Bitva o odkaz Ruperta Murdocha: U soudu v Renu se hraje o vliv nad globálním mediálním impériem

KOMENTÁŘ VOJTĚCHA KRISTENA | Za tichými zdmi soudu v nevadském Renu se už několik měsíců odehrává fascinující boj o moc nad globálním mediálním impériem Ruperta Murdocha (93) – Fox News a News Corp. Tu si po smrti australského mediálního magnáta měly rovným dílem rozdělit čtyři z jeho dětí, Murdoch se však na poslední chvíli snaží změnit pravidla hry ve prospěch nejstaršího syna Lachlana. Důvodem je zejména jeho pravicově-konzervativní vidění světa, což na pohodě u rodinného krbu Murdochových rozhodně nepřidává. 

Americké Fox News, New York Post či The Wall Street Journal, britské deníky The Sun a The Times a nespočet australských printových, radiových i televizních outletů. K tomu knižní byznysy, mediální a PR agentury a mediálně-technologické start-upy. Kombinované impérium Ruperta Murdocha Fox Corp a News Corp má kapitalizaci dobře přes třicet miliard dolarů – a v těchto dnech za zavřenými dveřmi soudu v nevadském Renu probíhá tvrdá bitva o to, kdo bude mít hlavní slovo o jeho směřování po smrti „otce zakladatele“. 

Původně byla odpověď na tuto otázku nalinkovaná už v roce 1999, kdy se Rupert rozvedl se svou druhou manželkou Annou. Ta se během rozvodového stání postarala hlavně o to, aby zajistila budoucnost pro své tři děti společně s Murdochovou nejstarší dcerou Prudence, kterou měl magnát z prvního manželství. Tehdy vznikl „nezrušitelný“ rodinný trust, podle jehož pravidel měla po Rupertově smrti každému ze čtyř dětí připadnout čtvrtina vlivu na mediální impérium. 

Vlivem se myslí počet „hlasů“ trustu, které jsou spojené s akciemi s hlasovacím právem v mediálních firmách (jak Fox Corporation, tak News Corp mají duální systém akcií). Těchto „hlasů“ v trustu je celkem osm: každé z dětí nyní vlastní po jednom, sám Murdoch má čtyři. 

Po Murdochově smrti mají být podle pravidel trustu jeho hlasy rovnoměrně rozdělené mezi čtyři jeho potomky (kromě čtyřech zmíněných dětí má Murdoch ještě dvě dcery z pozdějších manželství), aby každý z nich měl po dvou hlasech. Jenže právě tomu se australský mediální magnát snaží na poslední chvíli zabránit. 

Evropský komisař se pokusil cenzurovat Muska a Trumpa. Neuspěl, ale jde o skandál a výstrahu

Věc se má tak: ze čtyř Murdochových dětí (Prudence, Elisabeth, Lachlan a James) pouze nejstarší syn Lachlan do velké míry sdílí pravicově-konzervativní světonázor svého otce. 

Zbylé děti jsou ve společensko-politickém vidění světa mnohem více blíže středu, někteří ještě za ním; například James nedávno otevřeně podpořil Kamalu Harris v amerických prezidentských volbách. Názorová vzdálenost Jamese a Lachlana patří v rodině k těm největším – jak se však ukázalo, i dvě Murdochovy starší dcery se svým viděním světa kloní spíše k Jamesovi než k Lachlanovi.

Příliš liberální směřování Murdochova mediálního impéria může být problém – a to v důsledku i ekonomický. Pravicově-konzervativní editoriální politika je podstatná pro řadu z Murdochových médií – nejvíce pro jeho „korunní šperk“ Fox Corporation a televizní stanici Fox News. Ta svou identitu vystavěla právě na protiváze vůči liberálním stanicím jako ABC či CNN a podpoře konzervativců a případný ústup této editoriální politiky by nejspíš těžko nesli jak diváci, tak inzerenti. V důsledku by utrpěl samotný brand, firma i její akcionáři.

Právě to je argument, skrze který chce Rupert Murdoch u amerického soudu uspět a podmínky rodinného trustu upravit ve prospěch Lachlana, který již nyní de facto obě korporace řídí – News Corp z pozice předsedy představenstva a Fox Corp z pozice výkonného ředitele. 

Mediální magnát Rupert Murdoch neváhá ani v 93 letech podstoupit tvrdou soudní bitvu.

Nejedná se přitom o „vydědění“ ani finanční znevýhodnění dalších dětí, jde skutečně především o vliv na obě části mediálního impéria, který rodina uplatňuje díky akciím spojeným s hlasovacím právem. Právě duální akciová struktura umožňuje rodině Murdochových impérium ovládat navzdory tomu, že vlastní jen asi 14 procent z celkového počtu akcií.

Odborníci se však shodují na tom, že u soudu to bude mít Murdoch obtížné. Změnu „nezrušitelného“ trustu právo dovoluje za jediné podmínky – že všichni zúčastnění na takové změně vydělají. Murdoch by tak musel soudce přesvědčit, že vliv dalších třech dětí zmíněných v trustu přinese firmám ekonomickou ztrátu. Zda se mu to podaří, ukáží až další dny a týdny.

Žerou migranti psy a kočky? Trumpova lež může mít větší dopad, než se na první pohled zdá

Pozornosti by v mezičase nemělo uniknout ani místo, kde se o budoucnosti globálního mediálního impéria rozhoduje – v nevadském Renu. To je mnohem více než s rodinou Murdochových, kteří k Nevadě nemají takřka žádný vztah, spojené se zábavou v casinu. 

Nevada však má kromě zábavního průmyslu i legislativu, která je pro podobné diskrétní soudní stání jako dělaná. I to je důvod, proč se zatím na veřejnost dostalo jen velmi málo detailů z celého sporu, který se začal řešit už v závěru loňského roku. Média se o něm dozvěděla až letos v červenci.

I když se insideři shodují, že Rupert Murdoch aktuálně tahá za kratší část provazu, finální rozhodnutí si nikdo předpovědět netroufne. Veřejnost si do té doby může krátit čas například sledováním seriálu Boj o moc (Succession). Ten je (nepřiznaně) inspirován právě rodinou Murdochových a jejich bojem o moc nad mediálním impériem.

🔥🗞️ Přidejte si INFO.CZ do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Díky.

Síkela nedostal žádnou vlivnou ekonomickou pravomoc. Nová Komise bude silně zelená a antijaderná

Učme se od Poláků. Investují do dálnic a silnic, Češi bohužel do cyklostezek a rozhleden, říká Radek Kaňa

Evropské automobilky v defenzívě: Dusí je silné odbory, nevyužité kapacity i čínská konkurence

sinfin.digital