Jak vybrat tu správnou investici? Zaměřte se na rizikovost, poplatky i kybernetickou bezpečnost, radí experti

Jestliže se rozhodnete pro investování, čeká vás takřka nepřeberná paleta možností, jak to udělat. Různé fondy a další poskytovatelé a zprostředkovatelé investičních příležitostí se předhání v marketingových nabídkách, často vypilovaných k dokonalosti. Ale jak už to bývá, s rostoucím počtem nabídek roste i dilema, jak vybrat tu nejlepší.

Zaměřte se v prvé řadě na pro vás optimální míru rizika a na transparentnost toho, do čeho se chystáte investovat. Následně pak věnujte pozornost tomu, jaké jsou s investicí spojené poplatky a co za ně vlastně dostanete,“ radí CEO investičního fondu INDEXIT David Hercig.

V dnešní době je zásadní řešit i otázky spojené s kybernetickou bezpečností. Nejde totiž jen o vaše peníze, ale i o osobní data,“ dodává Milutín Kubík, DevOps engineer ze společnosti Iguana Technology.

Máloco je ve světě financí tak pestré jako oblast investování. Je na každém, do čeho se rozhodne investovat své peníze s příslibem zhodnocení a jakou formu k tomu zvolí. Pro zkušené investory jde bezesporu o výhodu, která jim umožní realizovat se v tom odvětví, kterému rozumí nejlépe, a zároveň si mohou i vhodně nastavit své vlastní individuálně diverzifikované portfolio. Ti, kteří jsou v investování nováčky, se ale mohou potýkat spíše s nejistotou, zda zvolili správně. 

„Nezřídkakdy se stává, že člověk s investováním ani nezačne, protože si řekne, že se v tom prostě nevyzná. Nepomáhají tomu ani případy podvodných a nevýhodných investic, o kterých se dočítáme v médiích,“ komentuje situaci CEO investičního fondu INDEXIT David Hercig.

Lenka Zlámalová: Vláda pořád dluží odpovědi k největší investici v historii Česka

Podle Herciga se mnozí začínající investoři potýkají s tím, že jejich investice skončí fiaskem ne proto, že by se stali obětí podvodu, ale proto, že nesprávně odhadli vlastní přípustnou míru rizika. 

„Je chyba dívat se na investici jen optikou slibovaného výnosu, aniž bych věděl, co se za ním skrývá. Obecně platí, že s vyšším výnosem se pojí i vyšší riziko. Je tedy klíčové, ještě předtím, než začnu investovat, pochopit, jak velké riziko jsem ochoten a schopen podstoupit, což se nazývá vaší rizikovou kapacitou,“ říká Hercig s tím, že riziková kapacita má jak finanční, tak emoční aspekty. 

„To znamená, že i když můžete mít dostatečné finanční prostředky, nemusíte být emocionálně připraveni na potenciální ztráty. V prvním kroku byste si měli položit otázky, kolik peněz si můžete dovolit ztratit, aniž by to ovlivnilo vaši životní úroveň, a jakou krátkodobou ztrátu jste ochotni tolerovat,“ vysvětluje Hercig.

Nové kryptoměny mohou nabízet rychlé zisky, ale zároveň představují jednu z nejrizikovějších investičních možností vůbec.

Pakliže si investor správně nastaví svou rizikovou kapacitu, je podle Herciga důležité sledovat v nabídce investičních příležitostí ukazatele, které by měly být signálem pro to, abyste své peníze vložili raději někam jinam. 

„Obecně můžeme říct, že jde o investice, které nabízí na první pohled takřka pohádkové zhodnocení, ale na pohled druhý už zjistíme, že se jedná o investice, které nejsou nijak regulované ani se na ně nevztahuje dohled České národní banky, ať už jde o prodej některých firemních dluhopisů, nebo různé speciální fondy. Tam bych se, pokud investování opravdu nerozumím a nejsem schopen si celou věc zanalyzovat a zvážit pro a proti v rámci mého portfolia, raději do ničeho nepouštěl,“ hodnotí věc Hercig. 

Další populární, ale rizikovou oblastí jsou pak podle Herciga nové kryptoměny. „Tyto nové kryptoměny mohou nabízet rychlé zisky, ale zároveň představují jednu z nejrizikovějších investičních možností vůbec, a to kvůli své extrémní volatilitě a často nejasnému zázemí projektu,“ říká Hercig.

V otázce transparentnosti pak Hercig radí zaměřit se nejen na to, zda je kupříkladu daný investiční fond skutečně regulován Českou národní bankou.

„Regulace pomáhá zajistit, že investiční společnosti dodržují určité standardy a jsou průhledné ve svých finančních reportech a strategiích. Transparentnost a regulace jsou základními pilíři, které pomáhají chránit investory před podvody a finančními krizemi,“ komentuje problematiku Hercig s tím, že investora by mělo zajímat i to, zda daný fond či investiční společnost zveřejňují svou historii úspěšnosti a historického vývoje. 

