Grund: Do dvou let budou mít všichni hlavní operátoři jádro své infrastruktury „bez Číny“

Audioverze

V legislativním procesu finišuje novela kyberbezpečnostního zákona, která proti sobě postavila Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) a zástupce tuzemského byznysu. Tomu vadí, že úřad by podle novely měl získat pravomoc řídit a omezovat dodavatelské řetězce firem, což by pro ně mělo potenciálně významné ekonomické dopady.

„My nechceme zpochybňovat cíle bezpečnosti naší země, ale pokud už má někdo mít pravomoc k takovýmto zákazům, chtěli bychom, aby to nedělal nějaký úřad na základě vyhlášky, ale aby za tím stála politicky odpovědná vláda,“ říká v novém dílu pořadu InfoTalks Jiří Grund, prezident Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS), která sdružuje největší české operátory. 

Citlivá otázka pro tuzemské operátory jsou zejména čínští výrobci, jejichž hardware ve svých sítích používají. „Je však třeba rozlišovat, zda jde o jádro sítě, nebo o její periferie,“ vysvětluje Grund. 

„NÚKIB zde vytváří auru toho, že jsme závislí na čínských dodavatelích – podobně jako jsme byli závislí na ruském plynu. Realita je však taková, že čeští mobilní operátoři se před několika měsíci rozhodli, že čínské výrobce z jádra svých sítí kompletně vyřadí. Do konce roku 2026 tak budou mít všichni tři mobilní operátoři jádra svých sítí bez hardwaru těchto dodavatelů,“ dodává. 

Co by plošný zákaz čínských dodavatelů znamenal pro tuzemské operátory? Jaký je vztah zástupců byznysu a NÚKIBu? A proč k legislativě nevzniklo hodnocení dopadů? Podívejte se na celou epizodu. 

sinfin.digital