Lobbing hokejového svazu proti plánovanému výraznému zdražení nákladů za energii pro zimní stadióny přinesl své ovoce. Energetický regulační úřad (ERÚ) nakonec rozhodl o tom, že zimním stadiónům dočasně upraví podmínky pro distribuci elektřiny tak, aby platily méně než jiní odběratelé stejného druhu. Tento „speciální režim“, který by měl platit dva roky, přinese majitelům a správcům českých „zimáků“ úsporu v řádu desítek milionů korun. Úlevu pro zimní stadiony ale budou muset pokrýt ze svých plateb jiní zákazníci.
Energetický regulační úřad (ERÚ) se rozhodl změnit tarify za distribuci elektřiny pro odběratele z hladiny vysokého a velmi vysokého napětí tak, aby změna spravedlivěji zohledňovala náklady na správu a údržbu energetické sítě. Dosavadní systém plateb je založen na platbách za rezervovanou kapacitu a její překročení. Nově by ale měli odběratelé z VN a VVN platit za rezervovaný příkon a maximální odebraný výkon. (Více o celé problematice níže v našem předchozím článku.)
Ve zkratce jde o to, aby platby za distribuci elektřiny a údržbu sítě odpovídaly tomu, jak konkrétní odběratel síť zatěžuje. Nyní si řada velkoodběratelů rezervuje určitou kapacitu, kterou ovšem nevyužívá. A náklady údržby této málo nebo vůbec nevyužívané „dálnice“ nesou i ti, kteří po ní vůbec „nejezdí“ nebo jedou jen občas. Změna tarifů by měla více zohlednit skutečný odběr.
Mezi odběratele na hladině vysokého a velmi vysokého napětí, kterých se tato úprava negativně dotkne, měly přitom původně patřit také zimní stadióny. Součástí plánované změny bylo totiž i zrušení výjimek, jimž se kvůli specifickým podmínkám odběru těšily nejen hokejové haly, ale třeba i závlahové systémy v zemědělství. Jejich majitelé či správci platí dosud za distribuci elektřiny zhruba o 80 % méně než ostatní.
Není tedy divu, že se ze strany majitelů a správců zimních stadiónů setkalo zrušení výjimek s tvrdým odporem. Miloslav Šeba, předseda výkonného výboru Sdružení zimních stadionů ČR, pro INFO.CZ uvedl, že podle jeho výpočtu by taková změna zvedla platby za energie v hokejových halách o statisíce až miliony korun ročně, v některých případech dokonce o desítky milionů. A protože by správci hal a hokejové kluby museli přenést tyto náklady zejména na rodiče malých hokejistů, ohrozilo by to údajně budoucnost hokeje a dalších ledních sportů v Česku.
Vedení ERÚ ovšem argumentovalo tím, že podpora sportu by se měla odehrávat jinak než přes úlevy za distribuci elektrického proudu. „Chápeme, že se jedná o veřejně prospěšnou činnost, ta by ale měla být určitě dotována z jiných zdrojů než z plateb ostatních odběratelů elektřiny,“ uvedl jeho tiskový mluvčí Michal Kebort.
Šalamounské řešení: jedni ušetří, druzí zaplatí
Lobbing hokejového svazu a Národní sportovní agentury, ke kterému se obě organizace hrdě hlásí, ale nakonec udělal své. Po jednání s ministerstvem obchodu a průmyslu a sportovními svazy nakonec ERÚ své rozhodnutí změnil, i když poměrně „šalamounským způsobem“. Nová pravidla plateb za distribuci elektřiny budou sice platit i pro zimní stadióny, ovšem hokejové haly dostanou dočasně novou výjimku jiného druhu.
„S ohledem na obdržené připomínky a jejich vypořádání však ERÚ rozhodl, že po dobu 2 let bude zaveden speciální režim zpoplatnění pro zimní stadióny, který (místo současné platby za rezervovanou kapacitu, ke které se vztahovala původní výjimka) bude vztažen k platbě za maximální odebraný výkon, kdy maximální odebraný výkon bude zpoplatněn pouze v době blokování chlazení. Dopady změny tarifikace se tak u uvedených subjektů projeví postupně a budou zmírněny pro první dva roky,“ uvedl pro INFO.CZ Michal Kebort.
Národní sportovní agentura přitom uvedla, že dojednaná výjimka ušetří správcům a majitelům více než 70 zimních stadiónů v Česku až 25 milionů korun ročně. Takový je totiž rozdíl oproti výši plateb za distribuci elektřiny podle nového tarifního výměru a skutečnými platbami na základě udělené výjimky.
Z uvedeného ale logicky vyplývá, že částka, kterou tím zimní stadióny ušetří, bude muset být zahrnuta do plateb ostatních odběratelů, na něž se žádné výjimky nevztahují.