I po fúzi s Noerr máme apetit na růst. Výzvou je pro nás i změna vedoucího partnera, říkají Jan Juroška a Lukáš Ševčík z Kinstellar

Nedávno byla zveřejněna zpráva o chystané fúzi advokátní kanceláře Kinstellar s německou právní firmou Noerr ve střední a východní Evropě. To ale není jediná změna spojená s děním v Kinstellar. Novým šéfem se v Praze stane dosavadní partner Jan Juroška. Ten přišel do dalšího dílu podcastové série Best Lawyers společně se stále úřadujícím vedoucím partnerem pražské kanceláře Lukášem Ševčíkem.

Nový díl podcastu Best Lawyers je výjimečný v tom, že oba hosté takto veřejně vystupují možná naposledy ve svých stávajících rolích. Od července si totiž své pozice prohodí. Jan Juroška se stane vedoucím partnerem a Lukáš Ševčík bude partnerem. 

K této rošádě dochází na základě vnitrofiremního konsenzu. Lukáš Ševčík patří k nejdéle sloužícím vedoucím partnerům v Praze. „Nechci říct, že přesluhuji, ale tuto pozici zaujímám již spoustu let, od začátku působení Kinstellar v Praze, a tak myslím, že bude dobré dát šanci novým perspektivám, rozvoji nových aktivit a jsem rád, že tu roli přebírá právě Honza,“ vysvětluje.

Firma Kinstellar vznikla v roce 2008 z pražské, bratislavské, budapešťské a bukurešťské kanceláře Linklaters a Jan Juroška je s firmou spojen právě již od dob Linklaters. S fungováním kanceláře je tak obeznámen velmi dobře.

„Lukáš mě před 18 lety přijímal. Posledních pár let jsme již spolupracovali na spoustě věcí, které se týkají provozu kanceláře. Je to velká výzva, pozice, do které jsem musel nějakým způsobem dorůst a dozrát a těším se na to,“ komentuje Juroška.

Ševčík bude mít na starost projekty dalšího růstu Kinstellar v nových a stávajících jurisdikcích, rozvíjení klientů v regionu DACH (Německo, Rakousko, Švýcarsko) a nadále se bude věnovat řízení a rozvoje firemního sektoru „defence“ (zbrojního a obranného průmyslu).

Potenciál k synergiím

Navenek se však více než interní personálie spíše projeví jiná významná událost spojená s Kinstellar, a to spojenectví s německou firmou Noerr ve střední a východní Evropě. Důvodem uzavření partnerství je snaha německé právní firmy soustředit se na německý trh při současném posílení své pozice v regionu CEE. 

„Obrat Noerr za minulý rok dosahuje zhruba 330 milionů eur, přičemž na kanceláře ve střední a východní Evropě připadlo asi 15 milionů,“ naznačuje Ševčík motivaci třetí největší německé kanceláře. „Pro nás jsou to naopak core markets, a když se naskytla taková příležitost, bylo pro nás zajímavé ty kanceláře převzít,“ říká dosavadní vedoucí partner Kinstellar.

Juroška k tomu dodává, že už na základě prvních schůzek vidí velký potenciál k synergiím. „Klientela je zajímavá na obou stranách a dobře to zapadá do celofiremní strategie Kinstellar. Je tam velká příležitost k rozvoji.“

Německou společnost zaujaly možnosti, které jí silná pozice Kinstellar v regionu nabízí. „Na německém trhu mohou oslovit klienty, kteří mají byznys či potřebují poradenství v této části Evropy,“ vysvětluje Ševčík. Juroška dodává, že nové klienty mohou takto získat „nejen geograficky, ale i z hlediska některých služeb, které dosud Noerr neposkytovala.“

Z hlediska firemní kultury ani jeden z partnerů Kinstellar neočekává dramatické změny. „Žádný clash kultur nepředpokládáme. Noerr i na partnerské úrovni působí otevřeně a přátelsky,“ komentuje Ševčík a potvrzuje, že současný tým partnerů Kinstellar se rozšíří o partnery Noerru.

Oba partneři potvrzují, že apetit Kinstellar s aktuální fúzí nebyl zcela uspokojen. Ševčík připomíná relativně nedávnou akvizici advokátní kanceláře v Chorvatsku a přiznává, že se firma rozhlíží dál, nejen v regionu jihovýchodní Evropy. Zatím však platí, že Kinstellar působí v 11 zemích.

Rozvojové plány má Kinstellar i v Praze, respektive Česku. Svou pozici chce posílit ať už náborem nových klientů, nových advokátů či rozšířením portfolia. Podle Jurošky to bude kombinace všeho. 

„Nejvíce si slibujeme od spolupráce s Noerr, ale též chceme posílit stávající tým v nadějných sektorech. Potenciál vidíme v oblasti energetiky, infrastruktury, digitalizace a kyberbezpečnosti,“ říká budoucí vedoucí partner v Praze.

Pomalu, ale přece

Ve věci advokátních tarifů v Česku je Ševčík spokojen, že došlo na jeho slova ohledně nutnosti růstu hodinových sazeb, která vyřkl během své předchozí návštěvy podcastu Best Lawyers před dvěma lety. 

„K ideálu je ještě daleko, ale myslím, že to jde správným směrem,“ uvádí Ševčík. Zda to může pomoci i nalákání absolventů právnických fakult k advokacii, si však oba partneři nejsou jisti. „Že by se trend nějak obracel, v tuto chvíli nevidím. Na druhou stranu bych řekl, že opadla praxe z uplynulých několika let, kdy startupy měly neomezené peníze a mohly lákat studenty jakýchkoli škol,“ myslí si Juroška. 

Ševčík dodává, že finance jako motivace mnohdy ani nemusí stačit. „Vidíme to i v jiných oborech, například ve financích. Dnešní generace má jiné představy, hodně skloňovaná je work-life balance. My jsme na tom relativně dobře, máme šťastnou ruku na skvělé lidi,“ říká Ševčík.

V které zemi bude slaďování pozic s Noerr nejsložitější? Jak se v dnešní překotné době může poradenský segment připravit na budoucnost oborů, v nichž poskytuje poradenství? A jak vypadá sdílení know-how se spřátelenými kancelářemi? I to zaznělo v podcastu Best Lawyers.

sinfin.digital