„Transparentnost fondů může investorům poskytnout důležité informace pro rozhodování a nabízí i náhled na to, jak fond reagoval v různých tržních podmínkách. Mnohé fondy nabízí též nástroje, které umožňují investorům vytvořit si modelové příklady investic podle jejich představ. Právě tyto nástroje mohou pomoci investorům lépe pochopit, jak by mohla jejich investice v různých tržních podmínkách vypadat,“ dodává Hercig.

Éra zdražování neskončila. Tiskne se příliš mnoho peněz

V čem by se měl investor podle Herciga dobře vyznat, je to, jak je jeho investice zatížena poplatky a co se za touto poplatkovou strukturou reálně skrývá. 

„Právě skladba poplatků se často stává tím, pro co upřednostníme jednu investici před jinou, protože náklady spojené s poplatky mohou významně ovlivnit konečný výnos. Některé fondy mají vstupní poplatek, obvykle někde mezi 1 až 5 % jednorázově z investované částky. Ovšem pozor, někdy jsou vstupní poplatky vypočítávány z plánované celkové investované částky, což může být pro investory nevýhodné,“ líčí Hercig úskalí jednoho z možných poplatků.

„Pak jsou tu poplatky za správu, kde je důležité pochopit, co konkrétně tyto poplatky zahrnují a jak mohou ovlivnit celkový výsledek investice. Například dražší fondy mohou nabízet vyšší výkonnost nebo další služby, jako jsou pravidelné konzultace s manažerem portfolia, které mohou přispět k lepšímu porozumění vašich investic a potenciálně lepším výsledkům. Některé fondy mohou omezovat, kdy můžete své peníze vybrat, nebo účtovat poplatky za výběry i části výnosů. V neposlední řadě existují takzvané success fees účtované v závislosti na výkonu, tedy ziskovosti fondu,“ vypočítává Hercig další možné poplatky.

Osobně zastávám názor, že někdy není nejlevnější nabídka tou nejlepší.

„Osobně zastávám názor, že někdy není nejlevnější nabídka tou nejlepší. Vyšší poplatky mohou reflektovat kvalitativnější služby a lepší výkon, což může být pro mnohé investory výhodné. Proto je důležité nejen porovnávat výši poplatků, ale také posuzovat hodnotu, kterou tyto poplatky přinášejí. Je zkrátka zásadní porozumět tomu, jaké poplatky daný fond má a zda nekanibalizují potenciální výnosy,“ shrnuje Hercig.

Vzhledem k tomu, že v dnešní době valná většina investování probíhá v digitálním prostředí, je potřeba zaměřovat se nejen na finanční aspekty, ale zamyslet se i nad otázkami týkajícími se kybernetické bezpečnosti.

„Nezapomínejte, že fond neshromažďuje jen vaše peníze, ale také vaše osobní údaje, které mnohdy mohou mít nevyčíslitelnou hodnotu a jsou zneužitelné. Chtějte proto vědět, jak jsou vaše data chráněna,“ upozorňuje Milutín Kubík, DevOps engineer ze společnosti Iguana Technology s tím, že čím dál častěji se při investování vyskytují podvody spočívající v tom, že se snaží tvářit jako rozhraní banky či fondu.

„Vždy se ubezpečte, že se nacházíte skutečně na stránce vašeho bankovního či investičního účtu a ne na stránce podvodné, která vás jen připraví o přístupové údaje a následně podvodník vyluxuje vaše konto skutečné,“ vysvětluje Kubík.

Zlámalová vysvětluje: Proč jsou české dotace na elektromobily „úplnej bizár“

Podle Kubíka je dobrou variantou ochrany před falešnými přihlašovacími stránkami přihlášení pomocí BankID, která garantuje, že k ověření dojde prostřednictvím zabezpečené bankovní identity a do účtu se tak skutečně hlásí ten, kterému patří a je k přístupu oprávněn.

„Další radou je, že pokud daná služba poskytuje vlastní aplikaci, pak je vždy bezpečnější než přístup přes webové rozhraní. I tady ale buďte na pozoru a používejte jen aplikace z oficiálních obchodů jako Google Play Store nebo Apple App Store a nenechte se například podvodným emailem nalákat k nainstalování neoficiální aplikace pod záminkou aktualizace nebo zlepšení služeb,“ dodává Kubík.

„V případě, že máte podezření na podvodné jednání, vždy kontaktujte podporu svého fondu nebo banky a ověřte si tam pravdivost tvrzení, která vám přijdou podezřelá. Tyto kontakty opět hledejte jen na oficiálních stránkách a nevěřte kontaktům poskytnutým jinou cestou, neboť toto je další populární trik, jak vás podvodníci chtějí oklamat,“ uzavírá Kubík.

Krach rublu? Jen zbožné přání

Co ukazují výsledky eurovoleb v Německu: Chiméra Merkelové o idylickém Bullerbynu definitivně padla

Macron odstartoval divoké události v Paříži: Puč se zabarikádovaným předsedou, prudký růst úroků, ohrožený rating

sinfin.digital