Jak nás byrokrati alibismem připravují o miliardy. Konkrétní příběh se jmény a adresami

KOMENTÁŘ LENKY ZLÁMALOVÉ | Počet zaměstnanců státu prudce stoupá. Za vládnutí Andreje Babiše jich přibylo čtyřicet tisíc. Kabinet Petra Fialy sliboval při nástupu do úřadu roční pokles o 12 procent. Jenže přišel naopak růst na rekordní počty.

Loni stát zaměstnával rekordních 499 056 lidí. To bylo o 10 177 více než v roce 2022. Prvním roce, kdy už kompletně řídila zemi současná vláda. Ty obrovské počty se často relativizují tím, že jsou v nich i učitelé, vojáci nebo policisté. Ale i když se ti všichni odečtou, stále tady máme obrovský počet úředníků. Jeden z nejvyšších na počet obyvatel v Evropě. 

Jen pro představu: učitelů je 194 125. Dalších pracovníků ve školství 77 053. V silových složkách od policie, přes vězeňskou službu po hasiče pracuje 69 227 lidí. Vojáků je 28 134. Po odečtení toho všeho ale zůstává 130 tisíc úředníků.

A i ti si dávají velký pozor, aby si hlídali, že budou mít dost práce. Aby náhodou někoho nenapadlo, že by je mohl propustit. Jejich práce se tak často projevuje tím, že přidává práci jiným. Připravuje je o peníze, čas a energii. A bezprostředně brzdí prosperitu. Když se k tomu ještě přidají dotace, vytváří se nebezpečná směs, která dusí společnosti.

Jak se dostaneme ze stagnace? Co bude Česko živit? Co musíme udělat, abychom prosperovali?

Nejlépe se to ukazuje na konkrétních případech. Tady je jeden z nich. Byrokrati a evropské dotace v hlavní roli. Středočeské Sedlčany se v roce 2016 rozhodly, že postaví autobusový terminál a využijí k tomu evropské dotace z operačního programu, který spravuje ministerstvo pro místní rozvoj prostřednictvím Centra pro regionální rozvoj.

Dotace 45 milionů korun byla Sedlčanům schválena v květnu 2017. V létě vypsalo město výběrové řízení podle zákona o zadávání veřejných zakázek. Když dostali nabídky stavebních firem, jedna se jim zdála podezřele levná. Zákon na podstřelené ceny pamatuje. Jeho součástí je paragraf o „mimořádně nízké nabídkové ceně“.

Po vyřazení podezřele levné firmy soutěž vyhrála firma Sládek Group. Kvůli nízké ceně vyřazená společnost podala stížnost na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Stěžovala si, že byla pro podezřele nízkou cenu vyřazena neoprávněně. Antimonopolní úřad zakázal Sedlčanům smlouvu s vítězem uzavřít a začal vyšetřovat.

V roce 2018 úřad rozhodl, že Sedlčany rozhodly správně, když podezřele nízkou nabídku vyřadily. A mohou tedy podepsat smlouvu s vítězem. Firmou Sládek Group.

V mezičase, když stavba kvůli rozhodování stála, prudce vzrostly ceny stavebních prací. Byl realitní boom. Ekonomika rozjetá na plné obrátky. Ve stavebnictví chyběli lidi. Ceny roku 2017 byly o desetinu nižší než rok poté. Vítěz tendru řekl, že smlouvu podepíše, ale chce zvednout cenu o růst stavebních prací. A uzavřít dodatek ke smlouvě, který zdražení stavebních prací zohlední.

Zlámalová vysvětluje: Proč stát nemá podnikat

V lednu 2019 byla smlouva podepsaná. Od prvního nápadu na stavbu terminálu v roce 2016 už uběhly tři roky. Stavět se začalo v únoru 2019. Hotovo bylo v říjnu téhož roku.

Po zahájení stavby Sedlčany uzavřely se stavební firmou smlouvu o zvýšení ceny. Zvýšení se stanovilo na základě znaleckého posudku. Cena se zvedla o méně než patnáct procent. To je hranice pro takzvanou „nepodstatnou změnu“ závazku podle zákona o zadávání veřejných zakázek.

Administrátor dotace, Centrum pro regionální rozvoj, ale s postupem nesouhlasil. Rozjel se další spor. Koncem roku 2019 požádaly Sedlčany o proplacení dotace. V dubnu 2020 se místo proplacení úřad rozhodl, že Sedlčanům udělí sankci za nesprávný postup při zadávání veřejné zakázky. Sankcí bylo snížení původně slíbené dotace o 25 procent. Namísto původních 45 milionů korun tak bylo proplaceno jen necelých 33 milionů korun.

Sedlčany si najaly právničku, která se s tím nechtěla smířit. A začaly se bránit. Město využilo všechna možná odvolání v rámci dotačních pravidel ministerstva pro místní rozvoj. U nikoho včetně tehdejší Babišovy ministryně Kláry Dostálové neuspělo. Proto koncem srpna podaly Sedlčany žalobu na ministerstvo pro místní rozvoj.

Městský soud v Praze 7. prosince 2022 rozhodl, že Sedlčany všechno udělaly správně a zrušil rozhodnutí ministerstva pro místní rozvoj. To už rok vládl kabinet Petra Fialy. A na ministerstvu pro místní rozvoj seděl předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Lenka Zlámalová: Politici a byrokrati aktivně zdražují potraviny. Chrání zisky agrobaronů

Ministerští úředníci sdělili Sedlčanům, že pravidla se v průběhu sporu změnila. Dnes už je podle nich to, co město udělalo, v souladu s pravidly. Když o dotaci žádalo, tak to prý ještě možné nebylo. Čistě tvrdý byrokratický výklad. Dalo by se říct fachidiotský.

Proto už pod Bartošovým vedením podalo ministerstvo kasační stížnost proti rozsudku Městského soudu na Nejvyšší správní soud. Ten dal Sedlčanům definitivně za pravdu 15. února 2024. Před necelým měsícem.

Sedlčany dnes žádají o vyplacení 11 milionů korun, které jim měly podle rozhodnutí dvou soudů od začátku patřit. Dodnes je nedostaly.

Je to ukázka, kolik sil, energie a peněz v Česku stojí souboj s byrokraty. Byrokratický souboj o jeden malý autobusový terminál v menším městě trvá osm let. Terminál se postavil za pouhých osm měsíců.

To, o kolik peněz všichni přišli všemi těmi žalobami, administrativními úkony a soudy, by stálo za to spočítat. Úplně zbytečný čas soudců na dvou instancích, kteří mezitím mohli řešit podstatnější spory. To je malý příběh jednoho terminálu.

Majitel investiční skupiny Penta Marek Dospiva upozornil, že stavbu Masaryčky od Zahy Hadid připravovali včetně všech povolení deset let. Bylo potřeba 327 razítek úřadů. Postaveno bylo za tři roky.

Jsou to zoufalé ukázky, o kolik peněz, času a energie nás byrokrati připravují. Čím víc jich je, tím víc práce potřebují vykazovat, aby je náhodou nikdo nechtěl propustit. Byrokracie a regulace v zemi dramaticky dusí prosperitu.

Zlámalová vysvětluje: Kdy se nebránit dovozu aut z Číny

Atomový bič. Proč se nemůžeme zbavit jaderné závislosti na Rusku?

Televize je posledním byznysovým mohykánem médií. I když už měla být už dávno mrtvá

sinfin.digital