V rozpočtu chybí 23 miliard na dotace solárníkům. Zvýší to příští rok lidem účty za elektřinu?

KOMENTÁŘ LENKY ZLÁMALOVÉ | Ve stínu vyhazovu vicepremiéra pro digitalizaci a předsedy Pirátů Ivana Bartoše schválil kabinet návrh státního rozpočtu na příští rok. Právě Ivan Bartoš byl jediný z přítomných ministrů, kdo rozpočet nepodpořil.

Schodek státního rozpočtu dosáhne 241 miliard korun. Proti původnímu návrhu je o 11 miliard korun vyšší kvůli škodám z povodní. Kabinet na ně odmítl najít peníze jinde v rozpočtu. Přestože už na první pohled je vidět, že v něm rezervy jsou. Jen dotace neziskovkám se oproti letošnímu roku zvedají o 7,5 miliardy korun.

Schodek ale nakonec může být výrazně vyšší. V rozpočtu totiž chybí 22,7 miliard korun na povinné dotace provozovatelům solárů a dalších obnovitelných zdrojů. Ty se musí platit ze zákona. Buď je platí stát z rozpočtu, nebo je lidé hradí přímo na fakturách za elektřinu v takzvané regulované složce, která se připočítává k ceně elektřiny.

Většinou to byla kombinace plateb přímo ze státního rozpočtu a přes faktury. Jen za energetické krize v roce 2022 zaplatil celou částku stát. 

Loni v květnu při představování konsolidačního balíčku ministr financí Zbyněk Stanjura sliboval, že dotace výrazně sníží. Dokonce to vykazoval v tabulkách jako jeden z největších škrtů v dotačním byznysu. Tvrdil, že klidně bude riskovat případné arbitráže se solárníky, kteří mají podle zákona na dotace nárok. 

Nakonec si na to ale netroufl. A 23,95 miliardy korun zaplatili v účtech za elektřinu zákazníci. Stát hradil z rozpočtu 12,85 miliardy. Vůbec nejnižší částku od roku 2013.

EU hrozí nevídaný rozkol kvůli novému nařízení. Povede ke konci Green Dealu?

Částka dotace se odvíjí od tržních cen elektřiny. Čím je levnější, tím jsou vyšší dotace, které musí platit provozovatelům solárů a spol. stát nebo zákazníci. Aby vydělali částku, která jim byla garantována.

Do rozpočtu na příští rok dal ministr financí na dotace solárníkům jen 8,5 miliardy korun. Celkově se ale má podle odhadů Energetického regulačního úřadu vyplatit až 31,2 miliardy korun. V rozpočtu tak 22,7 miliardy korun chybí.

V usnesení vlády o stanovení prostředků státního rozpočtu podle zákona o podporovaných zdrojích energie z 25. 9. 2024 (tedy přesně v den, kdy byl schválen státní rozpočet) se pře ministerstvo financí s ministerstvem průmyslu, kdo nese vinu za to, že v rozpočtu tato částka chybí.

Ministerstvo průmyslu vedené Jozefem Síkelou v připomínkách tvrdí, že už 29. července 2024 informovalo ministra financí, že na dotace solárníkům bude potřeba nikoliv navržených 8,5 miliardy, ale 31,2 miliardy. Tato částka vychází z výpočtů Energetického regulačního úřadu.

Ministerstvo financí ale tvrdí, že při stanovení částky vycházelo z výhledků, které mělo ze září roku 2023. A obviňuje Ministerstvo průmyslu, že o vyšší částku při rozdělování rozpočtu během léta nežádalo. Ministerstvu průmyslu vzkazuje, že víc než 8,5 miliardy korun nedostane. Má si připravit změny pravidel dotací, které by je snížily. A pokud se mu to nepodaří, má chybějících 22,7 miliardy korun ušetřit jinde.

Tak mluví vládní dokument z 25. září, který má redakce k dispozici. Ministr financí Zbyněk Stanjura přitom již devátého září v rozhovoru pro Český rozhlas tvrdil, že má připravených šest nápadů na snížení dotací až o desítky miliard korun.

Zatím je ale nepředložil. Podle zákona musí stát rozpočet na již schválených zákonech. Takže v této chvíli v něm chybí 22,7 miliardy korun na dotace solárníkům.

Teď jsou ve hře čtyři možnosti. Za prvé: ministr financí dokáže prosadit změny, které sníží dotace. To po loňské zkušenosti nevypadá moc pravděpodobně. Za druhé: ministr průmyslu Jozef Síkela nebo přesněji jeho nástupce musí někde jinde ušetřit 22,7 miliardy. Za třetí: schodek se zvýší o 22,7 miliardy korun na celkových 263,7 miliardy. Za čtvrté: oněch 22,7 miliard korun se v tichosti přehodí na faktury zákazníkům. Po loňské zkušenosti to vypadá jako nejpravděpodobnější řešení.

🔥🗞️ Přidejte si INFO.CZ do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Díky.

Zlámalová vysvětluje: Proč jsme nezískali silné portfolio a Jozef Síkela bude „obchodní cestující“

Kdy přijde skutečná rekonstrukce vlády a pokus o restart prosperity? Hledá se silný krizový manažer

Zlámalová vysvětluje: Levná elektřina je pro prosperitu Evropy klíčová, odmítat jádro nedává smysl

sinfin.digital