nejlepší zaměstnanci, jsou ještě cennější, než se zdá. Ale dívej se na souvislosti a na to, jaký mají vliv na celou organizaci.
- Rychle se uč z chyb: Není problém dělat chyby, pokud se z nich rychle poučíš a jdeš dál. Plány by se měly dělat pro desetiletí, realizace by se měly odehrávat v řádu týdnů. Tohle startupové zlaté pravidlo se v našem zrychleném světě stává zlatým pravidlem pro všechny typy projektů.
- Nebojuj s obchodním ekvivalentem fyzikálních zákonů. Někdy je lepší v podnikání nevynalézat kolo a raději se přizpůsobit zvyklostem. I když je to třeba objektivně blbost.
- Inspirace se kazí a život plyne rychle. Nečinnost je obzvláště zákeřný druh rizika.
- Škálování může přinést překvapení. Jakmile začneš růst, zjistíš, že velký projekt nejspíš bude fungovat úplně jinak než malý.
- Síla synergie a úspory z rozsahu. Když se ti podaří vytvořit něco, co s rostoucím měřítkem nabírá na hodnotě, jsi na koni.
- Vrať se a pokračuj. Nevzdávej to.
- Práce se skvělými lidmi je jednou z nejlepších částí života. Pracuješ s těmi, se kterými chceš žít?
Takže ani v Silikonovém údolí nevymysleli nic světoborného. Altman nebo jeho robot radí být odvážný, plánovat dopředu, ale nebát se prohrát, nebojovat proti systému, ale najít způsob, jak ho využít ve svůj prospěch, a hlavně si uvědomit, že v životě i byznysu nejvíce záleží na lidech kolem nás. A(I)men.
17 rad Sama Altmana, CEO OpenAI, pro 2024
Klíčová slova: Surovost, Optimismus, Startup, Rady, Sam Altman.
Zaměření: Strategie pro aspirující podnikatele.
Obsah: Principy úspěchu, důvěra, osobní vztahy, komunikace, týmová práce.
Cílová skupina: Startupisté, manažeři, podnikatelé.
Význam: Teoretické rady a praktické příklady z Altmanovy kariéry.
Hlavní zpráva: Odvaha, plánování, adaptabilita, vytrvalost v byznysu a životě.