Unikátní cvičení hasičů na Štvanici. Jak zachránit surfaře v betonové džungli?

Surfová vlna a kanál s divokou vodou v centru Prahy na Štvanici. Surfaři sem musí naplavat doprostřed řeky, suchou nohou není přístup. Ale co když se tu někomu něco stane?!

Surfová vlna a kanál s divokou vodou v centru Prahy na Štvanici. Je to dědictví po Dukle Praha. Místo jsme zachránili my, surfaři z dobrovolnického spolku Vlny Štvanice. Já, který píšu tenhle článek, jsem totiž současně členem týmu a jeden z instruktorů. 

Je to vysoce unikátní prostor, dokonce i ve světovém měřítku. A taky si to tu patřičně užíváme. Jenže, co kdyby se na vlně něco stalo? River surf je náročný sport, kde o bolístky není nouze, takže je lepší předběžná opatrnost.

Domluvili jsme se s Hasičským záchranným sborem, který se rozhodl otestovat, jak odsud vlastně někoho dostat. V úvahu připadaly dva scénáře, které hasiči zkoušeli, včetně příjezdu dvou různých týmů: ze stanice č. 3 Holešovice a ze stanice č. 1 Sokolská. Jak to probíhalo?

Je neuvěřitelné, jak se tělo rychle podchladí. A co když vás ještě musí záchranáři vystříhat z neoprenu, jak se mi to už stalo? :-) (Foto: Štěpán Hadrava)
Projet kanálem divoké vody v protiproudu? :-) Ani s vypuštěnou vodou to není legrace. (Foto: Štěpán Hadrava)
Při způsobu záchrany hodně záleží, v jakém stavu a kde je zraněný. Na začátku kanálu, nebo visí na vlásku někde dole a je nutné pro něj přijet lodí? (Foto: Štěpán Hadrava)

Surfovat na Vltavě je pořádný punk! Řeka sice rozdává rány, ale ještě více radosti

Profesionálové při práci. Cítíte se okamžitě v bezpečí. (Foto: Štěpán Hadrava)
Hlavně nezakopnout a nepustit ho do vody. Pacient je upoután a tak trochu spoután :-). (Foto: Štěpán Hadrava)
Nemůže chybět debriefing v tělocvičně Vlny Štvanice. (Foto autor)
sinfin.digital