Jakou cenu platíme za udržitelnost? Nejen to budou v Praze řešit hvězdy architektury a designu

2. a 3. října 2024 se do Technologického centra UMPRUM v srdci Prahy slétnou celebrity světové architektury a designu. Bude se tu konat konference PULSE Prague 2024. Letošním tématem je udržitelnost, hlavním hostem bude hvězdný japonský architekt Kengo Kuma. Můžete být u toho.

Třetí ročník architektonického festivalu PULSE, který je veřejnosti volně přístupný, se po loňském cyklu přednášek a diskuzí o kvalitní architektuře a designu v ostravském Gongu vrací do Prahy. Jeho cílem je propojit architekty ze zemí střední Evropy a předvést, jakou inspiraci, inovace a možnosti spolupráce může tento region nabídnout.

Konference PULSE propojuje (nejen) profesionály z oblasti architektury a interiérového a produktového designu z Česka, Rakouska, Maďarska, Polska a Slovenska. Kromě jiného je také prostorem pro navazování kontaktů. 

Návštěvníky čekají diskuze, sdílení osvědčených postupů i rozsáhlý networking. Součástí akce bude i prestižní gala, kde bude jako každý rok vyhlášena Cena Jana Kaplického za celoživotní dílo. Zároveň vzejdou tři noví vítězové z klání o ceny PULSE Award – oceněny budou nejlepší počiny na poli architektury, interiérového designu a produktového designu v uplynulém roce.

Dobrá architektura vydělává miliardy: Finské Tampere zažívá díky promyšlenému designu ekonomický restart

Kengo Kuma: Perspektiva harmonie

Hlavní hvězdou letošního ročníku bude Kengo Kuma – legendární japonský architekt, známý svým inovativním využíváním přírodních materiálů a přirozeným propojením moderní architektury s japonským smyslem pro tradici.

Kuma je proslulý svým přístupem, který zdůrazňuje harmonii mezi stavbou a okolním prostředím, často používá dřevo, kámen a sklo k vytváření lehkých a vzdušných struktur. Jeho práce zahrnuje nejen monumentální mezinárodní projekty, ale i menší, jemnější realizace, které vyvolávají pocit klidu a respektu k přírodě. Architektura by podle něj měla sloužit jako pomyslný most mezi přírodou a lidmi.

Mezi jeho nejznámější projekty patří Národní stadion v Tokiu, postavený pro letní olympijské hry v roce 2020, skotské muzeum designu V&A Dundee nebo třeba kulturní a informační centrum Asuka, které demonstruje jeho mistrovství ve vrstvení a propojení tradičního a moderního designu. Kuma otiskne svou stopu i u nás. Je totiž autorem vítězného návrhu budovy Moravského židovského muzea MEHRIN, které představí dějiny židovské přítomnosti na Moravě.

Vizualizace návrhu Moravského židovského muzea MEHRIN od Kenga Kumy

Letošní ročník konference PULSE je věnován prosazování udržitelnosti v architektuře a interiérovém a produktovém designu. 

O konceptu udržitelnosti i jeho aplikaci do reality budou kromě Kenga Kumy mluvit i Antoine Roset, CEO luxusního francouzského výrobce nábytku Ligne Roset, Deyan Sudjic, teoretik designu a architektury, spisovatel a bývalý ředitel Design Museum v Londýně, Bernhard Steger, vedoucí oddělení územního plánování ve Vídni, Arianna Lelli Mami z milánského designového studia Studiopepe, česká produktová designérka Anna Marešová a mnozí další. 

Celý program s jednotlivými řečníky naleznete ZDE.

Smějící se ekonomika

Architektura je nejen uměním, ale i skvělým byznysem. „Data ukazují, že lidé utrácejí stále více za zážitky a zkušenosti a méně za hmotné věci. Ve srovnání s rokem 1960 utrácí lidé za zboží skoro o 40 procent méně než tehdy. O těch 40 procent více naopak dávají za zážitky a zkušenosti. Tedy za služby všeho druhu. I proto ekonomiky postavené na službách rostly v posledních desítkách let výrazně rychleji než ty průmyslové,“ popisuje komentátorka a analytička Czech News Center a INFO.CZ Lenka Zlámalová.

Ekonomika funguje ve tvaru U. Tomuto principu se říká smějící se ekonomika. Největší část zisků berou ti, kdo něco vytvoří a na druhé straně ti, kdo to dokáží prodat. Nejméně se vydělává ve výrobě, na dně písmene U. Kvalitní architektura a design spojují nápad s obchodem.

„To jsou oba vrcholy pomyslného písmene U, na nichž se nejvíc vydělává. To je ekonomika s vysokou přidanou hodnotou. Festivaly jako PULSE, které dokážou přitáhnout hvězdné architekty a designéry, jsou pro ni nezbytnou inspirací,“ dodává Zlámalová.

🔥🗞️ Přidejte si INFO.CZ do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Díky.

Kritizovat rodinný dům mohou jen ti, kdo v něm bydlí, říkají architekti Stempel a Tesař

Top 15 talentovaných umělců, které sledovat v roce 2024. Umění má zase sílu!

sinfin.digital