Extrémní srážky přinesly spoustu zmaru. Jedním z mála pozitiv je, že by po deštích mohla naplno odstartovat podzimní houbová sezóna. V záplavových oblastech ale mohou být houby kontaminovány bakteriemi z vody. A do některých lesů navíc stále platí zákaz vstupu.
„Silný růst 2 až 4 týdny po deštích se dá čekat, bude ale záviset na průběhu teplot a také na tom, jak zareagují konkrétní druhy hub,“ vysvětluje Jan Holec, kurátor sbírky hub Přírodovědeckého muzea Národního muzea a předseda České vědecké společnosti pro mykologii.
Se stoprocentní jistotou se však růst hub očekávat nedá. Obligátní „uvidíme, až naprší a uschne“ platí i zde. Každodenně aktualizovanou pravděpodobnost růstu hub můžete sledovat na webu Českého hydrometeorologického ústavu.
„Teď na podzim po vydatných deštích se teoreticky dají čekat všechny skupiny hub, zejména mykorhizní, tedy např. hřibovité, holubinky, ryzce, ale i další. Bude třeba dávat pozor na jedovaté vláknice, pavučince a muchomůrky. Ze saprotrofních hub lze čekat třeba žampiony, bedly a mnoho dalších,“ vyjmenovává mykolog.
Objevují se obavy, zda povodně a setrvalé intenzivní srážky nemohly negativně ovlivnit podhoubí. Podle odborníka ohroženo není. Koneckonců, obrovská vlna růstu hub byla zaznamenána i po záplavách v roce 2002.
Po povodních ale rostou i jiné houby – plísně. „Hrozí ve všech vlhkých a nevětraných prostorách. Bude potřeba silně větrat a nasadit odvlhčovače a vysoušeče. Kde se plísně objeví, bylo by nejlépe otlouci omítku, nechat zdivo vyschnout, a nahodit znova, třeba i sanačními omítkami,“ upozorňuje Jan Holec.
Mohou být houby kontaminované?
V záplavových oblastech po opadnutí vody není radno houby ihned sbírat. Hrozí totiž kontaminace, zejména bakteriemi ze špinavé vody. Rozmáčené plodnice ale brzy shnijí, čímž bude problém vyřešen. Vzhledem k předchozímu suchu navíc téměř žádné houby nerostly. Zatopená území jsou kromě toho různé nivy řek, louky, pole a obydlené oblasti, ve kterých se houby většinou příliš neobjevují.
„Pokud tam něco naroste, neradil bych to sbírat, ne kvůli tomu, že by podhoubí do plodnice natahalo například těžké kovy, to se děje při dlouhodobém růstu např. na výsypkách a odvalech dolů, ale kvůli možné kontaminaci bakteriemi při prorůstání plodnice zasaženou zeminou. Mimo povodňová území v tomto ohledu nehrozí nic,“ doplňuje mykolog.
Uzavřené lesy a nebezpečí pro houbaře i běžce
Ale i mimo povodní přímo zasažené oblasti by houbaři měli se vstupem do lesa vyčkat. Některé lesy jsou kompletně uzavřené, jinde je na místě zvýšená obezřetnost.
„Nejpostiženějšími oblastmi jsou Jeseníky a Beskydy. V Jeseníkách více foukalo, takže tam jsou větší škody na porostech. Na mnoha místech chybí lesní cesty nebo jen zbyly jejich části, z podmáčené půdy se stále vyvracejí stromy. Na desítkách míst už obce s rozšířenou působností vyhlásily kvůli nebezpečí pádu stromů dočasný zákaz vstupu do lesů. Informace jsou na úředních deskách, a pokud se to týká lesů v naší správě, máme je na webu a sociálních sítích,“ upozorňuje Eva Jouklová, tisková mluvčí Lesů České republiky.
Situaci podle ní není dobré podceňovat. „Pokud lidé vyrazí do míst, kde zákaz vstupu není vyhlášený, i tam bude zřejmě půda dost podmáčená, takže doporučuji obezřetnost, použít selský rozum a běžci ať určitě teď vyráží bez sluchátek,“ dodává mluvčí Lesů ČR.
Škody budou v méně postižených oblastech odstraňovány v následujících týdnech, v těch, které povodeň zasáhla výrazněji, i v průběhu příštího roku, s čímž je potřeba v lesích počítat.
Státní podnik Vojenské lesy a statky ČR uzavřel některé lesy na Moravě a ve Slezsku a několik dalších ve Vojenském újezdu Březina (konkrétní údaje a data odstranění kalamity naleznete pod odkazy). Přednostně se počítá s asanační těžbou poškozených dřevin v okolí turistických a cykloturistických cest.
„Opatření vydal vojenský lesní úřad v zájmu zdraví a bezpečnosti osob. Stromy jsou na místě vyvrácené, zlomené či do sebe zavěšené. I při slabších poryvech větru tak hrozí jejich pád, čímž vzniká zvýšené nebezpečí úrazu. V uzavřených lokalitách se pohybuje těžká technika a probíhají práce na zvládnutí kalamity,“ varuje tiskový mluvčí Vojenských lesů a statků ČR Petr Toman.
🔥🗞️ Přidejte si INFO.CZ do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Díky.