Okolo implementace technologie 5G se neustále vedou vášnivé debaty. Jedním z hlavních sporných bodů je omezení, nebo dokonce zákaz participace čínských společností na projektech v rámci Evropské unie.
Rozhodnutí Evropské unie zakázat nebo alespoň omezit účast čínských společností Huawei a ZTE na vývoji sítí 5G v členských zemích bych založeno na bezpečnostních obavách. Jednalo se o obavy z možných „zadních vrátek“ a špionážních aktivit, které by mohly probíhat. Podle Colina Stevense ze serveru Eureporter však zatím neexistují žádné důkazy, které by ukazovaly, že čínští výrobci telekomunikačních zařízení vytvářejí nějaké mezery v kybernetické bezpečnosti nebo zadní vrátka v jakémkoli evropském členském státě, kde v posledních více než dvou desítkách let působí.
„Vnucování politických soudů nad technickými otázkami nejenže přinese špatný vzkaz odborníkům na telekomunikace při posilování ochrany kybernetické bezpečnosti, ale je to také recept na rozpoutání zbytečné obchodní války s Čínou, druhou největší ekonomikou světa,“ uvádí Stevens na serveru Eureporter.
Omezení čínských výrobců má přitom hospodářské důsledky jak pro tyto firmy, tak pro evropský trh. Hledání alternativ může přinášet kromě zvýšených nákladů také zpoždění při realizaci projektů. Text serveru Eureporter upozorňuje, že podle žebříčku DESI Index's Connectivity Indicator kleslo Švédsko z 2. místa v roce 2020 na 9. místo v roce 2022, Rumunsko z 11. místa na 15. místo a Belgie z dosavadního 13. místa na poslední místo.
„Největším rizikem zejména v oblasti 5G je trvale nedostatečné investování ze strany evropských telekomunikačních operátorů, vlád a souvisejících průmyslových subjektů do rozšiřování infrastruktury,“ varuje Boy Luthje, vedoucí výzkumný pracovník Frankfurtského institutu pro sociální výzkum.