Svobodní na rozcestí mezi SPD a Spolu. Nový předseda ukáže, na kterou stranu se přikloní

KOMENTÁŘ VOJTĚCHA KRISTENA | Svobodní si v tomto týdnu vybírají nové vedení a jejich volba může mít významný vliv na českou politiku. Pokud totiž vyhraje obhajující předseda Libor Vondráček, strana si nejspíš podrží svůj „národovecký“ étos a spolupráci s SPD. Naopak vítězství vyzyvatele Dominika Hrubého posune stranu blíž k politickému středu a ke koalici Spolu, kde by za určitých podmínek mohla vzniknout i vzájemná spolupráce před sněmovními volbami.

Ať už po sjezdu Svobodných – jasno bude v neděli večer – stranu povede současný předseda Libor Vondráček, nebo jeho vyzyvatel Dominik Hrubý, jedna věc je velmi pravděpodobná. Svobodní nejspíš nepůjdou do sněmovních voleb samostatně. Ostatně, s aktuálními volebními preferencemi, které se pohybují mezi 1,5 a dvěma procenty, by ani neměli šanci překročit pětiprocentní práh. 

Jakou koalici Svobodní vytvoří, respektive k jakému bloku se přidají, ovšem záleží na tom, zda zvítězí Hrubý, nebo Vondráček. 

Současný předseda Libor Vondráček prošlapává cestu spolupráce s národoveckými hnutími. Pro připomenutí – v posledních sněmovních volbách šli Svobodní do voleb s Trikolorou a Soukromníky, v krajských volbách zase ve třech krajích zformovali čtyřkoalici s SPD, Trikolorou a PRO. A to by mohla být varianta i pro nadcházející sněmovní volby.

„Musíme být připraveni dělat v důležitých sněmovních volbách takové kroky, aby hlasy těch, kteří to vidí stejně jako my, byly zastoupeny ve Sněmovně více, než hlasy těch, kteří zadlužování i Green Dealu fandí,“ říká nyní v kandidátském projevu na předsedu strany Libor Vondráček.

Jeho vyzyvatel Dominik Hrubý naopak spolupráci s „nahnědlými“ stranami vylučuje. „Spolupráce na celostátní úrovni s SPD, PRO nebo Trikolórou je pro mě nepřijatelná,“ tvrdí Hrubý ve svém kandidátském projevu a dodává: „Chci zbavit Svobodné autoritářského a národoveckého nánosu. Voliči musí Svobodné vnímat jako stranu klasických liberálů a zastánců příslušnosti České republiky k západní civilizaci,“ doplnil Hrubý.

Vondráčkův vyzyvatel se netají ani úvahami na možnou budoucí spolupráci s koalicí Spolu (ODS, TOP09, KDU-ČSL) pro příští parlamentní volby. 

Ta je sice zatím ve velmi teoretické rovině, svůj předobraz však má: Před sněmovními volbami 2021 totiž Svobodní o společné kandidátce se Spolu vyjednávali. A dokonce od Zbyňka Stanjury dostali nabídku společné kandidatury. Nakonec však „cukli“ a připojili se k Trikoloře a Soukromníkům, s nimiž pak získali necelá tři procenta.

Páchá vláda seppuku? Bohorovnost, s níž ignoruje vážné chyby v rozpočtu, se jí může šeredně vymstít

Pro Spolu, respektive pro ODS, je otázka spolupráce či dokonce přizvání Svobodných na společnou kandidátku zatím předčasnou otázkou. Zároveň však někteří členové strany, se kterými INFO.CZ hovořilo, zmiňují, že takový krok může dávat smysl. 

Základem podle nich musí být situace, kdy Libora Vondráčka ve vedení strany vystřídá Dominik Hrubý. „Se současným vedením spolupráce reálná není,“ říká pro INFO.CZ jeden ze členů strany. 

Pokud by Hrubý předsednický post získal, mohou se oba politické subjekty postupně přibližovat, například spoluprací na lokálních úrovních. „Spolupráci se Svobodnými pod vedením Dominika Hrubého bych si za iniciativu ČESKO.plus určitě představit dovedl,“ říká člen regionální rady ODS Radim Ivan. A postupně se může rozšiřovat i směrem ke sněmovním volbám.

Podle agentury STEM je volební potenciál Svobodných přibližně na úrovni devíti procent hlasů.

Vzájemná spolupráce by mohla prospět oběma politickým subjektům. Svobodní by tím získali větší viditelnost, relevanci a potenciálně i poslanecké mandáty. Koalice by pak získala 1,5 až dvě procenta hlasů, které aktuální průzkumy Svobodným přisuzují, což jsou striktně vzato velmi podobná čísla, která má aktuálně KDU-ČSL. A ve společné „frontě“ proti hegemonu předvolebních průzkumů – hnutí ANO – se každý hlas počítá.

Nejde ale jen o počty – další důvod, proč by ODS mohla o spolupráci usilovat, je čistě strategický. Potenciální rozšíření Spolu o Svobodné by program koalice mohlo posunout více směrem, který chce ODS prosazovat, ovšem dnes musí ustupovat před koaličními kompromisy. 

Svobodní by se coby čtvrtý člen koalice stali ideovou protiváhou například lidovcům a celkový politický konsenzus koalice by se dostal více napravo, blíž k aktuálnímu programu (tedy alespoň tomu, co je na papíře) ODS.

A do třetice: je zřejmé, že po pravicové straně apelující na rozpočtovou odpovědnost a malý stát je v českém veřejném prostoru velká poptávka. Pokud by se Svobodní dokázali odstřihnout od současných národoveckých témat a upozadit některá, pro většinovou společnost no-go témata jako odchod z EU, mohou klidně získat výrazně více než aktuální 1,5 procenta. 

Podle agentury STEM je jejich volební potenciál přibližně na úrovni devíti procent hlasů. A nad tím se Spolu stojí za to se zamyslet.

🔥🗞️ Přidejte si INFO.CZ do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Díky.

Průlom v krajích: Babišovo ANO se neštítí vládnout s rasisty z SPD. Za rok se můžou spojit i ve vládě

Další na mapě: Rakousko. Národovci sílí v době, kdy by se Evropa měla sjednocovat

Šichtařová: Green Deal není zelený, jen se tak tváří. Jde o frontální útok na naši životní úroveň

sinfin.digital