KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Lídři ODS, TOP 09 a lidovců oznámí v pondělí po poledni, symbolicky v čase, kdy si celý národ bude připomínat vznik Masarykovy Československé republiky, že půjdou i do příštích voleb pod značkou koalice SPOLU. Ta vznikla jako projekt, který měl z Petra Fialy učinit premiéra. Což se nakonec se štěstím také podařilo. Za rok bude ale situace jiná: ODS a spol. budou skládat účty za čtyřleté vládnutí.
Předně: je dobře, že se projekt, který stojí a padá s osobou premiéra Petra Fialy, pokusí obhájit svůj mandát z voleb v roce 2021. SPOLU je už svým způsobem zavedená značka, lidé jí rozumí, zvykli si na ni a byl by tedy nesmysl oslovovat je s něčím, co by je mohlo leda tak zmást a dezorientovat.
Oproti minulým volbám je ale situace pro ODS, lidovce a TOP 09 zcela opačná v tom, že tentokrát si o hlasy voličů nebudou říkat z opozičních lavic. V minulých volbách Fialův projekt uspěl. Avšak hlavně kvůli tomu, že propadl milion hlasů, mohla vzniknout vláda pravicových a středových stran.
To je potřeba mít na paměti. Protože pokud existuje pro politickou konkurenci stávajících vládních stran nějaké ponaučení z minulých voleb, jeho podstata je právě v tom, že se něco podobného nesmí za rok zopakovat. I v ostatních koutech české politiky proto nejspíš vzniknou projekty inspirované integračním tahem, který předvedli Fiala a spol. minule.
Ostatně některé subjekty si takový postup testovaly už v letošních evropských a krajských volbách: komunisté šli do voleb v rámci uskupení Stačilo!, SPD si vyzkoušela koalici nejen s Trikolórou, ale i s proruským dezinformátorem Jindřichem Rajchlem, Přísaze se zase vyplatilo spojenectví s Motoristy.
A sociální demokraté pod vedením Jany Maláčové avizují vznik široké levicové koalice po vzoru francouzské Nové lidové fronty. Politický terén se tedy zpřehledňuje a už teď je vcelku jasné, z jaké nabídky budou voliči příští rok na podzim vybírat.
Snad jen jednu věc v danou chvíli zatím ještě nevíme: kdy přesně vznikne nová spíše pravicově ukotvená strana, jejíž programové těžiště bude v rozpočtové odpovědnosti a privatizaci veřejných politik s ambicí oslovit zklamané voliče vládních stran. I to se už jistě brzo vyjasní.
Zároveň platí toto: hlavní osou české politiky už několik let není spor mezi pravicí a levicí, nýbrž konflikt demokratických a spíše tradičních politických stran s populisty a rozličnými protestně laděnými formacemi.
Za další: byť se hlasy mezi těmito dvěma bloky takřka nepřelévají, je zjevné, že ten vládní voliče ztrácí. Třeba podle posledního šetření Medianu by strany vládní koalice braly v součtu jen devětadvacet procent hlasů. Což je o čtyři procentní body méně než samostatné hnutí ANO. A i kdybychom k vládním stranám připočetli Piráty, celkově by se bývalá pětikoalice dostala jen na 37,5 procent hlasů.
Pro srovnání: hnutí ANO by v součtu s SPD v danou chvíli svůj hlas dalo čtyřicet procent voličů, pokud bychom k těmto dvěma opozičním stranám přičetli i zisky Přísahy, Motoristů, komunistů a Rajchlova uskupení Pro, dostaneme se k necelým pětapadesáti procentům hlasů. Jinak řečeno: vládní strany půjdou do voleb jako outsider.
Petr Fiala přesto zjevně věří, že pro ně nejsou ztracené. Základní problém jeho vlády nicméně spočívá nejspíš v tom, že se snaží tak nějak uspokojit všechny segmenty voličů, výsledek je ale takový, že se od ní odvrací ti, kteří ji volili. Pravicový volič tradičně nelibě nese neplnění slibů včetně zvyšování daní a neschopnost vrátit do země prosperitu.
Úplně jednoduše to lze říct takto: koalice svým voličům nedoručila, co jim slíbila, a ti se podle toho zařizují. A teprve se ukáže, zda lze tento trend ještě zvrátit. Času už mnoho nezbývá – také proto nyní vládní strany hledají dohodu na několika málo realistických prioritách, které do voleb ještě prosadí.
K jejich škodě ale nelze vyloučit, že to skončí přesně tak, jak kdysi pravil bývalý předseda ruské vlády Viktor Černomyrdin: „Mysleli jsme to dobře, ale dopadlo to jako vždycky.“
🔥🗞️ Přidejte si INFO.CZ do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Díky.