Energetický regulační úřad (ERÚ) chystá změnu tarifů za distribuci elektřiny pro odběratele z hladiny vysokého a velmi vysokého napětí, která se velmi negativně dotkne mimo jiné zimních stadionů v Česku. Ty by měly přijít o výjimku, díky které mají až osmdesátiprocentní slevu na distribučních poplatcích. Nově by tak měly za elektřinu platit až miliony korun ročně navíc. Správci a majitelé „zimáků“ se bouří, protože podle nich tato změna může ohrozit budoucnost hokeje a dalších zimních sportů v Česku. ERÚ zase argumentuje tím, že zimní stadiony by měl dotovat někdo jiný než běžní spotřebitelé elektřiny.
Chystaná úprava je z laického pohledu velmi složitá. Ve skutečnosti ale jde jen o další kolo nekonečného zápasu o způsob rozúčtování cen za elektřinu v Česku. ERÚ se totiž opakovaně snaží o údajně spravedlivější rozdělení plateb za distribuci elektřiny tak, aby platby více zohledňovaly náklady na cestu, kterou elektrický proud k zákazníkům proudí.
Už v roce 2016 se tehdejší předsedkyně ERÚ Alena Vitásková pokusila prosadit takzvané „platby podle jističe“, založené na tom, že lidé by měli platit více peněz za jistič, i když jeho kapacitu zdaleka nevyužívají. I nevyužitou „cestu“ totiž musí někdo udržovat a jedni odběratelé tak dotují distribuci elektřiny druhým.
Proti tomuto návrhu se ale zvedl široký odpor zejména ze strany chalupářů a chatařů s nízkou spotřebou, ale „velkým jističem“, což nakonec vedlo k tomu, že ERÚ svůj návrh stáhl. A to mimo jiné i kvůli tomu, že se proti němu postavila řada politiků, včetně tehdejšího premiéra Bohuslava Sobotky. Politici se údajně obávali negativního dopadu zvýšení cen elektřiny zejména na venkovské domácnosti a také toho, že nový systém nebude motivovat lidi k úsporám.