Akcie Pilulky po Čuprově injekci vyletěly o desítky procent. Své peníze bych tam teď neposlal, říká investor Šura

Tomáš Čupr zachránil on-line lékárnu Pilulka – alespoň prozatím. Tuzemský byznysman a zakladatel skupiny Rohlík firmě hodil laso v podobě 80milionového úvěru, který online lékárna zoufale potřebuje ke svému přežití. Na oplátku podle strohých informací, které byly zatím zveřejněné, získal opci na převzetí kontrolního podílu ve firmě. Akcie Pilulky v reakci na zprávu vyrostly o desítky procent – bývalý menšinový akcionář Pilulky Jaroslav Šura však v rozhovoru pro INFO.CZ vysvětluje, proč se zatím do Pilulky neplánuje vracet. 

Během covidu byla Pilulka jednou z nejzářivějších hvězd na nebi pražské burzy. Z upisovací ceny 424 korun v roce 2020 rychle vystřelila do čtyřciferných hodnot a o dvacet měsíců později se prodávala skoro za dva tisíce. 

Titul se vezl na vysoké vlně levných peněz, covidového zájmu o e-commerce a marketingových frázích, že Pilulka vlastně není žádná online lékárna, ale technologická společnost

Všechny tři sudičky se ale nakonec od mladé akcie odvrátily: v posledních letech vyskočily úrokové sazby a s nimi i cena peněz, lidé se vrátili do kamenných provozoven a co se týče apetitu investorů po technologických firmách... 

„Upřímně řečeno, v Pilulce nic technologického nevidím,“ říká bývalý menšinový akcionář Jaroslav Šura. „Pilulka je e-commerce podnik jako každý jiný. Pokud by tam kdy byla nějaká přidaná technologická hodnota, bylo by to vidět ve výsledcích firmy.“ 

Zlámalová: Bohatneme méně než před lety. Jen se dohadujeme komu sebrat a komu dát

Právě hospodářské výsledky firmy, respektive její chronické ztráty, jsou jedním z důvodů, proč Šura před časem ze své pozice vystoupil. Jen loni dosáhla čistá ztráta Pilulky 176 milionů korun.

„Management prostě pálil peníze neskutečným tempem,“ krčí rameny Šura s dovětkem, že právě to byl jeden z důvodů jeho exitu. 

Z jeho pohledu nešlo jen o ztrátovost Pilulky, ostatně řada ambiciózních start-upů se do ziskovosti přehoupne až po řadě let agresivního a kapitálově náročného zabírání trhů. U Pilulky se však ukázaly během loňského roku dva další velké „red flagy“.

Osobně bych nyní do Pilulky své peníze neposlal.

Jaroslav Šura

Prvním zdviženým prstem bylo neplnění kovenantů, jež byly svázané s čerpáním bankovních úvěrů. 

Auditor to shrnuje v poslední výroční zprávě výstižně: Za fiskální rok 2023 došlo k neplnění některých smluvně stanovených bankovních kovenantů ... a neplnění některých kovenantů trvá i v roce 2024. V důsledku neplnění těchto kovenantů má banka právo zesplatnit značnou část úvěrů k 30. červnu 2024 a 31. prosinci 2024.“

Druhým „red flagem“ byla nepovedená sekundární emise akcií (SPO), kdy Pilulka získala v novém kapitálu jen 67 milionů korun, z čehož třetina pocházela z kapes stávajících akcionářů. To Šura hodnotí jako neúspěch, který však ve svém důsledku firmu zachránil. 

„Již delší dobu bylo vidět, že Pilulka nemá peníze ani na vlastní provoz a firmě tak to, že se jí loni nepovedl sekundární úpis akcií, pomohlo učinit nelehká rozhodnutí. Díky tomu management musel utnout zahraniční expanzi a zahájil škrty, což firmu pomohlo zachránit. Kdyby k tomu nedošlo, Pilulka by byla ještě ve větších problémech, než je nyní,“ míní Šura.

