Paradox na Lipně: Ekologický spolek bojuje podle místních starostů proti čistírnám odpadních vod

KOMENTÁŘ VOJTĚCHA KRISTENA | Na jedné straně chtějí čisté Lipno, na straně druhé napadají územní plány okolních obcí, které počítají s výstavbu nových čistíren odpadních vod. Ekologický spolek Lipensko pro život, v jehož čele stojí lídryně koalice Zelených do krajských voleb Pavla Setničková, jde podle místních starostů především proti lidem, kteří na jihu Čech skutečně žijí.

Ekologických aktivistů bojujících proti čistírnám odpadních vod nejspíš příliš nenajdete. Logicky. Čističky znamenají čistší vodu i menší zátěž pro okolní prostředí, něco, co je ve společném zájmu turistů, místních obyvatel, aktivistů i přírody samotné. 

Jenže spolek „Lipensko pro život“ podle místních starostů bojuje (sic z pražské adresy) právě proti jejich výstavbě v několika obcích u jihočeské přehrady. V čele sdružení přitom stojí ekologická aktivistka a nyní i jednička kolice Zelených a Levice do jihočeských krajských voleb Pavla Setničková.

„Paní Setničková proti naší nové čističce odpadních vod s podporou jednoho místního potížisty bojovala a neustále kvůli tomu připomínkovala nový územní plán, který s výstavbou počítal,“ říká pro INFO.CZ Pavel Gabriš, starosta Přední Výtoně, obce nacházející se na pravém břehu Lipenské přehrady, hned naproti Lipnu nad Vltavou. 

Situace v obci je podle něj kritická. Během větších dešťů dochází k situacím, kdy přívaly spláchnou nevyčištěnou vodu do Lipna – přímo mezi rekreanty. Téměř čtyři dekády stará „ČOVka“ totiž nestíhá, během letních měsíců navíc musí pročistit kvůli velkému počtu turistů až pětinásobek vody. 

„V obci nenajdete nikoho, kdo by projekt nové čističky nepodpořil,“ říká starosta s tím, že „boji“ Setničkové a jejího spolku nerozumí.

Setničková pro INFO.CZ vysvětluje, že cílem snažení jejího spolku nejsou samotné čističky odpadních vod, ale spíše udržitelnost celého lipenského ekosystému. 

„Připomínkovali jsme nový územní plán Přední Výtoně, který umožňuje připojování nové výstavby k čistírně stávající, která je zcela v katastrofálním stavu a na hraně své kapacity. To bude velkým zdrojem znečištění, protože není nutné s novou ČOV spěchat,“ vysvětluje pro INFO.CZ Setničková.

Starosta Gabriš však nesouhlasí a podotýká, že jeho vizí rozhodně není z obce udělat novou turistickou centrálu. „Jako obec růst chceme, ale v rozumné míře udržitelnosti,“ říká. 

Po schválení územního plánu bude nyní Gabriš usilovat o zajištění krajské dotace, díky které bude možné novou čistírnu za přibližně 40 milionů korun postavit. „Sami jako obec bychom to nezvládli, pracujeme ročně s přibližně čtvrtinovými penězi,“ dodává starosta s tím, že pokud vše půjde podle plánu, nová čistírna bude v obci funkční přibližně do dvou let.

Z ekologické otázky ještě rozum nevyprchal. Juraj Lukáč a Ladislav Miko o vztahu člověka k přírodě, uhlobaronech a „přilepovačích k asfaltu“

Trable na Lipně

Přední Výtoň není jedinou lipenskou obcí, která se potýká s námitkami aktivistů ze spolku Lipensko pro život. Podobně jako v Přední Výtoni lidé spojení se spolkem aktivně připomínkují změny územního plánu i v Lipně nad Vltavou – podle místního starosty Zdeňka Zídka i proto, aby oddálili výstavbu nové čistírny s vývodem pod nedalekou hrází přehrady. 

Podle Zdeňka Zídka je v tomto ohledu nejaktivnější rodina Makoveckých, která shodou okolností provozuje vedle pozemku, kde má nová čistička stát, rekreační zařízení. 

Ekologická aktivistka Olga Alexandrovna Cháb Makovecká, která je podle místních obyvatel se spolkem spojená, ostatně na otázku, zda s novou čistírnou souhlasí, ve starší reportáži Jana Tuny říká: „Málokdo si přeje mít na sousedním pozemku čističku, která povede odpadní vody. Není fér, když posíláte svoje fekálie k sousedům.“

„Nejde však jen o rodinu Makoveckou. Paní Setníčková je podle mě nechce nechat na holičkách a skrze aktivní připomínkování nového územního plánu, který s novou čistírnou počítá, se je snaží podpořit a přijetí nového plánu zdržet,“ míní pro INFO.CZ starosta Lipna. 

Podplaval Lipno a zmizel. Útěk českého potápěče do Rakouska zůstává dodnes záhadou

Setníčková připomínkování územního plánu na Lipně vysvětluje tím, že jí jde o koncepční řešení pro celý region. 

„Naše připomínka se týkala především toho, že postrádáme celkovou koncepci odkanalizování celého regionu. Koncepce však bude známa až poté, co bude dokončena analýza příčin znečištění vody Lipna, kterou provádí KÚ ČB, první výstupy budou k dispozici v roce 2026. Do té doby je dobré se držet zásady předběžné opatrnosti a regulovat výstavbu v celé oblasti na Lipensku,“ uvádí aktivistka.

Starosta Lipna ale s tímto argumentem nesouhlasí. Podle Zídka jsou veškeré koncepce hotové a ani situace ohledně kvality vody v Lipně není tak dramatická, jak ji spolek líčí. „Není pravda, že by kvalita vody setrvale klesala. Údaje z Povodí Vltavy říkají, že nelze jednoznačně říct, že by se kvalita vody zhoršovala,“ míní starosta.

Pozitivní retrovíkend v českém autokempu: Jak si užít rybniční klasiku placenou jen v hotovosti

Olympiáda netolerance a nevkusu? Vedeme rozhořčené kulturní války o nic

Chorvatské moře never more: Reportér Info.cz na vlastní kůži v jadranské prázdninové depresi

sinfin.digital