Bartoš je optimista: Nepředpokládám, že by peníze na výstavbu nájemního bydlení vláda neuvolnila

Předseda Pirátské strany Ivan Bartoš bezprostředně poté, co ministerstvo financí zveřejnilo návrh rozpočtu na příští rok, přišel s tím, že pokud jeho ministerstvo pro místní rozvoj nedostane o sedm miliard víc, Piráti rozpočet nepodpoří. S odstupem několika dnů říká, že nepočítá s tím, že by vláda nakonec jím požadované peníze na výstavbu obecních bytů neuvolnila.

Jen několik hodin po zveřejnění návrhu rozpočtu jste vystoupil s tím, že je pro vás jako Piráty neakceptovatelný. Má to nějaký vývoj?

Jak jsem avizoval – oslovil jsem premiéra a vládní kolegy, kdy budeme v rámci koalice o rozpočtu dále jednat. Nepředpokládám, že by peníze na výstavbu obecního nájemního bydlení vláda neuvolnila.

Je to důležité a výhodné jak pro občany a obce, tak pro rozpočet. Peníze na výstavbu byly předjednané, programy výstavby se mnou oznamoval sám premiér Petr Fiala a ministr financí Zbyněk Stanjura.

Zároveň jsme se k tomu zavázali jako vláda a dodáváme to, kde předchozí kabinet hnutí ANO bohužel pohořel jak papír.

Jak probíhala jednání o rozpočtu během léta, řešili jste už tehdy tuto otázku?

Přes léto se vládní jednání nevedla, o finálním návrhu jsme diskutovali až pár dnů před zveřejněním, kdy jsem upozornil právě na to, že v návrhu nečekaně chybí již předdomluvené finance na výstavbu dostupného bydlení.

A že to je zásadní problém nejen pro mne, ale i obce, které s tím počítají. A hlavně pro občany, kterým jsme to jako vláda slíbili.

Požadujete sedm miliard navíc na nájemní bydlení. Na té částce stále trváte? Smířil byste se případně s nějakou nižší?

Nejde o mě, ale o města, obce, občany. Peníze na výstavbu byly předjednané a vládou již několikrát potvrzené. Obce a města se sedmi miliardami počítají a pro své občany už tyto projekty chystají.

Víme o 167 bytových projektech obcí, ze kterých má už víc než třetina vyřízené i stavební povolení.

Návrh rozpočtu se musí změnit, jinak ho Piráti nepodpoří, varuje Bartoš

Na přípravu projektové dokumentace jsme navíc už obcím poskytli asi 1,4 miliardy korun. Takto podpořené bytové projekty musí, podle pravidel čerpání peněz, do deseti let stát.

Navíc jsou to návratné peníze, které se do rozpočtu výhledově dostanou nazpět. Nejdeme totiž primárně cestou dotací, ale hlavně výhodných úvěrů obcím. Tedy finance se vrátí a ještě zlepšíme situaci s bydlením a pomůžeme běžným lidem. Takže je to win-win-win.

Nové byty budou určené pro mladé rodiny, seniory, učitele, lékaře a další potřebné profese, střední třídu. Nejde tedy jen o sociální bydlení, jak se někdy mylně uvádí, projekt pomůže lidem napříč regiony a socioekonomickými vrstvami.

Starostové a lidovci se postavili minimálně zčásti na vaši stranu. Koordinujete s nimi nějak svůj postup?

Se všemi koaličními partnery jsme samozřejmě v úzkém kontaktu, kdy jsme se společně už po vstupu do vlády zavázali, že bude podpora bydlení jednou z našich priorit. Za což jsem rád.

Jako vláda jsme také v červenci schválili právě onen klíčový program na investice do nájemního obecního bydlení.

Řešíme v kontextu rozpočtu společně samozřejmě i další otázky, například finance pro vzdělávání a školství, kde je zlepšení, ale v něčem se opakuje nepříjemné déjà vu z loňska.

Nejsou tam všechny avizované peníze na potřebné zaměstnance škol, což minulý rok vedlo málem ke stávkám, ani všechny přislíbené peníze potřebné pro vysoké školy.

Schodek rozpočtu klesá jen díky prudkému růstu daní. Co si vláda schovává do voleb?

Podporujeme tak snahy ministra Beka o další posun – vedle bydlení patří rozhodně mezi priority i kvalitní vzdělávání. S tím se samozřejmě pojí také nutný plán reforem, které by vzdělávací systém zmodernizovaly a zlepšily.

Klíčová bude nejspíš pozice ODS a ministra financí Zbyňka Stanjury. Jaká byla jeho reakce na vaše požadavky?

Na tiskové konferenci vlády se mnou spolu s premiérem představoval program investic do výstavby bydlení i ministr Stanjura a hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba.

Peníze na výstavbu byly předjednané a vládou již několikrát potvrzené, nešlo tedy o žádné překvapení. Navíc se do rozpočtu výhledově vrátí – jak jsem již říkal, nejdeme primárně cestou dotací. Plně souhlasím s ministrem financí, že program má být proinvestiční. 

Co když vám Stanjura ty peníze nedá? Jak se zachováte? Byl by to důvod pro odchod Pirátů z vlády?

Nepředpokládám, že by peníze na výstavbu nájemního bydlení vláda neuvolnila. Jednání dál pokračují.

Zapomněla ODS na své sliby? Rozpočet stojí na zvyšování daní a nekonsoliduje finance

Neplatí, že čím více, tím lépe, říká Martin Slaný. Školství či zdravotnictví chybí zpětná vazba, ne další peníze

sinfin.digital