Příběhy nás zajímají víc než čísla, říkají David Kuboň a Vojtěch Láska z KLB Legal

Sami se označují za netradiční advokáty. Oba totiž za sebou mají kariéru manažerů v investičních bankách a také dnes zůstávají aktivní i v oblastech za hranicemi advokacie. Jak je možné vyrůst během jedné dekády z nuly do první ligy tuzemské advokacie? A jak se jim daří propojovat tři na první pohled velmi rozdílné praxe? Vojtěch Láska a David Kuboň, zakládající partneři advokátní kanceláře KLB Legal, byli hosty dalšího dílu podcastu Best Lawyers, série rozhovorů s elitní skupinou partnerů nejúspěšnějších advokátních kanceláří na českém trhu.

Jeden z prvních zveřejněných hospodářských výsledků kanceláře KLB Legal hovoří o ročních tržbách ve výši 40 milionů korun. Podle Davida Kuboně je toto číslo v souladu s očekáváním zakladatelů a je „do jisté míry měřítkem úspěchu“, ale zároveň Kuboň dodává, že pro advokacii se s Vojtěchem Láskou rozhodli spíše kvůli „zajímavým příběhům“. 

Vojtěch Láska v této souvislosti připomíná, že firma začínala jako rodinná před deseti lety se třemi partnery a dvěma koncipienty, zatímco dnes celý tým zahrnuje 30 lidí.

Práci si vytváříme

KLB Legal vedle jiných specializací vyniká i vzhledem k předchozímu profesnímu působení obou pánů v oblasti kapitálových trhů, kde získala ocenění Právnická firma roku. 

„Nejprve jsme na tuto oblast byli my dva, teď je to 15 právníků. To ocenění pro celý tým bylo opravdu důležité, dalo nám to novou energii. Když vám řekne někdo zvenku, že to děláte dobře, přijde mi to důležitější než aktuální výše obratu,“ říká Vojtěch Láska.

Cesta k takovému ocenění může být v českém prostředí velmi spletitá, a to nejen kvůli praktické neexistenci kapitálového trhu v Česku. Profesní dráha Davida Kuboně napoví více. 

„České bankovnictví je hodně ovlivněné německou a rakouskou tradicí, kde sektor táhne standardní komerční bankovnictví, které je obrovským zdrojem práce i pro advokáty. Začínal jsem v rakouské kanceláři Wolf Theiss, pracovali jsme pro rakouské banky, velké mandáty, ale bylo to postaveno na standardním komerčním bankovnictví. Když jsem se pak octl v Patrii, otevřel se mi angloamerický pohled na financování jakýchkoli nápadů, což bylo zcela nové,“ přibližuje Kuboň peripetie, které předcházely založení KLB Legal, a následně vysvětluje, jak je to s těmi „vedlejšáky“. 

„Pro právníky ze země, kde je tradicí standardní komerční bankovnictví, není snadné uspět ve světě kapitálových trhů, protože té práce není tolik. A my si ji často musíme vytvořit sami. Často s klienty vytváříme nové produkty, hledáme nové cesty a tím si vytváříme práci.“

Jak je možné s takto rozdanými kartami získávat zajímavé klienty a konkurovat specializovaným velkým zahraničním kancelářím zaměřeným na kapitálové trhy? Vojtěch Láska to vysvětluje tím, že KLB Legal si našla cosi jako zlatou střední cestu. 

„Jednak tu máte velké poradenské firmy a mezinárodní kanceláře, které skutečně získávají asi ty největší mandáty, jednak tu v posledních letech vznikají butikové firmy, většinou one man show, které jsou zaměřené na nějakou konkrétní oblast kapitálového trhu. My jsme specifičtí tím, že jsme větší než ty butikové firmy, a jsme tak schopní obsluhovat větší mandáty, což jsme dokázali na úvod spoluprací s WOOD & Company,“ naznačuje Láska, že příklady táhnou.

Od korporátů k jednotlivcům

Jistou specifičnost si kancelář udržuje i v další své specializaci, kterou jsou litigace. Konkrétně se KLB Legal zaměřuje na náhrady škod na zdraví, kdy zastupuje poškozené v jakékoli oblasti života. 

„Typicky jsou to dopravní nehody, pracovní úrazy nebo poškození, které bylo způsobeno v zdravotnickém zařízení,“ přibližuje Kuboň. 

Druhou oblastí litigací v rejstříku kanceláře jsou pak hromadné žaloby. „Na to se připravujeme už téměř deset let, tedy od dob, kdy to tu zdaleka nebylo, ale cítili jsme, že to přijde. Máme několik kauz, které se blíží termínu hromadná žaloba, jde tedy o zastupování stovek či tisíců klientů,“ říká Kuboň s tím, že spojit tyto oblasti, kde klientelu tvoří jak velké institucionální korporáty, tak malé a střední firmy, a nakonec i jednotlivci, není vždy úplně snadné.

Vedle zmíněných oblastí se KLB Legal věnuje také privátní klientele. Kuboň to vysvětluje dlouholetou snahou kanceláře sledovat trendy, což je podle něj recept na to, jak kanceláři zajistit obživu i v budoucnu. 

„Jedním z trendů, který pozorujeme na trhu i u našich klientů, je mezigenerační předávání majetku. To není jen o zakládání svěřenských fondů či nadací nebo o sepisování rodinných ústav, ale o určité finanční gramotnosti, aby tu majetek nebyl jen za rok, ale i za padesát nebo sto let. Anglosaský svět tradičně propojuje svěřenské a nadační fondy s finančními profesionály, kteří se o ten majetek starají,“ říká Kuboň.

Koupit, či nechat se koupit?

Nástupnictví ostatně řeší sama KLB Legal, což vzhledem k netradičnímu rozkročení mezi různé oblasti práva není právě snadné. Podle Lásky se tomuto tématu v kanceláři intenzivně věnují poslední dva roky. 

„Jedna věc je stránka lidská, to znamená, že hledáme druhou generaci, která postupně bude přebírat vedení jednotlivých praxí. Druhá věc je stránka technická, protože každá z těch praxí míří na úplně jiný typ klientů, a my musíme vymyslet, jak to bude fungovat interně, ale také jak to komunikovat navenek, aby to dávalo smysl. Je to docela oříšek,“ přibližuje Láska.

Kuboň dodává, že možností řešení je více. Coby bývalí investiční bankéři mají oba zakládající partneři KLB Legal tak trochu v krvi branži M&A, proto se nebrání ani myšlence na fúzi či akvizici do budoucna. 

„Nabízejí se různé scénáře. Nebráníme se změnám, takže jsme se koukali, jestli bychom nekoupili menší kancelář, kterou pálí podobné problémy ještě víc než nás, čímž bychom zároveň nabrali obrat, protože organický růst má své limity. Chvíli jsme také uvažovali, že se necháme koupit. Měli jsme i několik nabídek a půl roku jsme řešili, že bychom se stali součástí nadnárodní kanceláře. Nakonec jsme se ale rozhodli zachovat si svou svobodu.“

Co přesně obnášejí nástroje kapitálového trhu SPAC či SICAV, které KLB Legal zavádí do tuzemského prostředí? Jak se u specifických specializací KLB Legal vytvářejí synergie? A nevzniká mezi jednotlivými praxemi naopak řevnivost? I na to zazněly odpovědi v podcastu Best Lawyers.

sinfin.digital