Neplatí, že čím více, tím lépe, říká Martin Slaný. Školství či zdravotnictví chybí zpětná vazba, ne další peníze

Audioverze

„Největší chyba politiků při sestavování státního rozpočtu je v tom, že zpětně nevyhodnocují, která opatření fungují a která nikoliv,“ říká hlavní ekonom skupiny DRFG Martin Slaný. „Vezměte si třeba školství nebo zdravotnictví – to jsou dva systémy, do kterých vždycky můžete nalít víc peněz, a přesto se stejně vždycky najdou lidé, kteří budou tvrdit, že tam peníze chybí,“ říká Martin Slaný v novém dílu pořadu InfoTalks. „Například do školství jsme v posledních pěti letech dali o 40 procent více peněz, ale na to, jaký mají tyto peníze reálný dopad, už se nikdo neptá.“

Nový díl pořadu InfoTalks je věnovaný nejdůležitějšímu zákonu roku – tedy návrhu státního rozpočtu z dílny ministra financí Zbyňka Stanjury. 

První místopředseda ODS sice tvrdí, že se jedná o „fiskálně konsolidační“ rozpočet, to je však podle Martina Slaného velmi zavádějící – zejména vzhledem ke dřívějším slibům o rozsahu konsolidace. Navíc Martin Slaný upozorňuje na dlouhodobý nešvar: politici v téměř žádné oblasti nevyhodnocují, zda a jak alokované peníze skutečně fungují, nebo zda se jedná o bezúčelně vynaložené náklady.  

„Například do školství jsme v posledních pěti letech dali o více než 40 procent více peněz, ale už se nikdo neptá, zda a jak se tyto peníze projevily. Upřímně, když se podíváme například na srovnání PISA či výsledky u maturit, tak to žádný velký efekt nenaznačuje. Ale stejně je tu stále řada lidí, kteří tvrdí, že jsou třeba další a další peníze. Já říkám, že není třeba více peněz – školství, zdravotnictví i dalším kapitolám chybí hlavně nějaký impulz, který přinese informaci o tom, kde se plýtvá, co je vzácné a po čem je skutečná poptávka,“ doplňuje ekonom. „A takový impulz umí přinést jen cena.“

„Jsem přesvědčený, že pokud bychom takové cenové signály zavedli, nakonec bychom zjistili, že peněz ve školství i zdravotnictví je hodně a že by se v důsledku ještě dalo ušetřit,“ dodává Slaný. 

Kde jsou podle ekonoma největší problémy státního rozpočtu? Jak Česko i Evropu dostat ze zpohodlnělého mindsetu? A kde je budoucí zdroj prosperity země? Pusťte si celou epizodu.

sinfin.digital