Krávy v Alpách opět zabíjely. Ohrozí to turismus?

Čtyřicetiletá Rakušanka podlehla svým zraněním poté, co byla nedaleko obce Bad Hofgastein ve spolkové zemi Salcbursko napadena stádem krav. Úřady vyzývají turisty, aby si krávy nepletli s domácími mazlíčky a podle toho se k nim chovali.

Protože se podobné události v Alpách opakují, útok znovu vyvolal debatu o tom, zda je možné napadení turistů pasoucími se krávami vůbec zabránit. Poslední případ napadení se však netýkal zahraniční turistky, ale místní obyvatelky Bad Hofgasteinu, jak referují některá rakouská média.

Čtyřicetiletá žena se v rámci oslavy narozenin vydala na výlet na nedalekou horu v doprovodu svých dcer (20 a 23 let) a dvou malých psů, špiců. Narozeninová výprava ale skončila tragédií.

Skupinu žen se psy měly napadnout krávy, přičemž matka byla smrtelně zraněna a jedna z jejích dcer musela být hospitalizována. Druhá z dcer zavolala záchranáře. „Co se přesně stalo, je v současnosti stále předmětem vyšetřování,“ uvedl mluvčí salcburské policie Hans Wolfgruber.

Desítky napadení souvisí se psy

Jedna věc je ale jistá. Matka zemřela na místě, jedna dcera skončila v nemocnici a druhá se stále vzpamatovává ze šoku, takže ještě nemohla být vyslechnuta. 

Stádo krav se od napadených žen vzdálilo, až když přiletěl na místo záchranářský vrtulník. Starosta sedmitisícového Bad Hofgasteinu už vyhlásil, že rodině postižené tragédií obec finančně pomůže.

Tragédie ale může mít dalekosáhlé důsledky pro místní cestovní ruch i ekonomiku. Útoky krav na lidi nejsou v Alpách úplně ojedinělé. Za posledních 15 let zemřelo při těchto útocích 6 lidí, počty napadení jdou ale do desítek. A takřka ve všech případech je scénář podobný a souvisí se psy.

Krávy se člověkem, pokud je vysloveně nedráždí, necítí ohrožené. Jakmile jde ale s lidmi pes, dobytek, zvlášť pokud jsou ve stádu telata, ho považuje za hrozbu a zaútočí. A při útoku může dojít i ke zranění či smrti lidí.

Zvíře za naše hádky nemůže. Nemůžeme být sobci a chtít přírodu jen pro sebe, říká Václav Sojka

Před aktuálním neštěstím u Bad Hofgasteinu zabila v rakouských Alpách kráva naposledy člověka v roce 2014, a to na louce v tyrolském Pinnstalu. Tehdy byla obětí pětačtyřicetiletá Němka se psem. 

Právě tento případ pak dospěl o pět let později k precedentnímu rozhodnutí. Soud, na který se obrátili příbuzní zabité Němky, sice uznal, že na vině střetu s krávou mohla být i postižená žena, zároveň ale přiznal díl viny i majiteli krav.

A nařídil sedlákovi, že má pozůstalým jako odškodné zaplatit celkem 490 000 eur (12,6 milionu korun).

I když případ ještě není ani po mnoha letech dořešen (sedlák se proti rozsudku odvolal), vyvolalo už toto prvoinstanční rozhodnutí v Rakousku zděšení. 

Sedláci totiž tvrdí, že nikdy nemohou stáda úplně oddělit od stále narůstajícího počtu turistů v Alpách. Oplocení by bylo nejen neúměrně nákladné, ale i prakticky nemožné. A podobně reagovali zástupci sedláků i po nedávné tragédii u Bad Hofgasteinu.

„Co ale máme dělat? Nemůžeme nechat krávy ve stáji a vysokohorské pastviny neobhospodařované,“ řekl předseda Salcburského svazu alpských sedláků Silvester Gfrerer. 

Rozvoj turistiky přivedl podle něj do hor mnohem více lidí než v minulosti, turisté si ale musí uvědomit, že setkání s kravami může být za určitých okolností nebezpečné. A podle toho se také chovat.

Stezky korunami stromů zdegenerovaly na přírodní Disneyland. Je opravdu potřeba je dotovat?

Jde především o to, aby turisté krávy neprovokovali, nedráždili, ani se je nepokoušeli třeba hladit a fotit se s nimi. 

Tyrolská turistická centrála společně s agrární komorou a alpským spolkem nechala před dvěma roky vyrobit instruktážní film o pravidlech chování na horských pastvinách, široce dostupný na internetu. Snímek má název „Pastvina není žádné mazlící zoo“ a doprovází ho i důkladná instruktáž, která radí lidem, jak se k pasoucím kravám chovat. 

Vedle již zmíněných obecných pravidel odborníci doporučují, aby se pokud možno nepřibližovali ke kravám se psy, a pokud už se přiblíží, měli by je mít na vodítku. Důležité je také chování při případném napadení.

Nechte psa běžet

Majitel psa by neměl zvíře chránit tím, že ho vezme do náručí, protože v takovém případě krávy napadnou i jeho. A mohou ho smrtelně zranit. Lepší je vodítko pustit a nechat psa běžet.

„Pozornost, jakou rakouské úřady v poslední době věnují osvětě tohoto druhu, dokazuje, o jak ožehavý problém se v případě střetu turistů a krav v Alpách jedná. 

Jak turisté, kterých v horách každoročně přibývá, tak pasoucí se stáda dobytka jsou velmi důležitou součástí rakouské ekonomiky. Bez nich si dnes nedovede nikdo Alpy představit. Proto je důležité najít model co nejméně problémového soužití obou skupin. Případné ploty kolem alpských pastvin by turistice zasadily těžký úder.

Jen v rakouské spolkové zemi Salcbursko tvoří alpské pastviny asi čtvrtinu celkové výměry zemědělské půdy, přičemž většina se nachází v turisticky atraktivních oblastech Pinzgau a Pongau. Každý rok je sem přivedeno na pastvu kolem 67 000 kusů skotu a 8 700 dojnic.

Starosta obec Bad Hofgastein Markus Viehauser proto po tragédii znovu apeloval na to, aby byli turisté opatrní a měli k pasoucímu se stádu respekt. „Musíme lidi ještě více poučit. Stádo krav bez tržní produkce mléka lze přirovnat ke stádu buvolů, takže si prostě musíte držet odstup, držet si odstup, držet si odstup," uvedl Viehauser.

Lyžování ledovce v Alpách nezničí. Uznávaná expertka vyvolala v Rakousku poprask

Shoří s požáry na jihu Evropy masový turismus? Klimatické změny mohou vést ke změně cestování

sinfin.digital