Jde nám o pozitivní dopad na společnost, říkají Alexandra Bízková, Jana Brodani a Andrea Ferancová Bartoňová

Audioverze

Do finančního světa a zejména do světa investic se dostaly tak trochu náhodou. Přesto v něm zanechávají nesmazatelnou stopu. Jana Brodani, Andrea Ferancová Bartoňová a Alexandra Bízková vidí ve svých profesních cestách poslání. Současně si uvědomují dřinu, která je k úspěchu dovedla. V podcastu Women in Finance třeba popisují, že se na řadu jednání musí připravovat více než muži. „Ženy mají také často pocit, že to, v čem jsou dobré, je tak nějak samozřejmé a přihodilo se to. Ale ve sto procentech případů to mají odpracováno,“ říká Brodani.

Alexandra Bízková, Jana Brodani a Andrea Ferancová Bartoňová - videoverze pro předplatitele

„Celý život jsem se cítila tak trochu zvláštně, že si musím vybrat mezi dvěma světy. Mezi kreativní, uměleckou stránkou a mezi mojí druhou stránkou, která má ráda excel a finance. A byla jsem nerozhodná. Pak mi došlo, že si nemusím vybírat a mohu být jednou nohou tam a druhou v druhém oboru,“ říká v podcastu Women in Finance finanční ředitelka fondu Pro arte Alexandra Bízková s tím, že si uvědomuje svou unikátní pozici. „Stojím jak v byznyse, tak mezi umělci, nejen výtvarnými, ale i hudebními. Takže dělám trochu spojovatele. A moje poslání je asi propojovat různé světy,“ dodává.

Propojování je důležité i pro Janu Brodani, výkonnou ředitelku Asociace pro kapitálový trh České republiky. „Vnímám se jako zprostředkovatel. A to informací, spolupráce a názorů mezi regulátory, finančními institucemi a investory. Našla jsem se v tom, že se opravdu dlouhodobě snažím věnovat dopadu investování a možnostem investování pro ohrožené skupiny společnosti, tedy především ženy,“ říká. Jana tak chce ze své pozice zejména rozšiřovat povědomí o investování. „Byla bych hrozně ráda, aby až moje dcera vyroste a bude dospělá, tak aby se neřešilo to, že ženy vydělávají méně nebo neinvestují. Že se vyhneme těmto otázkám,“ dodává. Dodává také, že je nutné mít současně respekt ke svým posluchačům.

Podle Andrey Ferancové Bartoňové, zakladatelky ESPIRA Investments, si finance pohrávají s myšlenkou, že z bohatých lidí chtějí udělat ještě bohatší. „Někdy je ale otázkou, zda to dává, nebo nedává smysl. Já jsem se po nějaké době posunula do investičního světa, a díky fondu se snažíme nejen podporovat ženy ve vedení, ale taky hledáme firmy, které mají pozitivní dopad na společnost. Chtěla bych přispět k tomu, aby lidé přemýšleli nad tím, jak investují. Aby ženy investovaly a aby přemýšlely nad tím, že nejen získají výnos, ale zároveň mohou investici obohatit o další cíle,“ říká.

V podcastu Women in Finance se Jana Brodani, Alexandra Bízková a Andrea Ferancová Bartoňová věnují také rozdílům mezi ženami a muži ve světě investic. „Na spoustu věcí se musíme hodně připravovat. V byznyse jsem se setkala s tím, že muži freestyleři třeba nebyli připravení a nějak to zvládli. My chodíme třikrát víc připravené. Tento freestyle si nemůžeme dovolit. Je to možná i tím, že u jednacího stolu je na nás větší fokus, protože je tam žen méně,“ říká Alexandra Bízková. „Hodně žen chodí více připravených a poznám opravdu velmi málo střelkyň, které by byly méně připravené na jednání než muži,“ potvrzuje Jana Brodani.

Na co mají Jana Brodani, Alexandra Bízková a Andrea Ferancová přirozený talent? Která z dam vyniká v laterárním myšlení a která svou mezioborovou komplexností? A co se jim v poslední době podařilo? I na to odpovídají v podcastu Women in Finance.


sinfin.digital