Krajský soud v Brně dnes znovu otevře kauzu prodeje nelegálních cigaret, ve které byli v roce 2018 celní správou ke sledování podezřelých nezákonně využiti armádní specialisté z prostějovské 601. skupiny speciálních sil. Rozsudek brněnského soudu zrušil v plné šíři odvolací Vrchní soud v Olomouci. Před soudem by teď měla vypovídat mimo jiné celnice, která poté, co na aféru upozornil Ekonomický deník, nechala protokol ze sledování vytáhnout ze spisu. Vypovídat budou i vojenští velitelé.
Brněnský krajský soud dnes a zítra znovu otevře případ, ve kterém celní správa v červnu roku 2018 nezákonně využila ke sledování podezřelých vojáky z prostějovské 601. skupiny speciálních sil. Případ do Brna vrátil Vrchní soud v Olomouci. „Bez pochybností platí, že postup celní správy a také Armády ČR v dané věci byl vadný,“ zkonstatoval soud.
Případ vzbuzuje od počátku silné emoce, řešila ho Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) i výbory a komise Poslanecké sněmovny. GIBS nakonec případ odložila. Vše spělo k zametení flagrantního porušení zákona. Až razantně zasáhl Vrchní soud v Olomouci.
Pátrači celníků si v roce 2018 na pomoc při sledování podezřelých z obchodu s nelegálními cigaretami přizvali armádní specialisty z prostějovské 601. skupiny speciálních sil. Zapojení armády do sledování civilistů ovšem odporuje zákonu, což zkonstatoval odvolací soud.
Tajnou operaci s krycím názvem Richard posvětil tehdejší náměstek celních pátračů Robert Šlachta, který vojákům dokonce poslal za účast na vyšetřování osobní děkovný dopis. Celníci o případu dlouhou dobu mlžili a existenci Šlachtova dopisu dokonce popírali.
Krajský soud v Brně vynesl tresty v případu prodeje nelegálních cigaret loni v květnu.
Před soudem by měla vypovídat mimo jiné celnice Romana Pavelcová. Ta v době sledování zastávala pozici vedoucí oddělení odhalování celních podvodů a byla nadřízenou zpracovatele spisu Pavla Litavce. Pavelcová dala Litavcovi poté, co Ekonomický deník na nezákonné sledování upozornil, pokyn, aby dokumentaci k akci s vojáky vyňal ze spisu.
„Vyjádření této svědkyně může být klíčové, protože právě ona měla přijít s tím, že získala kontakt na příslušníky 601. skupiny speciálních sil, kteří by celníkům mohli pomoci se sledováním zájmového objektu, jenž byl vytipován jako sklad neoznačených cigaret a tabáku. Měla to být ona, kdo se účastnil schůzek s velitelem zmíněné skupiny a konečně, v neposlední řadě, to měla být právě ona, kdo se měl dopustit zásadní manipulace se spisovým materiálem, při které byly ze spisu vyňaty listiny ukazující na realizovanou součinnost Celní správy a Armády ČR,“ vypíchl v rozsudku odvolací senát.
V podstatě totéž se týká dalšího navrženého svědka – celníka Davida Antoše, který měl sjednat schůzku s příslušníky armády. „Obdobně není zřejmé, proč soud prvního stupně nepodnikl důsledné kroky k vyžádání celého spisového materiálu, pořízeného příslušníky 601. skupiny speciálních sil v Prostějově při realizování předmětného úkonu. Za zjištěného stavu je přitom provedení minimálně označených důkazů nezbytné, upozornil při vracení kauzy k prvnímu stupni soud.