KOMENTÁŘ LENKY ZLÁMALOVÉ | Krajské volby skončily velkou prohrou vládní koalice a vítězstvím Andreje Babiše. Premiér Petr Fiala se to snažil v povolebním projevu ladit do líbivých slov, že nejde „o fatální neúspěch“. Pro lepší příští výsledky stran vládní koalice je dobré si přiznat, že to velká prohra je. Ptát se, proč přišla. A co udělat pro to, aby se to příště neopakovalo.
Řečeno proslulými slovy Václava Havla: „Tato země nevzkvétá“. Lidé si nedostatek prosperity spojují s vládou, která je aktuálně u moci. A té se nepodařilo prosperitu do země po pádu po roce 2020 zatím vrátit. Stagnujeme. A jsme na tom hůř než jiné země Evropy. Na výkon z roku 2019 jsme se vrátili jako úplně poslední z celé Evropské unie. Až koncem loňského roku.
Vedle pokračující stagnace vláda bohužel jedná proti zájmům svých vlastních voličů, jejichž hlasy ji koncem roku 2021 vynesly do Strakovy akademie. Zvýšila všechny přímé daně – od daně z příjmů lidí i firem přes sociální pojištění po daně z nemovitosti. Navzdory slibům pokračuje v dotačním byznysu. Přidává nové regulace, jako je přitvrzení pracovního práva. Nabírá další státní zaměstnance.
Jak odradit vlastní voliče
Takže motivuje opoziční voliče, aby šli hlasovat proti ní. A své vlastní naopak k tomu, aby zůstali doma. V krajských volbách byla příležitost vládu vytrestat a dát jí výstrahu před parlamentními volbami příští rok. Tady nehrozil nástup Andreje Babiše. Což je pro mnoho vládních voličů jediný důvod, proč jí dávají hlasy. To není volba pro něco. Ale proti něčemu. Tady nebyl důvod jít dát hlas proti. A stejně tak nebyl důvod jít dát hlas pro.
Ke krajským volbám přišlo o pět procent méně lidí než na podzim roku 2020. Necelých 33 procent proti 38 procentům. V povodněmi tvrdě zasažených regionech na severu Moravy to bylo nejméně. Účast ale byla nižší téměř ve všech regionech. Navíc je potřeba připomenout, že před čtyřmi lety se volilo v těžší atmosféře. Právě začínala druhá vlna covidu a lockdownů. Jen pár dní po volbách se opět zavřely školy.
Vládní strany uspěly ve třech ze třinácti regionů. V jižních Čechách, na jižní Moravě a v Libereckém kraji. Dá se to jistě vysvětlit tím, že v těchto krajích si to vyhráli velmi silní, do regionů hluboce vrostlí lídři. Martin Kuba, Jan Grolich a Martin Půta. Silné lokální fenomény.
Jenže i těm silným osobnostem z vládní koalice se daří v místech, která dlouhodobě patří k těm nejvíc prosperujícím částem země. Andrej Babiš je naopak silný, až neporazitelný především tam, kde se o žádném dlouhodobém vzestupu mluvit nedá. Čím jsou podmínky v kraji horší a lidé mají víc pocit, že se na ně zapomnělo, tím je tam silnější ANO, ale i komunisté ze Stačilo! a Okamurova SPD.
Čím méně prosperity, tím silnější Babiš
Lekce je jasná. Vládní strany potřebují prosperitu, aby byly schopny vítězit.
Místa, kde vyhrály, patří k těm s nejvyšší kvalitou života. Z trendu jsou samozřejmě výjimky. Babiš opanoval i střední Čechy. Po Praze druhý nejbohatší region země.
Není náhoda ani výhradně zásluha velmi zdatného lidoveckého hejtmana Jana Grolicha, že vládní strany dokázaly zvítězit na jižní Moravě. Grolich patřil samozřejmě k těm, kdo výborně zvládá krize. Nejen teď povodně, ale i před lety ničivé tornádo. Jižní Morava je ale zároveň region, který zažívá dlouhodobě velmi rychlý vzestup prosperity. Po Praze a středních Čechách má třetí nejvyšší platy v zemi. Je tam celkově jedna z nejvyšších kvalit života. Je to místo, které přitahuje mladé lidi a chodí sem za prosperitou.
To je výstižně vidět na takzvaném indexu stáří Českého statistického úřadu. Nejmladší kraje jsou zároveň ty nejbohatší. Ve středních Čechách připadá na 100 dětí ve věku do čtrnácti let 106 seniorů nad 65 let. V Praze 117 a na jižní Moravě 126. Naopak v Moravskoslezském kraji 141 a v Karlovarském 144 seniorů na stovku dětí.
Přitom platí – až na výjimky potvrzující pravidlo jako již zmíněné střední Čechy, že počet voličů Andreje Babiše stoupá s věkem.
Obrovskou roli hraje bohatsví. Praha má výkon ekonomiky v přepočtu na jednoho obyvatele 1,45 milionu korun za rok. Jižní Morava s 624 tisíci korunami překonává střední Čechy s 557 tisíci. Liberec a jižní Čechy naopak patří do druhé poloviny země.
V některých parametrech kvality života vycházejí ale právě i jižní Čechy velmi vysoko. Třeba v naději dožití. Tady je Jihočeský kraj čtyřkou a Jihomoravský šestkou. Severní Morava a severní Čechy, kde má Andrej Babiš nejsilnější výsledky, patří k místům s nejnižším věkem dožití.
Zajímavé je srovnání podnikavosti. Kde je nejvíc lidí, kteří dělají vlastní byznys a starají se o sebe, tam mají vládní strany nejlepší výsledky. Jižní Čechy jsou čtvrtým nejaktivnějším krajem s 96 podnikateli na 100 tisíc obyvatel. Jižní Morava i Liberecký kraj jich mají 95. Pro srovnání: Praha 131. Moravskoslezský kraj ale jen 80 a Ústecký dokonce 76.
Aby byly schopné vítězit, potřebují strany vládní koalice co nejvíc míst, která prosperují. Pro to je ale třeba vytvořit podmínky.
🔥🗞️ Přidejte si INFO.CZ do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Díky.