Konec tolerance ekoterorismu: Gauneři z Just Stop Oil jdou v Británii natvrdo za mříže

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Existuje „dobré násilí“? Donedávna se zdálo, že když pácháte (zlo)činy narušující veřejný pořádek a omezující svobodu bližních, ale činíte tak ve jménu „záchrany planety“, bude vám vše odpuštěno. Až teď britský soudce Christopher Hehir řekl „NE“ a udělil pětici buřičů z organizace Just Stop Oil vysoké tresty. Končí doba hájení klimatických teroristů?

Pětice, v níž byl i spoluzakladatel hnutí Just Stop Oil (Zastavte ropu) Roger Hallam, čelila kvůli blokování dálnice M25 v listopadu 2022 žalobě za spiknutí s cílem úmyslného narušení veřejného pořádku. A tentokrát již neodešli od soudu ani coby nevinní, ani jen s pokutou.

Hlavní kápo Hallam dostal pět let, ostatní ze čtveřice obžalovaných čtyři roky nepodmíněného odnětí svobody. Jde o překvapivou – a řeknu rovnou, že příjemnou – změnu. Dosud se zdálo, že „pachatelé zeleného dobra“ jsou pro justici pokud ne přímo hrdinové, tak přinejmenším tolerovatelní idealisté.

Od angažovaných aktivistů k zaslepeným fanatikům

Do loňska končily podvratné akce Just Stop Oil pokutami, maximálně nízkými podmíněnými tresty. Jako po útoku na ropný terminál ESSO. Soudce Graham Wilkinson byl shovívavý, dokonce vyjádřil sympatie k výtržníkům: „Říkám to s velmi těžkým srdcem: musím vás odsoudit. Jste dobří lidé a já nad vámi nevynesu přísný rozsudek. Tragédií je, že vy, dobří lidé, jste beznadějí dohnáni k přesvědčení, že musíte vstoupit do konfliktu s justičním systémem.“

Letos se však atmosféra začala měnit. V březnu odvolací soud v Londýně v kauze členů „klimahysterického“ hnutí Extinction Rebellion (XR) rozhodl, že ekologičtí aktivisté obvinění za poškození cizí věci se nemohou hájit svým politickým nebo filozofickým přesvědčením. 

„Důkazy o názorech obžalovaného na změnu klimatu budou obvykle nepřípustné a nemohou být předloženy porotě,“ uvedla nejvyšší soudkyně v Anglii a Walesu Sue Carrová.

Zelená apokalypsa finišuje. Je načase říznout do živého a zachránit, co se dá

Vrací se kritický rozum a právní stát? Některé aktivistické rozsudky anglosaských soudců (kteří tradičně mají velkou rozhodovací volnost) vzbuzují pochyby, zda se ještě pohybují v mezích zákona, nebo už vstoupily na pole politiky.

Známé jsou v Británii průtahy s vyhošťováním nelegálních migrantů, kteří navíc vraždili či znásilňovali. I na kontinentu známe případy, kdy justice zakáže vládě vyvážet zbraně do Izraele, či deportovat násilníky.

Roger Hallam, zakladatel XR, Just Stop Oil a jiných ekologistických spolků, dostal jasný vzkaz: zelená ideologie nestojí nad zákonem.

Co říkají rozsudky v kauzách výtržností příslušníků Just Stop Oil a Extinction Rebellion? Nic více (ale také nic méně), než že zákon platí pro každého. Soudce Christopher Hehir to shrnuje stručně a jasně: „Každý z vás již před časem překročil hranici od znepokojeného aktivisty k fanatikovi. Jmenovali jste se výhradními arbitry, co by se mělo dělat se změnou klimatu.“ Pregnantní vyjádření zásady, že nikdo nemá právo brát zákon a spravedlnost do svých rukou.

Generální prokurátorka Victoria Prentisová, která podala odvolání po loňském osvobozujícím rozsudku nad vandaly z XR, uvítala rozhodnutí soudu slovy: „Změna klimatu je důležitým tématem, ale přestože je třeba chránit právo na protest, nedává to právo způsobit vážnou škodu, bez ohledu na sílu přesvědčení“. 

Hallam, který je zakladatelem obou ekoteroristických organizací, tak dostal jasný vzkaz: ideologie klimatismu nestojí nad zákonem.

Jen je nechte, ať se lepí. Klimatičtí aktivisté dovedně využívají svých aktivit k diskreditaci vznešených cílů

Britům zřejmě došla s řáděním zelených bojůvek trpělivost. Když v červnu členové Just Stop Oil postříkali barvou kamenný kruh ve Stonehenge, lidé se s nimi na místě začali prát, aby jim v tom zabránili. A nyní přišel pořádný „flastr“. Je za co. Buřiči způsobili v souhrnu 51 tisíc hodin zpoždění řidičů, zmeškaných letů, lékařských schůzek a prohlídek i střety dvou kamionů. Přímé škody dosáhly (v přepočtu) bezmála  23 milionů korun, náklady na policejní výjezdy a zásahy přes 33 milionů.

