Žebříček nejbohatších Čechů se otřásl v základech: Křetínský sesadil z trůnu Kellnerovy

Po letech dominance rodiny Kellnerových se na vrchol žebříčku nejbohatších Čechů – podle nejnovějších informací časopisu Euro – vůbec poprvé vyšvihl Daniel Křetínský. S jeho dravými investicemi na západních trzích a raketovým růstem majetku přichází nová éra českého podnikání.

Česká byznysová scéna zažívá turbulentní změny. Časopis Euro ve svém nejnovějším vydání (tiskem vyjde zítra) přepsal pořadí nejbohatších Čechů. Jmění nového „krále českých miliardářů“ Daniela Křetínského, většinového vlastníka energetického giganta EPH, odhaduje na 390 miliard korun. 

Křetínský vlastní více než 50 % podílu v Energetickém a průmyslovém holdingu (EPH). Investuje ale do různých oborů, nejen v České republice. Díky vyplaceným dividendám z EPH, které přesáhly 94 miliard korun, se mu podařilo výrazně zvýšit svůj kapitál. Předběhl tak Renátu Kellnerovou a její rodinu s majetkem v odhadované výši 350 miliard.

Nový žebříček nejbohatších Čechů

V zítřejším tištěném časopise Euro najdete hlubší analýzu i aktualizovaný žebříček českých miliardářů. Překvapivé přesuny nastaly nejen na přední příčce.

Víc než čísla

„Obvykle by se dalo říci, že nejde o nijak zásadní posun, protože Křetínský měl kdysi k rodině Kellnerových blízko jak osobně, tak obchodně. Navíc tento posun může být částečně nahodilý, neboť energetika, do které Křetínský hodně investoval, právě zažívá dobré časy kvůli cenovým a válečným šokům. Přesto je tato změna významná, i když se příští rok může vše znovu změnit. Jedna věc však zůstane po desetiletích nadvlády Kellnerových odlišná,“ píše časopis Euro. 

Křetínského přesun na vrchol totiž není jen hrou čísel. Jeho byznysový model a dravá expanze na západní trhy signalizují příchod nové éry. Kde se Petr Kellner orientoval na východní trhy, jako jsou Rusko a Čína, často s tichou podporou vládních kruhů, Křetínský vsadil na západní Evropu.

Jeho investice ve Francii, Německu a Velké Británii vzbudily zájem nejen v byznysových kruzích, ale i na diplomatické úrovni. Ve francouzské knize „Mister K.“ jeden z diplomatů popisuje údiv Francouzů nad dosud nemyslitelnou situací, že jejich ikonické značky kupuje miliardář z Česka, tedy z východní Evropy. Jeho investicím ale Francouzi věří. Podporu má například i od prezidenta Macrona.

Daniel Křetínský vyhrál bitvu o francouzské Casino – to nejtěžší ho ale teprve čeká

Dravec, který jde po příležitostech

Křetínského portfolio je bohaté a pestré: Patří do něj mimo jiné i vydavatelství CNC, pod které spadá i web INFO.CZ. Je také spoluvlastníkem fotbalového klubu AC Sparta Praha. V zahraničí jsou to pak velmi různorodé investice – od fotbalového klubu West Ham United přes britskou královskou poštu Royal Mail až po německé doly a elektrárny. 

A rozhodně nešlo o drobné investice – jen akvizice „britského národního stříbra“ Royal Mailu se odhaduje na více než sto miliard korun. Jeho strategie je jednoduchá: sledovat trendy a rychle na ně reagovat.

Křetínský si uvědomil potenciál energetiky v době, kdy většina ostatních ještě vyčkávala. Nejprve vsadil na uhlí, pozdější do detailu promyšlenou orientaci na plynové elektrárny, která vychází ze současných energetických trendů, doplnil výstavbou plovoucích solárních parků. Když viděl příležitost ve změnách německé energetické politiky, bez váhání ji využil.

Tento přístup mu však přinesl nejen zisky, ale i problémy. V Británii se Křetínský dostal do hledáčku regulátorů kvůli spekulacím na energetických trzích, což vedlo k pokutě ve výši přes půl miliardy korun. Přesto však jeho pověst v byznysu neupadá. Naopak, přitahuje pozornost a respekt, a to i na Západě.

Čeští miliardáři si z Evropy dělají Rodeo Drive. Křetínský v historické transakci kupuje britskou poštu Royal Mail

Změní se ale něco na domácí scéně? Dočkáme se zásadního přínosu pro českou ekonomiku, nebo jde jen o další příběh pohádkově bohatých, kteří rozšiřují své impérium daleko za hranicemi?

Jak ukazuje nejnovější žebříček, Křetínského vzestup je ukázkou měnící se dynamiky mezi českými miliardáři. Nejde jen o změnu na vrcholu; jde také o posun v přístupu k byznysu, v orientaci na západní trhy a v hledání příležitostí tam, kde je konkurence tvrdá a výzvy náročné. Křetínského příklad ukazuje, že se to vyplatí.

Jednoduchost není sexy, ale vydělává. Křetínského nákupy řídí pár zlatých pravidel

„Jak začnete mít v hlavě jen peníze, jste ztracená existence“. Pět postřehů pro lepší život podle Daniela Křetínského

sinfin.digital