Hrozí stávka kvůli platům. Soudy budou zavřené nebo ochromené, říká odborářka Pospíšilová

Předsedkyně Odborového svazu justice Anna Pospíšilová v rozhovoru pro INFO.CZ vysvětluje důvody vyhlášení stávkové pohotovosti. Podle ní na soudech berou administrativní pracovníci tak málo peněz, že to takřka nikdo nechce dělat. „Například zapisovatelka, která nastoupí po škole nebo po mateřské, má mzdu 17 tisíc hrubého, takže musí být doplácená do zaručené mzdy. Tím pádem může pobírat i sociální dávky na bydlení. Je to ostuda.“

Tento týden jste jako Odborový svaz justice vyhlásili stávkovou pohotovost. Podle mých informací z některých soudů se pracuje s tím, že bude i stávka. Základní otázka: proč?

Stávkovou pohotovost jsme byli nuceni vyhlásit po jednání s ministerstvem spravedlnosti, které se uskutečnilo tento týden v pondělí, tedy 22. dubna. Dozvěděli jsme se tam, že náš požadavek, tedy navýšení mzdových prostředků, nebude pro letošní rok pro administrativní zaměstnance akceptován. Což nás vedlo k vyhlášení stávkové pohotovosti. A pokud bude potřeba, vyhlásíme i stávku.

Od náměstků ministra spravedlnosti Daňhela a Dvořáka jsme se dozvěděli, že vláda bude v polovině května jednat o rozpočtu na příští rok. Do té doby budeme ve stávkové pohotovosti, a pak, podle toho, jak jednání dopadne, vyhlásíme stávku.

Vyzvali jsme již soudy, ve kterých jsou odborové organizace, které jsou pod námi, ale i soudy, kde odborové organizace nemají, aby nás podpořily, aby se připojily ke stávkové pohotovosti, případně k následné stávce, neboť Odborový svaz justice hájí zájmy všech zaměstnanců v justici.

Anna Pospíšilová – Předsedkyně Odborového svazu justice a předsedkyně Základní organizace Odborového svazu justice při Okresním soudu v Hradci Králové.

Jak to na reagovaly?

Soudy počítají s tím, že se stávky zúčastní.

Vám jde o platy administrativních pracovníků. Jakých pozic se to přesně týká?

Dotýká se všech pozic – od pracovníků ve spisovnách, podatelnách, zapisovatelek přes vedoucí kanceláří po vyšší soudní úředníky.

Takže se to týká všech zaměstnanců kromě soudců a soudkyň?

Ano, přesně tak.

V celé České republice je napříč soudy podstav.

Kolik průměrně berou?

Průměrná mzda těchto zaměstnanců stanovená resortem spravedlnosti je 37 763 korun. Ale reálně je nižší, peníze přeposílají krajské soudy na příslušné okresní soudy. Takže někde je průměrná mzda 36 600, jinde třeba 35 tisíc. Ale například zapisovatelka, která nastoupí po škole nebo po mateřské, má mzdu 17 tisíc hrubého, takže musí být doplácená do zaručené mzdy. Tím pádem může pobírat i sociální dávky na bydlení. Je to ostuda.

Uvedu příklad z praxe: okresní soud v Hradci Králové nabere zapisovatelky, ty ale ještě ve zkušební době odchází na méně náročnou a lépe placenou práci.

Vyšší soudní úřednice, která pracuje od školy v justici, bere v pětačtyřiceti letech 32 tisíc hrubého. A musí vykonávat odbornou práci – v některých úkonech zastupuje i soudce.

Jak se vůbec za takových podmínek daří zaměstnance na tyto pozice najímat?

V Praze odcházejí od zapisovatelek až po vyšší soudní úředníky. Napříč soudy je podstav v celé České republice.

Chtěl působit dojmem idealisty, ale choval se jako dobytek: Kauza Feri ovlivňuje i vnímání politiky

Jaké jsou vaše požadavky?

Na jednání s ministerstvem spravedlnosti jsme požadovali navýšení platů pro administrativní zaměstnance o čtyři tisíce nebo patnáct procent na systemizované místo. A to již pro letošní rok.

Je to náročná práce, zodpovědná práce. Dále potřebujeme otevřít konstruktivní diskusi o nezávislých platových tabulkách pouze pro justici.

A co se bude dít, když vyhlásíte stávku?

Soudy budou napříč republikou zavřené nebo ochromené.

A co když vám ministr ty peníze pro administrativní pracovníky nezajistí?

Již s předchozími ministry náš odborový svaz jednal o zákonu o justiční službě, kde by byly nezávislé tabulky jenom pro administrativní zaměstnance v justici. Což se do dnešní doby nepodařilo.

Mám kamarádku v Hamburku a ta mi říká, že práce v justici je u nich nejlépe hodnocená, nejprestižnější. A že je tam čest v justici pracovat. Kdežto u nás je to naopak. U nás v justici za ty peníze nikdo tak zodpovědnou práci dělat nechce.

Jak to tak poslouchám, je vlastně s podivem, že soudy nekolabují…

Protože tam jsou převážně administrativní zaměstnanci – srdcaři. Nebo se jim ta práce líbí a dělají to i za takhle málo peněz.

A co na případnou stávku říkají samotní soudci?

Od většiny soudců i od vedení soudů máme podporu.

Prezident jede na justičního autopilota. A to je problém

Pozvání na Hrad se neodmítá. Hnutí ANO udělalo nepochopitelnou chybu, a teď se hloupě vymlouvá

„Smlouva pro Česko“ chce polít ekonomiku živou vodou. Stojí za ní oceňovaný ekonom Filip Matějka i mediální dům CNC

sinfin.digital