Proč se Buffett zbavuje akcií a sedí na hromadě peněz? Některé teorie mohou investory znervóznit

GLOSA VOJTĚCHA KRISTENA | Poslední „majetkové přiznání“ Buffettova investičního vehiklu Berkshire Hathaway ukazuje, že „věštec z Omahy“ v posledních měsících opět hlavně prodával a dnes tak sedí na obří hromadě hotovosti. Ta dosahuje obří sumy 325 miliard dolarů, za kterou by si Buffett mohl koupit namátkou třeba celou Coca-Colu či Bank of America.

Očima nezaujatého pozorovatele se Buffett akcií zbavuje způsobem, jako by měl přijít soudný den. Údaje za třetí kvartál ukazují prodej čtvrtiny pozice v Apple nebo Bank of America. Nejde přitom o první výprodeje, v podobném stylu se Buffett akcií zbavuje už několik kvartálů v řadě. Nákupy či vlastní buybacky jsou na druhé straně velmi omezené, takže Buffett nyní sedí na masivním polštáři hotovosti a krátkodobých státních dluhopisů ve výši 325 miliard dolarů. 

To je suma, která může retailové investory znervóznit. Nikdo totiž pořádně neví, proč se vlastně Buffett akcií zbavuje a hromadí „bezpečný“ cash a státní pokladniční poukázky. Z jeho chování je však na druhé straně zřejmé, že na trhu nyní nevidí lukrativní nákupní příležitosti – ve třetím čtvrtletí nakoupil jen pár drobných akcií za necelou miliardu dolarů: Domino's Pizza či Pool Corp. 

Učme se od Poláků. Investují do dálnic a silnic, Češi bohužel do cyklostezek a rozhleden, říká Radek Kaňa

Zajímavější tak jsou úvahy, proč se Buffett „blue-chip“ titulů, jako je Apple či Bank of America či v předchozích kvartálech T-Mobile, Chevron a Procter & Gamble a řady dalších, vlastně zbavuje. 

Jedním z nejčastěji diskutovaných důvodů jsou vysoké současné valuace amerických akcií. Jak Apple, tak Bank of America a ostatně i celý index S&P 500 v posledních měsících dosahují historických maxim a je možné, že podle Buffetta nejsou současné ceny ospravedlnitelné.

Druhým argumentem může být Buffettova snaha o „vyčištění“ portfolia, než jej předá svému nástupci. Čtyřiadevadesátiletý investor se tím může snažit vytvořit co největší manévrovací prostor pro svého nástupce a současného viceprezidenta Grega Abela, aby si přizpůsobil portfolio firmy podle svého uvážení. Pokud by Abel po převzetí vedení začal výrazněji portfolio rozprodávat, investoři Berkshire Hathaway by jistě znervózněli. Právě tomuto scénáři se Buffett může chtít vyhnout.

Posledním důvodem k masivním prodejům pak může být jednoduchá snaha o větší diverzifikaci portfolia. Berkshire totiž byla v minulých kvartálech silně zatížena právě na Apple, jejíž akcie tvořily až polovinu celkových aktiv firmy. I když to znamenalo příjemných přibližně 800 milionů dolarů na dividendách z tohoto titulu, bylo to na úkor celkové diverzifikace. A to se nyní s dalším výprodejem akcií mění.

🔥🗞️ Přidejte si INFO.CZ do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Díky.

Zlámalová vysvětluje: Proč Trump ekonomicky přejede Evropu

Americký Fed tahá za páky světové ekonomiky. Bez valného zájmu českých médií

Trump na Evropu ekonomický jaderný kufřík nehodí, ale woke aktivisti chcípnou hlady, říká Michal Půr

sinfin.digital