Stát chce „kriticky významným“ firmám sáhnout do dodavatelského řetězce. Ze dne na den a bez náhrady škody

Výsledkem každopádně bylo, že firma loni zatáhla za záchrannou brzdu a zařadila zpátečku ze své zahraniční expanze: v polovině roku se stáhla z Rumunska, posléze i z Rakouska a Maďarska. Tím (alespoň prozatím) vzaly za své plány na vybudování silné skupiny na trhu střední a východní Evropy. 

To sice na jednu stranu znamenalo potřebné osekání vysokých fixních nákladů, na druhé straně ale utrpěla snaha firmy prezentovat se jako agilní prorůstová firma a – růstová akcie.

„Tím, že se Pilulka stáhla z většiny zahraničních trhů, je těžké se na ni z investorského pohledu dívat jako na typickou růstovou akcii,“ vysvětluje Šura. 

„Růst daný škálovatelností byznysu na další trhy tam není, zároveň ale ta firma vzhledem k zápornému hospodaření a absenci zisku nenabízí ani výhled na dividendu, takže nejde ani o typickou hodnotovou akcii,“ dodává.

Éra zdražování neskončila. Tiskne se příliš mnoho peněz

Pilulka v Rohlíku

Úvěr, který Pilulka získala od Tomáše Čupra, je pro firmu záchranou. Díky němu může splatit řadu faktur netrpělivým dodavatelům a napravit svůj vztah s bankami, zároveň se může jednat o odrazový můstek, kterým se firma odrazí k udržitelnému byznysu. 

„Firmu může Čuprova půjčka zachránit, není to jen o tom, že těmi penězi zalepí dluhy, ale součástí dohody je podle všeho i tlak na osekávání výdajů, což se ostatně projevilo už s omezováním přítomnosti na zahraničních trzích,“ míní Šura.  

Ještě větší „upside“ však dohoda může přinést Tomáši Čuprovi, zakladateli e-commerce skupiny Rohlík. V rámci dealu získává opci na zisk kontrolního balíku akcií firmy. 

Za jakých podmínek – a jak velkého balíku – sice není veřejně známé, dá se však očekávat, že vzhledem k zoufalosti Pilulky při hledání nových peněz Čupr nepřišel zkrátka.  

Pokud Čupr svou opci uplatní, nezíská „jen“ ztrátovou lékárenskou firmu, která se (prozatím) musela vzdát svých ambicí. 

„Pro Tomáše Čupra může ta transakce být zajímavá v tom, že získává opci na získání zavedené, fungující firmy, kterou může časem zařadit pod svůj Rohlík,“ říká Šura. 

„Vlastní“ Pilulka by tak do budoucna mohla v rámci Rohlíku nahradit lékárny Benu, jejichž produkty nyní Rohlík v rámci spolupráce distribuuje.

Této logiky se nejspíš chytli i investoři, v reakci na oznámení poskytnutí úvěru (a opce) akcie Pilulky posílily o desítky procent. Pro Šuru to však dostatečný argument není. 

„Osobně bych nyní do Pilulky své peníze neposlal,“ říká. „Já za akciemi, do kterých investuji, vždy musím vidět nějaký pozitivní příběh. Až v Pilulce uvidím prosperující firmu, která bude tvořit hodnotu pro akcionáře, tak se tam rád vrátím – a klidně si její akcie koupím i za vyšší cenu. Dosud však ta firma uměla jen pálit peníze akcionářů, a to brutální rychlostí,“ vysvětluje investor.

Navíc, pro současný růst ceny akcií má Šura ještě jedno vysvětlení. „Akcie nyní bude velmi volatilní – dá se očekávat, že součástí dohody s Tomášem Čuprem bylo i to, že největší současní akcionáři se po nějaký čas nebudou svých akcií zbavovat. To vede k tomu, že se výrazně eliminuje nabídková strana této akcie a zbude jen ta poptávková, což tlačí cenu vzhůru,“ uzavírá Šura.

Zlámalová vysvětluje: Soukromého vlastníka by ztracené kufry na letišti zajímaly mnohem víc než stát

Vláda slibovala „pročištění právní džungle“. Na vlastní pravidla ale z vysoka kašle

„Hřib udělal u Nových Holešovic podraz,“ říká spolumajitel Karlín Group. Na exprimátora míří žaloba

sinfin.digital