Výsledky prezidentských voleb v USA: Sledujte online sčítání hlasů

Aleš Ligas, Redakce INFO.CZ

Volební místnosti v Americe se dnes v závislosti na časovém pásmu uzavírají od jedné do páté hodiny ranní středoevropského času a sčítání hlasů je tak už v plném proudu. Přinášíme vám online aktualizované výsledky jak co do počtu volitelů, tak i vítězství prezidentských kandidátů v jednotlivých státech. 

První výsledky jsou k dispozici již během pár hodin po uzavření volebních místností, zejména menší státy a ty s větším podílem osobně odevzdaných hlasů oproti korespondenční volbě hlásí finální výsledky nejrychleji.

S ohledem na celonárodní skóre jde ovšem o výsledky předběžné – definitivní výsledek se pravděpodobně dnes nedozvíme.

Konečný součet všech hlasů, včetně těch prostřednictvím korespondenční volby, může trvat v řádu dnů až týdnů, zejména v případě „těsných výsledků“ – které lze podle stávajících průzkumů v současných volbách očekávat – může být nařízeno přepočítání hlasů, což celý proces potvrzení vítěze voleb prodlouží.

Výsledkový modul (volitelé):

Americký politický systém je založen na bipartismu = existenci dvou velkých politických stran: od konce americké občanské války se o post prezidenta či člena Kongresu utkávají republikáni – „červení“ a demokraté – „modří“. (Tzv. „třetí“ strany v USA jsou jen do počtu, protože jejich kandidáti nemají šanci ve volbách zvítězit, jejich popularita ale může voličsky poškodit hlavní favority.)

Vizualizace výsledků v mapě:

Z přibližně 340 milionů občanů USA má volební právo asi 240 milionů lidí. Musí se ovšem nejdříve zaregistrovat, což v posledních volbách učinilo 66,8 % Američanů, nejvíce za posledních více než sto let, a letos na základě účasti voličů při hlasování „v předstihu“ bude účast přinejmenším stejná, ne-li vyšší. 

Voleb se tedy zúčastní na 158 milionů voličů a čistě matematicky by vítězný kandidát měl získat více než 79 milionů hlasů. Jenže na základě nepřímého většinového volebního systému prezidentské volby v USA nevyhrává kandidát, který získal největší počet hlasů voličů, nýbrž volitelů. 

Každý stát jich má určitý počet podle toho, kolik má svých zástupců v Kongresu, a jakmile jedna ze stran dosáhne v daném státě nadpoloviční většiny, jede se systémem „vítěz bere vše“ – s výjimkou států Nebraska a Maine. 

Kandidát na prezidenta USA tak musí ve volbách získat nadpoloviční podporu všech volitelů, kterých je celkem 538, tzn. minimálně 270 hlasů volitelů. 

Kombinace, kdy kandidát nezískal většinu hlasů voličů, ale stačilo mu to na většinu hlasů volitelů, se nestává často, ale vyloučit ji úplně nejde – za poslední čtvrtstoletí se tak stalo už dvakrát: v roce 2000, kdy George Bush mladší zvítězil nad Alem Gorem, a v roce 2016, kdy Donald Trump porazil Hillary Clintonovou.

Průběh amerických prezidentských voleb rozebíráme na INFO.CZ v živé ranní show. Startujeme v 6:00 👇 👇 👇

sinfin.digital