Je absurdní, že progresivistická média jsou schopna toto vše definovat jako „nenásilné“ protesty. Ti samí, kteří  jako „šíření nenávisti“ nazývají přesvědčení, že by dva muži neměli adoptovat cizí dítě, najednou přehlížejí ubližování tisícům nevinných spoluobčanů a mluví o „pokojném vyjádřením názoru“. 

Přitom stačí poslouchat, co lidé jako Hallam říkají. Totiž že schválně své akce plánují tak, aby jimi obtěžovali a ztížili život co největšímu počtu lidí.

Těmto chuligánům zkrátka jde primárně o to, aby způsobili šok, nepříjemnosti a škody, jež zasáhnou co nejširší okruh lidí. Cílem je získat pozornost. Proto se také chlubí, že mají daleko větší „zásah“ v médiích, než ti, kteří svými protesty přímo neobtěžují bližní. 

Platí to i pro německou skupinu Letzte Generation (Poslední generace), která působí i v Česku a rovněž se z velké míry soustředí na nesmyslné a nebezpečné blokování dopravy. I Němci už začali proti těmto ekoteroristům tvrdě zasahovat a stíhat je za „zločinné spolčení“. 

Výtržníci z Just Stop Oil dostali vysoké tresty „za plánování největšího rozkladného činu v britské moderní historii“. Tedy už žádné „měli byste být hrdí na to, že máte starost o budoucnost“, jak jejich kumpánům před rokem dojatě řekl soudce Wilkinson. Žádná benevolence, žádné omlouvání zjevných zločinů „dobrými“ úmysly.

„Jste fanatici,“ vmetl nyní členům Just Stop Oil do tváře soudce Hehir. 

Proč je tak důležité řádění podobných bojůvek správně pojmenovat a také po právu odsoudit? Prostě proto, že rovnost před zákonem je jedním ze základních pilířů svobodné společnosti. Nemáte zaručena občanská práva ani bezpečí v zemi, kde je některým dovoleno bez sankce, či jen s okatě mírnými postihy páchat zločiny, za něž by jiní dostali tvrdý trest.

Je zelený vodík záchrana, nebo nás vodí za nos? Bezemisní energetika spoléhá na nespolehlivý zdroj

V demokratickém právním státě zkrátka není možné omlouvat ekoteroristy tím, že „chtěli konat dobro“, nebo násilnické migranty tím, že po vyhoštění by jim doma hrozilo tvrdé zacházení. Takové jednání soudů je neuctivé a cynické k obětem a destruktivní vůči právnímu povědomí. Popírá totiž elementární smysl pro spravedlnost, který je západnímu člověku dán historickou tradicí a vštěpován od dětství.

Když malé dítě provede něco špatného, rodič ho potrestá. Tak se ustavují společenské instinkty, normy chování, schopnost rozlišovat dobré a špatné. Ubližovat druhým je v naší kultuře vždy špatné – bez ohledu na to, jakými filosofickými, právními či politickými důvody to chceme omlouvat. 

Nesmíme nikomu dovolit porušovat zákony a působit občanům nepříjemnosti a škody s odůvodněním, že je to „pro vyšší dobro“.

Soudy mají chránit individuální občanské svobody a lidská práva, ne podporovat kolektivistické ideologie.

Ono je to ve skutečnosti právě naopak. Kdo se dopouští na druhých násilí ve jménu ideologie, bývá větší hrozbou pro společnost než obyčejný zločinec. I nacisté a komunisté začínali jako výtržníci, také měli své „velké ideály“ a své násilné činy ospravedlňovali tím, že to vše dělají pro „lepší zítřky“.

Ale jak se píše v Bibli: „Po ovoci poznáte je. Dobrý strom nemůže nést zlé ovoce, stejně jako špatný strom nemůže nést dobré ovoce.“

Zkrátka tak: Kdo spáchá zlo, nemůže být dobrý. Prozrazují ho jeho činy, nikoli slova, jimiž se je snaží vysvětlit. Tolerance justice ke zločincům, kteří se zaklínají snahou „pomáhat lidstvu“, je rovněž zlo. Soudy máme k tomu, aby chránily naše individuální občanské svobody a lidská práva. Ne, aby podporovaly jakoukoli kolektivistickou ideologii. Tvrdé tresty pro odsouzené spiklence z Just Stop Oil představují úlevu a naději, že se zbavíme strachu z řádění klima teroristů.

Nesnesitelná lehkost terorismu. Proč západní klimatičtí fanatici tolik nenávidí Izrael?

Noam Chomsky žije! Duchovní otec sebenenávisti americké levice ještě neřekl poslední slovo

sinfin.digital