Šimíček: Volič Spolu nepůjde k Turkovi ani po žních, ani teď

KOMENTÁŘ ONDŘEJE ŠIMÍČKA | Ihned po nedělním vyhlášení výsledků eurovoleb se rozjela na sociálních sítích (zejména X, dříve Twitter) celá řada tu více tu méně zasvěcených komentářů o tom, kdo vyhrál, kdo prohrál, kdo za to může a proč je volič chytrý nebo hloupý.

Výsledky a mandáty jsou jasné. Interpretace pak záleží na tom, kdo ji dělá. Jinak se k ní staví politici, jinak novináři, jinak analytici či sociologové a úplně poslední kategorií jsou „skalní fans“ svých favoritů či tradiční zaťatí hejtři toho či onoho.

Dlouho se čekalo na nějaká relevantní data, která by výstřelky ze sociálních sítí dala do nějakého rámce a ukázala skutečné trendy. Nebudu tady opakovat výsledky voleb, ty jistě všichni dobře znají. Je však důležité pojmenovat trendy a vzít si z relevantních dat to podstatné.

Přísaha má našlápnuto být žádanou nevěstou. Po podzimních volbách se mohou dít velké věci

Jedna z největších manter – dle mého zcela falešných – je, že „Turek vyluxoval ODS“. Nic nemůže být vzdálenější realitě. Překryv voličů koalice SPOLU s volebním subjektem Přísaha a Motoristé sobě nebyl nijak významný.

Motoristům a zejména jejich volebnímu lídrovi Filipu Turkovi se povedla nebývalá věc, která naprosto změnila paradigma přístupu k dalším volbám. Zvedli obrovské množství prvovoličů, kteří nevolili „politicky“, ale volili influencera. Nic proti tomu, je to zcela legitimní věc.

Z dat ohledně „leadershipu“, kandidátek (zdroj IPSOS) jasně vyplývá, že právě Filip Turek měl největší počet (přes 50 %) voličů, kteří volili právě kvůli němu. Sluší se dodat, že v závěsu byla komunistka Kateřina Konečná, která bolševickou ideologii schovala umně do uskupení „Stačilo!“ a na pomyslném třetím místě skončila Danuše Nerudová.

Nejde o preferenční hlasy, ale volbu kvůli lídrovi. Na opačném konci pak skončil pirát Marcel Kolaja.

Co stojí za úspěchem Filipa Turka? Přitáhl hlavně mladší lidi s nižším vzděláním z periférií

dalších analýz je zřejmé, že kromě abnormálního procenta nevoličů vzal Filip Turek také nějaké voliče napříč spektrem. V podstatě z každé strany si něco uzmul. Zda to byly protestní hlasy, nebo to může být setrvalý trend, dnes nelze odpovědně říct.

Z debat na síti X to ovšem vypadá jako by koalice Přísahy a Motoristů opravdu byla „ODS revival“ a vyluxovala největší vládní stranu na kost. To je ale šílená dezinterpretace skutečnosti. Nejlepší souhrn ze všech pak udělal ředitel IPSOSU v ČR Michal Kormaňák v tomto vlákně.

Ten zvláštní hype a pohádka o ODS revival mě nenechaly jako člena, který je v ODS 22 let, chladným. Jakákoliv výhrada vůči tomuto nesmyslu byla hned interpretována jako „strkání hlavy do písku“, anebo „usnutí na vavřínech“. Nic takového se neděje.

Nikdy nikdo netvrdil, že vláda či ODS dělají všechno dobře, ba co víc, i skalní fanoušci vědí, jak bolestivé jsou často koaliční kompromisy, a že práce na udržitelnosti demokratického politického systému není černobílá.

Koalici SPOLU však spousta voličů nepřišla. Nešli k Turkovi ani teď a nepůjdou k němu ani po žních. Národní socialismus, veksláctví a spojení s Robertem Šlachtou – tedy mimořádně neúspěšným policistou, který kvůli mediální slávě zničil nejednoho bezúhonného člověka a který se podílel na falešné protikorupční revoluci, jež vyústila v thrillerovou cirkusádu před kamerami pro banální podezření z trestné činnosti a která vedla k pádu Nečasovy vlády, je pro drtivou většinou voličů ODS no way. 

Pomatená teze o ODS revival a návratu starých zlatých časů IVK (Institutu Václava Klause, pozn. red.) úplně ignorují, že svět už je úplně jinde.

ODS revival. Kdy si nejsilnější vládní strana otevřeně přizná, že je na šikmé ploše?

Výtky, že hypotetický „automechanik z Jeseníku“, který volil Turka, protože jej sleduje na Instagramu, mohl volit ODS, kdyby byla sama, jsou fantasmagorické. Ten člověk patrně netuší, že někdo jako Saša Vondra existuje.

Filipu Turkovi se povedlo zvednout apolitického voliče, který šel za svojí star. Představte si situaci, kdyby takto svoje influencery zvedl někdo z MMA. Dostane se. A jaký je politický background? To bude revival čeho?

Že se do veřejného prostoru dostává víc a víc těchto na vodě postavených „analýz“ a „zasvěcených informací“, není náhoda. Tlak některých skupin na rozpad koalice SPOLU a příklon ODS k ANO je tichou poštou a tématem všech, kteří jsou „IN“. Nic takového se ale nestane.

Politická mapa se však přepsala. Voliče nezajímají debaty v televizi ani rozhovory v novinách. Volič žije online, žije na internetu a takových jsou k oslovení opravdu statisíce. Kdo to zvládne, může v parlamentních volbách uspět.

Pokud chce uspět ODS, musí si uvědomit, že od voleb 2006, kde nás volilo 35,38 % voličů, přibylo cca 1,7 milionu voličů jiných a 1,7 milionu voličů zemřelo. Jsou to úplně jiní lidé. Ke stejnému cíli v roce 2025 nepomůžou recepty staré téměř 20 let. Motoristé s Přísahou část těch voličů našli. Stejně tak je může najít kdokoliv jiný.

Trampoty Tomia Okamury: Z protestního lídra se stala okoukaná figurka a de facto součást systému

Mnoho povyku pro Green Deal: Kdo před volbami sliboval jeho zrušení, lhal

Sonda do hlubin nejmladších voličů: Nehlasovali za klima ani gender, ale proti establishmentu

sinfin.digital