Advokátů ochotných pracovat v sobotu odpoledne ubývá, říká Milan Sivý

Jaká je aktuální situace na tuzemském trhu právních služeb? Kdo je na vzestupu a jaké oblasti právního byznysu se zásadně promění? I to hodnotí v 30. díle podcastové série Best Lawyers advokát a transakční expert Milan Sivý. „Čeští advokáti odvádějí výkony na evropské úrovni, ale za tuzemské peníze,“ říká Sivý s tím, že zdejší trh čeká v dohledné době větší přeskupení.

Jako seniorní advokát působil Milan Sivý v advokátní kanceláři PRK Partners, má zkušenosti z mezinárodní advokacie a intenzivně se věnuje také oblasti fúzí a akvizic a finančnímu právu. Nedávno začal spolupracovat s advokátní kanceláří Excelia Legal, která je úzce spjatá s Trinity Bank, a v současnosti zde působí jako partner specializující se na oblast transakcí. 

Jelikož má Milan za sebou bohaté zkušenosti s různými podobami velké advokacie, patří k těm nejpovolanějším, kteří by mohli s koncem prvního pololetí a začátkem klidnějšího letního období zhodnotit situaci na českém trhu a podělit se o své zkušenosti.

„Jako hlavní prvek aktuálně vnímám konsolidaci trhu, a to jak na globální úrovni, tak i lokálně,“ zmínil nejvýraznější trend, který podtrhla třeba nedávná fúze Allen & Overy a Shearman & Sterling. V našem regionu pak připomíná třeba spojení kanceláří Kinstellar a Noerr ve střední a východní Evropě. 

„Vnímám to jako posun jak na nejvyšším levelu advokacie, tak i v rámci vybraných sektorů, kde třeba v oblasti transakční práce vidím posilování velké čtyřky, která se z mého pohledu před pár lety neúčastnila tolika transakcí. Přijde mi, že jsou stále výraznější, a myslím, že ten trend bude pokračovat.“

Tuzemský trh, především pokud jde o transakce, tak podle Sivého čeká přeskupení pozic na právním trhu. Bude se to týkat i některých dalších sektorů, ale ne všech. 

„Třeba u veřejných zakázek bude zřejmě trend jiný. Často je tam hlavní váha cena, kde mnohé velké kanceláře nejsou konkurenceschopné a pravděpodobně ani nechtějí být,“ myslí si advokát.

I po fúzi s Noerr máme apetit na růst. Výzvou je pro nás i změna vedoucího partnera, říkají Jan Juroška a Lukáš Ševčík z Kinstellar

Experti na evropské úrovni

Kvalitu právních služeb v oblasti transakcí v tuzemsku Sivý považuje za velice dobrou. 

„Máme velmi kvalitní, šikovné lidi na evropské úrovni. Co pokulhává, to jsou ceny a hodinové sazby. Když v pozici lead counsela u mezinárodní transakce zadáváte práci externě na západ od českých hranic a vidíte hodinové sazby, často nezbývá než tamním kolegům tiše závidět,“ připomíná dlouholetý nepoměr, na nějž žehrá většina tuzemských právníků.

Protože oblast fúzí a akvizic tak trochu podléhá různým cyklům, je třeba sledovat i další oblasti a trendy. Sivý na prvním místě mezi silně se rozvíjejícími oblastmi jmenuje technologie. 

„Trend, který vnímáme všichni, je umělá inteligence. Některé mezinárodní kanceláře již mají vlastní systémy či implementace pro vlastní potřeby. Myslím si ale, že jistým trendem je i rostoucí problém v personální oblasti. Konkrétně v oblasti fúzí a akvizic je typickým klientem člověk kolem 55 až 60 let, miliardář či člen seniorního korporátního managementu, u nějž work-life balance často nestojí na žebříčku priorit příliš vysoko. Jestliže se transakce účastní juniorní právník, který na work-life balance nahlíží jinak, a dozví se, že klient svolal konferenční hovor na 11 večer nebo na sobotu odpoledne, vzniká velká nevole,“ upozorňuje Sivý. 

Dodává však, že obecnou snahou advokátních kanceláří je vycházet přání nastupující generace advokátů vstříc.

Podmnožinou transakčního světa je také startupová scéna. Ačkoli většina kanceláří se na oblast rizikového kapitálu začíná soustředit, podle Sivého jde sice o zajímavou, ale skutečně velmi specializovanou oblast. 

„Řekl bych, že před dvěma třemi lety byla doba, kdy měly startupy mnoho hotovosti. Dnes se zdá, že více šetří na nákladech. Pro větší, dražší kanceláře je pak dilema, jaký model pro venture capital jsou schopni vymyslet, aby to pro ně bylo ekonomicky zajímavé,“ uvádí Sivý.

Posilující in-house

Dalším jevem, který zaregistroval nejeden pozorovatel trhu právních služeb v Česku, je posilování interních týmů velkých korporací, například bank. A to včetně posilování personálního, kdy tato právní oddělení dokážou zaujmout skvělé talenty. Mají se podle Sivého klasické advokátní kanceláře této tendence obávat? 

„Těžko odhadovat, kam se vývoj ubere, ale myslím, že to souvisí s obecnou konsolidací. Kanceláře se více koncentrují, mění se trochu jejich role a také klasická advokacie částečně ztratila na přitažlivosti. Už není tak sexy jako zhruba před 15 lety. Znám advokáty, kteří zvažují změnu, včetně přechodu do in-house týmů. Ty takto posilují svou expertízu a věci, které by dříve zadávaly externě, nyní zvládnou vlastními silami. Můj odhad je, že tento trend bude spíše posilovat,“ komentuje dění Sivý.

Každý partner do své role dorůstá z nižších pozic, což byl i případ Milana Sivého. Co vše obnáší takový postup a má nějaké tipy, jakých zásad se držet? 

„Z mého pohledu je nutné zapracovat zejména na trpělivosti a dalších soft skills. Člověk má většinou dost vlastní agendy a nemá vždy nutně dostatek prostoru a trpělivosti na vysvětlování agendy širšímu okruhu kolegů. Velice důležitá je také vytrvalost,“ předkládá doporučení svým následovníkům.

Čím se liší práce na transakcích u velké advokátní kanceláře a menší, která je vnímána spíše jako interní právní tým jednoho klienta? Jak se dá připravit na přechod z pozice seniorního advokáta jedné kanceláře do pozice managing partnera jiné kanceláře? A proč je lepší neuspěchat nábor, i když kancelář nutně potřebuje výpomoc? I to se dozvíte v tomto díle podcastu Best Lawyers.

sinfin.digital