Poslední bitva proti kuřákům vzplála: Evropská komise chce zakázat kouření i venku

Pokud státy EU přijmou aktuální doporučení Evropské komise, budou kuřáci vyhnáni takřka ze všech prostor, kde přicházejí do styku s jinými lidmi. Do roku 2040 má být Unie prakticky totálně nekuřácká.

Poté, co byli kuřáci v naprosté většině evropských zemí vykázáni z restaurací, obchodů a dalších veřejných prostor do venkovních prostranství, možná nyní přijdou i o svá poslední útočiště. Evropská komise členským státům navrhuje, aby zakázaly kouření například i na předzahrádkách restaurací, veřejných parcích, u sportovních hřišť – prostě takřka všude, kde se pohybují lidé.

Tento týden o tom v Bruselu jednala pracovní skupina Evropské rady pro zdravotnictví, která připravuje podklady pro to, aby se mohli doporučením komise zabývat na svém prosincovém jednání ministři zdravotnictví.

I když se ze strany EU jedná o doporučení, které není závazné, přece jen má takový akt podle odborníků značnou váhu v rozhodování o tom, zda členské státy „kouření venku“ skutečně zakážou. Koneckonců se to (zatím v menší míře) děje už dnes i bez tlaku z Bruselu.

Například v italském Turíně může od letošního dubna člověk dostat pokutu 100 eur, pokud kouří méně než pět metrů od ostatních lidí, nebo až 600 eur, pokud jsou v blízkosti děti nebo těhotné ženy.

Návrh Evropské komise je sice o něco mírnější, i tak ale doporučuje, aby se nadále nesmělo kouřit například na terasách kaváren, předzahrádkách hospod, v zoologických zahradách či poblíž zábavních parků.

Zakázaný kouř

Důležité ale je, že se navrhovaný zákaz nemá vztahovat jen na klasické cigarety, ale i na jejich elektronickou obdobu nebo takzvané vaporizéry, navíc bez ohledu na to, zda obsahují nikotin či nikoliv. Poslední verze návrhu, která se nyní posuzuje na všech legislativních a odborných úrovní EU, počítá s „vyčištěním“ většiny veřejného prostoru od všech aerosolů, nejen cigaretového kouře, produkovaným milovníky různých druhů kouření. 

S mírnou nadsázkou by se dalo říci, že pokud člověku jde od pusy „kouř“ a není to mrazem, neměl by se v budoucnu – pod hrozbou pokuty – vůbec přibližovat k ostatním lidem.

Doporučení je součástí širšího plánu Evropské komise pro boj proti rakovině, jehož cílem je do roku 2040 dosáhnout „generace bez tabáku“.

Pokud kuřáci nebudou smět „dát si čouda“ ani venku před hospodou či na zahrádce, mnoho z nich už do pohostinských zařízení přestane nejspíš chodit úplně.

Už dnes budí navrhované opatření velmi rozporuplné reakce. Ovšem lékaři a další odborníci, bojující dlouhodobě proti závislosti na kouření, ho většinou vítají. „Nejde o žádnou novinku nebo diktát Bruselu, například v New Yorku se na většině venkovních prostranství nesmí kouřit už od roku 2011, nekuřácký je i celý Central Park,“ upozorňuje profesorka Eva Králíková z Centra pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1.LF UK a VFN Praha.

Kouření ve venkovních prostorách sice podle ní neohrožuje okolní pasivní kuřáky zdaleka tak, jako když se kouří uvnitř, ovšem to neznamená, že neškodí vůbec. A platí to i o aerosolech, vypouštěnými z různých cigaretových náhražek. „Na následky kouření v Česku umírá ročně 16 až 18 tisíc lidí, přičemž v průměru kuřáci ztrácejí 15 let života,“ doplňuje Eva Králíková.

Jak odpoví Česko?

Například restauratéři, a zdaleka nejen ti čeští, se navrhovaného zákazu obávají. „Přichází ve velmi nevhodnou dobu, kdy evropská gastronomie prošla několika krizemi a tohle by pro ni mohla být další zásadní rána,“ řekl INFO.CZ prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek. 

Pokud nebudou mít kuřáci možnost „dát si čouda ani venku před hospodou nebo na zahrádce, mnoho z nich už do pohostinských zařízení přestane nejspíš chodit úplně. A to zvlášť, pokud se zákaz bude vztahovat i na vaporizéry či elektronické cigarety. 

„Navíc bude velmi sporné, kde konkrétně se ještě poblíž restaurace kouřit může, a kde už nikoliv,“ doplňuje Stárek. Proti zákazu kouření ve venkovních prostorách se proto podle něj staví i Evropská konfederace hotelů a restaurací HOTREC.

Zástupci českého ministerstva zdravotnictví tvrdí, že je zatím předčasné spekulovat o tom, zda Česko doporučení Evropské komise vyslyší. „Ministři zdravotnictví EU o tom budou jednat až v prosinci, žádné oficiální stanovisko jsme zatím v této věci nepřijali,“ uvedl na dotaz INFO.CZ mluvčí ministerstva Jan Řežábek.

🔥🗞️ Přidejte si INFO.CZ do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Díky.

Vlny překrucují realitu: Filmový hit o cenzuře sám cenzuruje

Mileniálové a „Husákovy děti“ čelí vyššímu riziku 17 druhů rakoviny, upozorňují vědci

Nikotin na rozdíl od spalovaného tabáku nezabíjí. Čím dříve to vlády pochopí, tím lépe, říká Strömer

sinfin.digital