GLOSA VOJTĚCHA KRISTENA | Andrej Babiš ve středečním rozhovoru pro agenturu Bloomberg uvedl, že je zastáncem vykoupení minoritních akcionářů společnosti ČEZ. Takové rozhodnutí by mělo značný vliv na vývoj tuzemské energetiky, zároveň však má i své byznysové a politické dopady. A stojí za pozornost, že tento slib by Babišovi před volbami mohl přihrát i nezanedbatelnou část tradičních voličů vládní koalice.
Babiš v rozhovoru pro Bloomberg zopakoval svůj dřívější názor, že ČEZ by měl být ve stoprocentním vlastnictví státu. K odkupu asi 30 procent akcií, které jsou nyní v držení minoritních akcionářů, by předseda hnutí ANO podle svých slov využil dividendy ČEZu; jako předobraz takové transakce Babiš zmínil podobnou akci francouzské vlády, která takto získala energetickou společnost EdF.
„Minoritní akcionáři se zajímají jenom o zisk, o lidi jim vůbec nejde,“ uvedl Babiš pro Bloomberg s tím, že coby stoprocentní majitel firmy by měl stát větší volnost ve snižování cen elektřiny či investic do nových jaderných reaktorů.
A právě o to Babišovi jde přednostně – o větší možnost ovlivňovat ceny energií „pro lidi“ během podobných krizí, jakou si Evropa prošla před dvěma lety.
Kromě strategického a energetického rozměru má Babišovo vyjádření i silný byznysový a politický rozměr. Nejprve k politice: Vedlejším efektem Babišova rozhovoru je cílení na tradiční voliče koalice SPOLU – právě mezi voliči pravicových stran totiž bude minoritních akcionářů nejvíce.
Zároveň však platí, že tito voliči jsou často zklamaní z přístupu „své“ vlády vůči jejich společnosti a kapitálovému trhu obecně. Například jeden z „velkých“ minoritních akcionářů Michal Šnobr kvůli zásahům státu okolo ČEZu označuje ministra financí Zbyňka Stanjuru za „lháře“ či „podvodníka“.
Důvodem nevraživosti jsou jak dřívější dehonestující výpady politiků vůči akcionářům, tak jejich původní snahy o prosazení zákona Lex ČEZ, posléze souběh cenových stropů a takzvané windfall tax, a nyní je nejožehavějším tématem existence daně z neočekávaných zisků, kterou si stát „vyvádí“ zisky z ČEZu do rozpočtu, aniž by se o ně dělil právě s minoritami.
Babišův výkup by tak pro minoritáře mohl znamenat zhodnocení akcií a vítanou prémii vůči spotové ceně na burze – ostatně po zveřejnění Babišova rozhovoru vyskočila cena akcií ČEZu přibližně o tři procenta.
Výkupní prémie totiž byla v případě již zmiňované EdF přes 50 procent, tamní vláda nabídla akcionářům cenu 12 eur ve chvíli, kdy se akcie obchodovaly za necelých osm eur. V případě ČEZu by taková prémie znamenala cenu přibližně 1350 korun za akcii.
I když pro akcionáře by byl výkup pozitivním signálem, pro tuzemský kapitálový trh a zejména pro Pražskou burzu by šlo o další políček. ČEZ totiž patří mezi nejobchodovanější společnosti na primárním parketu a firma zároveň tvoří pětinu váhy samotného indexu PX.
Co je ovšem ještě podstatnější: ČEZ je největším tahákem pro větší zahraniční investory, kteří v Praze často obchodují jen kvůli ČEZu. Stažením titulu by tak došlo k oslabení relevance Pražské burzy i k nižší aktivitě investorů.
🔥🗞️ Přidejte si INFO.CZ do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Díky.