Stavět, či nestavět? „Schizofrenní“ Piráti bojují o peníze na nájemní byty, zároveň blokují výstavbu

GLOSA VOJTĚCHA KRISTENA | Pirátský ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš byl ochotný položit hlavu na špalek a nehlasovat pro návrh státního rozpočtu v případě, že nezíská víc peněz na výstavbu dostupného nájemního bydlení. Zároveň však v té samé chvíli politička Eva Tylová, kandidující za Piráty do Senátu, voličům explicitně popisovala, kolik různých developerských projektů se jí podařilo zablokovat. 

Tak stavět, nebo nestavět? Data i veřejný diskurz mluví jasně. Nedostupnost tuzemského bydlení patří k nejvyšším v celé Evropské unii. Na pořízení vlastního bytu musí Češi vynaložit více než 13 ročních platů. Hypotéky jsou přitom stále drahé a nedostupné a alternativa v podobě nájemního bydlení se rovněž rok od roku prodražuje. 

Zvyšování dostupnosti (nájemního) bydlení je proto deklaratorně jednou z priorit ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše. Ten minulý měsíc vzkázal ministru financí, že pokud nepřidá sedm miliard do programu výstavby dostupného nájemního bydlení, Piráti návrh státního rozpočtu nepodpoří. Na to mu ministr financí Zbyněk Stanjura nejprve lakonicky odvětil, že miliardy budou poté, co bude fungovat digitalizace stavebního řízení, nakonec se však oba rezorty se dohodly na politickém kompromisu. Peníze budou ve chvíli, kdy budou potřeba.

Bartoš je optimista: Nepředpokládám, že by peníze na výstavbu nájemního bydlení vláda neuvolnila

Ochota Ivana Bartoše nehlasovat pro nejdůležitější zákon roku a hodit klacek pod nohy koaliční vládě kvůli nedostatku peněz na dostupné bydlení je přitom v přímém rozporu se senátní kampaní bývalé ředitelky České inpekce životního prostředí Evy Tylové, která kandiduje pod hlavičkou Pirátů.

Tylová je přitom archetypální příklad NIMBY aktivistky, což je pro dostupnost bydlení o to horší, že roky působí jako zastupitelka na Praze 12 – kde ostatně také kandiduje do Senátu. Nejde o hyperbolu, kandidátka se totiž v předvolebním dopisu voličům explicitně chlubí rezidenčními projekty, které se jí podařilo zastavit.

„Podařilo se například zamítnout Dvě věže ve Vosátkově ulici o výšce 18 a 15 pater. Pokud se zde postaví jiný objekt, bude o pět pater nižší. Odvolali jsme se i proti stavbě bytového domu ve Smotlachově ulici, ulici Levského a místo obchodního centra Sázava. Nyní pomáhám občanům bránit se proti nadměrným stavbám i z opozice,“ píše ve svém předvolebním dopisu voličům Tylová.

Kandidátka do Senátu se snaží argumentovat, že „bytovou infrastrukturu musí doprovázet dostatečná infrastruktura v podobě školy, mateřské školy, služeb a vytvoření podmínek pro vznik pracovních míst.“ Jinými slovy, že nechce výstavbu proto, že pro ni není nastavena odpovídající infrastruktura. Její zajištění a rozvoj má přitom v kompetenci právě městská část – a ona sama jako zastupitelka.

Piráti by si však měli vybrat, zda chtějí stavět, anebo stavbě rezidenčních projektů házet klacky pod nohy. Každý Čech, který zrovna nemá poslanecký plat s náhradami, chápe, že každý postavený byt se počítá. 

Snad si tak Piráti nakonec vyberou cestu výstavby, kterou pro změnu doprovodí racionálním přístupem – ne jako v případě problematického provedení digitalizace stavebního řízení, nebo plánu na založení polostátního realitního fondu.

🔥🗞️ Přidejte si INFO.CZ do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Díky.

Pirátský alibismus: Vlády před námi neudělaly nic, my jsme aspoň našli odvahu to podělat

Růst byrokracie: Přepálená implementace evropské směrnice vytvoří přes 50 nových míst pro úředníky

sinfin.digital