Nikotin na rozdíl od spalovaného tabáku nezabíjí. Čím dříve to vlády pochopí, tím lépe, říká Strömer

Švédsko je modelovým příkladem země, která přestala kouřit. Podíl kuřáků v populaci v zemi tří korunek klesl v posledních letech pod pět procent, na čemž má lví podíl zejména užívání tradičního žvýkacího tabák snus a jeho moderního nástupce v podobě nikotinových sáčků. „Pro Švédy jsou tyto alternativy jednak přitažlivější, jednak výrazně méně škodlivé než spalovaný tabák v  cigaretách,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ Patrik Strömer, generální tajemník Švédské asociace výrobců snusu. 

Korelace mezi vysokým počtem uživatelů snusu a nikotinových sáčků a nejnižším počtem výskytu rakoviny plic na obyvatele je pro Švédsko klíčová. Prakticky totiž všem evropským vládám (kde je prodej snusu paradoxně zakázán) ukazuje, jak mít méně nemocnou populaci a efektivněji alokovat výdaje do zdravotnictví. V době napjatých rozpočtů a stárnutí populace může jít o revoluční přístup, který zapadá do politiky Harm Reduction. 

Ve Švédsku má snus, původně tabák marinovaný ve slané mořské vodě, tradici už od předminulého století. Popularitě se těší dodnes. Zatímco kuřáků je v zemi tří korunek už méně než pět procent, snus, případně jeho moderního nástupce ve formě beztabákových nikotinových sáčků, užívá přibližně pětina dospělé populace. 

„Šlo o přirozený vývoj, kdy lidé dávali těmto výrobkům přednost před běžnými cigaretami bez ohledu na nějaká doporučení vlády či místních zdravotnických agentur,“ vysvětluje v rozhovoru s INFO.CZ Patrik Strömer. „Rozšíření snusu a nikotinových sáčků tak ve Švédsku nastalo navzdory vládní politice, nikoliv díky ní. Lékařská doporučení nebo snaha autorit omezovat škodlivost cigaret v jejich rozhodování nehrála žádnou roli,“ dodává generální tajemník Švédské asociace výrobců snusu. To se však začíná měnit. 

Patrik Strömer, Generální tajemník Švédské asociace výrobců snusu

V těchto týdnech se švédský parlament zabývá legislativním návrhem, podle kterého by politické zadání švédským zdravotním agenturám nemělo znamenat boj s tabákem a nikotinem jako takovým, ale spíše snahu o minimalizaci jejich škodlivých dopadů. Jde o zásadní změnu paradigmatu – právě proto, že snus, respektive nikotinové sáčky a další nikotinové alternativy, mají negativní dopady velmi omezené. 

„Je třeba to opakovat – nikotin sice způsobuje závislost, ale nikoliv rakovinu plic. Jeho rizika jsou ve srovnání s užíváním cigaret násobně nižší,“ vysvětluje Strömer. „Pokud jste zdravý člověk, je obtížné najít nějaké negativní zdravotní efekty nikotinu na lidské zdraví. Stále platí, že pokud je žena těhotná, neměla by nikotin užívat v žádné formě, lidé po infarktu by se mu rovněž měli spíše vyvarovat. Ale tím to v zásadě končí, u zdravého člověka, který není na nikotin zvyklý, se jeho konzumace projeví vyšším krevním tlakem a tepovou frekvencí,“ vypočítává Strömer.

Strömer nijak netvrdí, že užívání snusu či nikotinu je zdravý návyk. Naopak je pro co nejpřesnější popis negativních dopadů všech tabákových výrobků. Jenže v případě užívání nikotinových sáčků podle něj zkrátka platí, že rizika jsou násobně nižší než u spalovaného tabáku, s čímž souhlasí i čeští odborníci jako například Eva Králíková, předsedkyně Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku. Nižší rizika se následně promítají do nižší míry úmrtí na rakovinu plic a efektivnějších výdajů ve zdravotním systému.

Věda mluví jasně. O tom, že jsou alternativní nikotinové produkty méně rizikové než cigarety, už nemůže být pochyb, říká vědkyně v BAT Baxter-Wright

Právě v politice Harm Reduction, kterou švédská vláda tímto přístupem aplikuje, by se mohly najít i další evropské země, respektive Evropská unie jako taková. Zatímco ta často razí restriktivní přístup, když řeší, jaké příchuti u alternativních výrobků zakázat a v důsledku tím lidem jejich zvyk co nejvíce zprotivit, Švédsko nechává lidi, ať si vyberou příchuť podle svého gusta – hlavně když zůstanou dál od cigaret.

Podobnou inspiraci by si Evropa mohla vzít od legislativního návrhu, který chce namísto s nikotinem samotným bojovat s jeho negativními dopady. Schválení této legislativy by podle Strömera byl krok správným směrem. „Znamenal by, že se zaměříme na skutečné problémy – tedy na konkrétní negativní dopady,“ uzavírá Strömer.

🔥🗞️ Přidejte si INFO.CZ do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Díky.

Švédové přestali kouřit. Evropa chce taky, je však v zajetí regulací

sinfin.digital