„Zatím nikdo nepochopil, co chceme s TV Barrandov udělat,“ říká Soukupův obchodní partner Jan Čermák

GLOSA VOJTĚCHA KRISTENA | Klíčová mediální firma Jaromíra Soukupa, Barrandov televizní studio (BTS), prochází finančním očistcem. Předlužený mediální dům sice na konci února získal tříměsíční soudní ochranu před věřiteli, co však bude poté, až moratorium vyprší, bylo doteď předmětem spekulací. „V zásadě nikdo nepochopil, co chceme s firmou udělat,“ říká nyní exkluzivně pro INFO.CZ jeden ze dvou majitelů společnosti Jan Čermák.

Časopisy Sedmička, Týden a Instinkt nebo tři kanály Televize Barrandov – to jsou vedle lukrativních pozemků hlavní aktiva mediálního domu Jaromíra Soukupa. Nejpozději od loňského podzimu je však zřejmé, že Barrandov televizní studio, součást vydavatelství Empresa Media, se dostalo do velkých finančních problémů. K jejich vyřešení přizval Jaromír Soukup do firmy brněnského krizového investora Jana Čermáka – i přesto však na BTS v úvodu roku mířilo několik exekučních návrhů.

Majitel Barrandovského areálu, firma miliardáře Tomáše Chrenka Brarrandov Studio (pod niž do roku 2012 Barrandov Televizní studio spadala, následně ji Jaromír Soukup odkoupil), dokonce Soukupovu televizi před několika týdny odstřihla od elektřiny a kvůli obnovení vysílání musel Čermák o víkendu zajišťovat dieselové agregátory.

Médea přišla o posledního velkého klienta, Soukup si ale odmítá připustit realitu

Tlak věřitelů nakonec v úvodu roku dosáhnul takové intenzity, že se Soukup s Čermákem obrátili na soud, který společnosti BTS na konci měsíce přiznal tříměsíční ochranu před věřiteli – to je však pouze první krok v poměrně komplikovaném očistném procesu celého mediálního domu.

Obchodník s pohledávkami

Brněnský obchodník s pohledávkami a krizový manažer Jan Čermák do Soukupova mediálního impéria v závěru loňského roku vstoupil s jasným byznysovým plánem: Soukupovy „distressed assets“ stabilizovat, zbavit dluhů, ořezat neefektivní procesy, zvýšit sledovanost... a až se mediální dům opět postaví na nohy, prodat jej s násobným ziskem. Čermák je v jádru obchodník, který opakovaně říká, že jej dlouhodobá účast v mediálním byznysu neláká a jde mu především o podnikatelskou příležitost.

Cesta Jaromíra Soukupa: Z ringu na vrchol… a zase zpátky

K tučnému zisku však vede dlouhá cesta byznysovým a právním bludištěm – a Čermák se Soukupem jsou zatím stále v první fázi ozdravného procesu. Aktuálně potřebují předlužený mediální dům se závazky za téměř miliardu korun nejprve stabilizovat, proto v únoru požádali soud o tříměsíční ochranu před věřiteli, což jim má „koupit dostatek času“ pro další kroky.

Doteď však nebylo příliš jasné, jaké „další kroky“ mají následovat. V médiích se zprostředkovaně hovořilo především o dvou možných scénářích dalšího vývoje – o možnosti reorganizace, anebo o konkurzu; obě varianty však automaticky znamenají, že BTS po skončení moratoria nejprve „spadne“ do insolvenčního řízení.

Třetí cesta

Čermák se Soukupem však chtějí jít třetí, prozatím neprošlapanou cestou – využít nového právního institutu „preventivní restrukturalizace“, který se do zákoníku dostal teprve loni na podzim. Jde o proces připomínající reorganizaci, na rozdíl od ní však umožňuje firmám řešit jejich finanční problémy, aniž by musely projít insolvenčním řízením.

„Od reorganizace se tento proces liší především v tom, že je méně formální. Podnik, který vstoupí do preventivní restrukturalizace, nemusí zahájit insolvenční řízení a vyhne se negativní publicitě, spojené se zveřejněním firmy v insolvenčním rejstříku,“ vysvětlují advokáti advokáti z AK Žižlavský.

Jan Čermák pro INFO.CZ potvrzuje, že toto je cesta, kterou se plánuje s Barrandov televizní studio vydat – a že v těchto týdnech obchází klíčové věřitele a získává u nich pro tento plán podporu. 

„Chceme preventivní restrukturalizace stále využít, jednání s věřiteli jsou v zásadě na dobré cestě,“ říká Čermák. Právě v jednání s věřiteli je přitom největší Čermákova síla – za dvě dekády v pohledávkovém byznysu má kontakty u všech velkých hráčů a ví, jak s nimi nacházet společnou řeč.

Jak vyplývá z podání pro soud, který rozhodoval o moratoriu, Čermák se Soukupem plánovali jít cestou preventivní restrukturalizace už v lednu. Dokonce v té době měli vypracovaný sanační projekt, obdobu reorganizačního plánu. Nakonec však od tohoto scénáře museli ustoupit – tlak věřitelů totiž rostl, přibývaly exekuční návrhy a situace ohledně likvidity takový postup v důsledku znemožnila.

„Dlužník měl v úmyslu zahájit preventivní restrukturalizaci ve lhůtě 30 dnů od vyhlášení prvního individuálního moratoria. Před zahájením preventivní restrukturalizace však nenastaly skutečnosti, se kterými dlužník počítal ve svém výhledu vývoje likvidity, kterým při podání návrhu na individuální moratorium osvědčoval, že není v platební neschopnosti,“ uvádí Soukup s Čermákem v podání pro soud.

I když tento plán původně nevyšel, Čermák s ním nadále počítá jako s preferovanou možností. „Záleží na tom, zda a jak se podaří dohodnout s věřiteli – preventivní restrukturalizace je však pro nás preferovaný scénář. Pokud to nevyjde, přijde na řadu insolvenční řízení a reorganizace,“ doplňuje Čermák.

Prodej bez Soukupa?

Čermák otevřeně říká, že už ve chvíli, kdy se rozhodl provozovatele TV Barrandov ozdravit, počítal s jeho prodejem. Tento cíl vidí v horizontu jednoho až tří roků. Paradoxně, v té době může být jediným majitelem firmy. Druhý poloviční akcionář a výrazná tvář TV Barrandov, mediální podnikatel Jaromír Soukup totiž podle kuloárních informací zvažuje prodej svého podílu.

Čermák na dotaz INFO.CZ odpovídá, že by se převzetí celého podniku nebránil. „Zatím to není na stole. Když to bude aktuální, tak se tomu bránit nebudu, pokud budou podmínky odpovídající. Nyní však stále platí, že jsme v tom s Jaromírem Soukupem půl na půl,“ uzavírá Čermák.

Televize je posledním byznysovým mohykánem médií. I když už měla být už dávno mrtvá

AntiBabiš znovu na scéně. Fialova parta nás bude před volbami vydírat: buď my, nebo konec demokracie

sinfin.digital