Zemřel legendární Kris Kristofferson: Vrtulníkem s lahví piva doletěl až do Síně slávy

KOMENTÁŘ LADISLAVA NAGYE | Odešel další hudebník, jenž za sebou zanechal obrovské kulturní dědictví a zároveň prázdné místo. Talent Krise Kristoffersona půjde nahradit jen stěží. Populární všestranný umělec proslul nejen písněmi, které zpíval sám, ale i těmi, které proslavili jiní: píseň Me And Bobby McGee byla jeden z největších hitů Janis Joplin, Sunday Mornin’ Comin’ Down dostal na čelo světových hitparád Johnny Cash.

„Dal jsem si k snídani pivo a protože mi chutnalo, dal jsem si ještě jedno jako zákusek. Ze skříně jsem vyhrabal tu nejčistší špinavou košili a vyrazil do města“ – scénu z úvodu písně Sunday Mornin’ Comin’ Down zná každý, kdo si někdy byť jen na chvíli pustil rádio.

„Dnes na světě není lepší skladatel písní než Kris Kristofferson,“ prohlásil Willie Nelson v roce 2009, když Kristofferson přebíral od BMI cenu za své dílo. Život pozoruhodně talentovaného umělce se uzavřel v sobotu, kdy zemřel ve svém domě ve městě Maui na Havaji, kde mnoho let žil. 

Jako písničkář prorazil v šedesátých letech v Nashvillu – Mecce country hudby. Právě tehdy se zrodily takové hity jako zmíněné Sunday Mornin’ Comin’ Down, Me And Bobby McGee nebo Help Me Make It Through the Night.

V roce 1976 se proslavil i ve filmu, když po boku Barbry Streisandové zazářil ve snímku A Star is Born, za což obdržel Zlatý globus. V dalším remaku z roku 2018 si zahráli Bradley Cooper a Lady Gaga. Kris Kristofferson se objevil například i ve filmech Blade nebo Planeta opic.

Získal celkem tři ceny Grammy, dvě z nich za duety se svou někdejší ženou Ritou Coolidge. V roce 2004 byl uveden do Síně slávy country music, o deset let později byl cenou Grammy oceněn za celoživotní dílo.

Od vrtulníku ke kytaře

Kris Kristofferson se narodil do rodiny vojenského důstojníka v Texasu. Obrovskou šíři talentu projevoval už na škole: řídil školní noviny, psal básně a písně, zpíval, ale také úspěšně hrál americký fotbal a boxoval.

Podařilo se mu získat prestižní stipendium a koncem padesátých let odjel studovat do Oxfordu. Zde se věnoval anglické literatuře, zejména dílu Williama Shakespeara a Williama Blakea. Později se v jednom rozhovoru svěřil, že právě Blake na něj měl největší vliv: „Blake se chtěl stát umělcem, protože byl přesvědčen, že pokud je k tomu člověk předurčen, je jeho morální povinností se umělcem stát, jinak vás to bude pronásledovat po celý život… a dokonce i po smrti, celou věčnost.“ 

Jeho cesta ke slávě a umění však rozhodně nebyla přímočará. Po návratu z Oxfordu nějaký čas choval ambice psát literaturu, nakonec však vyrazil ve šlépějích svého otce a vstoupil do armády. Jako pilot vrtulníku to dotáhl až na kapitána, později měl vyučovat literaturu na vojenské akademii ve West Pointu, ale to už byl rozhodnut z armády odejít a vydat se do Nashvillu.

Děti nečtou knihy. A není se čemu divit, když školní výuka literatury funguje jako Potěmkinova vesnice

Nashville bylo v šedesátých letech přesně to místo, kde měl člověk být, pokud se chtěl uchytit jako písničkář. Jiskřivou a tvůrčí atmosféru města výborně zachycuje životopisný film o Johnny Cashovi. Právě jeho chtěl mladý Kristofferson – jenž se živil jako vrátný a údržbář ve studiu Columbia Records – zaujmout a přemluvit, aby některou z jeho písní nazpíval.

Příběh o tom, jak přistál před Cashovým domem ve vrtulníku a svou píseň mu vrazil do ruky (v jiné verzi Kristofferson ke Cashovým prostě přišel, v jedné ruce pásku s demo snímkem, ve druhé láhev piva) se zařadil mezi legendy populární hudby – a je jedno, jestli se ve skutečnosti stal, či nikoli.

Johnnyho Cashe nejenže písní zaujal, ale později se z nich stali i dobří parťáci. Natolik dobří, že se sešli v „superkapele“ The Highwaymen. Vedle nich v ní hráli ještě dvě další legendy, Waylon Jennings a Willie Nelson. „Nikdy jsem si nepředstavoval, že s lidmi, po nichž jsem vysypával popelníky, budu někdy hrát,“ vzpomínal Kristofferson později. Ze zmíněné čtveřice je dnes naživu už jen Willie Nelson, který v listopadu vydává další desku.

Country není jen Cash

Hudebně Kristofferson stojí v základech americké country hudby (ostatně zahrál si i ve westernu, po boku Boba Dylana ve slavném filmu Pat Garret & Billy the Kid). Z této tradice u nás byl nejznámější Johnny Cash – mimo jiné i díky tomu, že v roce 1978 vyprodal pražskou sportovní halu, a Supraphon mu dva roky předtím vydal gramofonovou desku. Cash je samozřejmě nejznámější i ve Spojených státech.

Country ve svých rozličných podobách zažívá v posledních letech ve Spojených státech obrovskou renesanci. Ostatně kořeny v něm má i nejpopulárnější zpěvačka současnosti Taylor Swift.

Fenomén Taylor Swift: Koule ze sněhových vloček, klaunování, mašina na peníze a perfektní Poláci

Kris Kristofferson, jehož životní příběh se v sobotu uzavřel, bude navždy patřit mezi ty, kdo tento hudební žánr definovali: Mezi otce zakladatele, kteří žili své životy naplno a takovým způsobem, že byli naprosto uvěřitelní. 

V Kristoffersonově případě se tato uvěřitelnost ještě pojí s impozantní personou na pódiu a obrovským vypravěčským talentem. I proto dokázal oslovovat posluchače napříč generacemi.

🔥🗞️ Přidejte si INFO.CZ do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Díky.

Tech Magic: Nejlepší nástroj od stvoření hudby. Tohle fakt nazpívala AI?

Suno AI tutorial: Jak skládat hudbu, i když nic neumíš

sinfin.digital