2. a 3. října 2024 se do Technologického centra UMPRUM v srdci Prahy slétnou celebrity světové architektury a designu. Bude se tu konat konference PULSE Prague 2024. Letošním tématem je udržitelnost, hlavním hostem bude hvězdný japonský architekt Kengo Kuma. Můžete být u toho.
Třetí ročník architektonického festivalu PULSE, který je veřejnosti volně přístupný, se po loňském cyklu přednášek a diskuzí o kvalitní architektuře a designu v ostravském Gongu vrací do Prahy. Jeho cílem je propojit architekty ze zemí střední Evropy a předvést, jakou inspiraci, inovace a možnosti spolupráce může tento region nabídnout.
Konference PULSE propojuje (nejen) profesionály z oblasti architektury a interiérového a produktového designu z Česka, Rakouska, Maďarska, Polska a Slovenska. Kromě jiného je také prostorem pro navazování kontaktů.
Návštěvníky čekají diskuze, sdílení osvědčených postupů i rozsáhlý networking. Součástí akce bude i prestižní gala, kde bude jako každý rok vyhlášena Cena Jana Kaplického za celoživotní dílo. Zároveň vzejdou tři noví vítězové z klání o ceny PULSE Award – oceněny budou nejlepší počiny na poli architektury, interiérového designu a produktového designu v uplynulém roce.
Kengo Kuma: Perspektiva harmonie
Hlavní hvězdou letošního ročníku bude Kengo Kuma – legendární japonský architekt, známý svým inovativním využíváním přírodních materiálů a přirozeným propojením moderní architektury s japonským smyslem pro tradici.
Kuma je proslulý svým přístupem, který zdůrazňuje harmonii mezi stavbou a okolním prostředím, často používá dřevo, kámen a sklo k vytváření lehkých a vzdušných struktur. Jeho práce zahrnuje nejen monumentální mezinárodní projekty, ale i menší, jemnější realizace, které vyvolávají pocit klidu a respektu k přírodě. Architektura by podle něj měla sloužit jako pomyslný most mezi přírodou a lidmi.
Mezi jeho nejznámější projekty patří Národní stadion v Tokiu, postavený pro letní olympijské hry v roce 2020, skotské muzeum designu V&A Dundee nebo třeba kulturní a informační centrum Asuka, které demonstruje jeho mistrovství ve vrstvení a propojení tradičního a moderního designu. Kuma otiskne svou stopu i u nás. Je totiž autorem vítězného návrhu budovy Moravského židovského muzea MEHRIN, které představí dějiny židovské přítomnosti na Moravě.
Letošní ročník konference PULSE je věnován prosazování udržitelnosti v architektuře a interiérovém a produktovém designu.
O konceptu udržitelnosti i jeho aplikaci do reality budou kromě Kenga Kumy mluvit i Antoine Roset, CEO luxusního francouzského výrobce nábytku Ligne Roset, Deyan Sudjic, teoretik designu a architektury, spisovatel a bývalý ředitel Design Museum v Londýně, Bernhard Steger, vedoucí oddělení územního plánování ve Vídni, Arianna Lelli Mami z milánského designového studia Studiopepe, česká produktová designérka Anna Marešová a mnozí další.
Celý program s jednotlivými řečníky naleznete ZDE.
Smějící se ekonomika
Architektura je nejen uměním, ale i skvělým byznysem. „Data ukazují, že lidé utrácejí stále více za zážitky a zkušenosti a méně za hmotné věci. Ve srovnání s rokem 1960 utrácí lidé za zboží skoro o 40 procent méně než tehdy. O těch 40 procent více naopak dávají za zážitky a zkušenosti. Tedy za služby všeho druhu. I proto ekonomiky postavené na službách rostly v posledních desítkách let výrazně rychleji než ty průmyslové,“ popisuje komentátorka a analytička Czech News Center a INFO.CZ Lenka Zlámalová.
Ekonomika funguje ve tvaru U. Tomuto principu se říká smějící se ekonomika. Největší část zisků berou ti, kdo něco vytvoří a na druhé straně ti, kdo to dokáží prodat. Nejméně se vydělává ve výrobě, na dně písmene U. Kvalitní architektura a design spojují nápad s obchodem.
„To jsou oba vrcholy pomyslného písmene U, na nichž se nejvíc vydělává. To je ekonomika s vysokou přidanou hodnotou. Festivaly jako PULSE, které dokážou přitáhnout hvězdné architekty a designéry, jsou pro ni nezbytnou inspirací,“ dodává Zlámalová.
🔥🗞️ Přidejte si INFO.CZ do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Díky.