Městská část Praha 18 se zapojí do projektu na efektivní distribuci podpor Corrency. Podpoří tak místní provozovny a zároveň svým obyvatelům zpřístupní sportovní a volnočasové aktivity za zvýhodněné vstupné. Přihlášení občané do systému totiž budou moci u zaregistrovaných obchodníků a provozovatelů služeb nakoupit o polovinu levněji. Druhou polovinu zaplatí městská část. Radnice tím posílí poptávku po místních službách a zboží a pomůže tak podnikatelům, kteří byli zasaženi restriktivními opatřeními spojenými s pandemií koronaviru.
„Rádi bychom pomocí Corrency motivovali naše letňanské spoluobčany, aby více využívali nabídky našich sportovišť. Zvláště v době po pandemii, kdy jsme teď mnozí byli hodně doma," popisuje jeden ze způsobů, jak Corrency využít, starosta Letňan Zdeněk Kučera.
Radnice na projekt Corrency vyčlenila jeden milion korun. Ten rozdělí tak, že každý přihlášený občan získá 500 correntů, což je ekvivalent 500 korun. Ty bude moci libovolně utratit za produkty a služby s padesátiprocentní slevou u místních podnikatelů, kteří se do tohoto projektu zapojí. Pro ně platí jediná podmínka, a tou je provozovna na Praze 18. Zaregistrovat se do systému může každý občan starší 15 let s trvalým bydlištěm na Praze 18. Kapacita je 2 000 lidí. Registrace do systému začne 11. dubna a potrvá do 30. dubna. Correnty bude možné platit od 1. do 31. května.
Projekt Corrency nahrazuje komplikované, neefektivní a mnohdy nesystémové podpory ze strany státu nebo municipalit. Jeho cílem je oživení lokálních ekonomik. „Corrency není jen IT řešení, ale způsob, jak dostat podporu od státu k lidem a od nich k podnikatelům. Velmi důležité je, že k lidem dokážete dostat pomoc levně, rychle a cíleně,“ říká CEO společnosti Corrency Petr Stuchlík a dodává: „Děkujeme radním Prahy 18 za jejich podporu, efektivní a smysluplný přístup. Praha 18 a Praha 1 jsou dvě městské části, které se zatím do Corrency zapojily."
Zaplatíte pomocí SMS nebo občanky
Platba u obchodníka probíhá unikátní formou. Každý zapojený občan získá pomyslnou elektronickou correntovou peněženku. K platbě bude ale potřebovat jen občanský průkaz nebo kód v SMS ve svém mobilním telefonu. Corrency neklade technické nároky ani na obchodníky, ti si také vystačí pouze s SMS, ale využít mohou i jednoduché webové rozhraní. Zákazníci na místě zaplatí za nákup jen polovinu částky. Druhou polovinu za ně uhradí městská část Praha 18, a to přímou platbou na účet obchodníka. Lidé tak získají možnost výhodně nakoupit, obchodníci nalákají zákazníky a radnice povzbudí místní ekonomiku.
Kdo stojí za systémem Corrency
Corrency je český systém na efektivní přerozdělování dotací a podpor, za kterým stojí jeho nový CEO Petr Stuchlík, bývalý kandidát na primátora a majitel Fincentra, současný řídící akcionář investičního fondu Quant. Projekt vznikl během hackathonu Hack the Crisis v roce 2022 za podpory Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. Jeho autorem je podnikatel v oblasti elektronických plateb Pepe Rafaj. Během úvodního pilotu v moravském Kyjově systém podpořil místní obyvatele 800 tisíci korunami, které mohli utratit u 40 obchodníků. Teď míří do nové fáze a připravuje několik emisí ve spolupráci s radnicemi dalších českých měst a pražských městských částí a zakládá dceřinou společnost v Německu.
Projekt v minulosti podpořila řada institucí a organizací. Získal záštitu Hospodářské komory, e-governmentu Ministerstva vnitra a Asociace malých a středních podniků a živnostníků a podporu Ministerstva průmyslu a obchodu.