KOMENTÁŘ ADAMA MARŠÁLA | Alexej Navalnyj je mrtev. Mluví o tom celý svět. O úmrtí ruského opozičního lídra psaly francouzský Le Monde, britská BBC, izraelský Haaretz, japonské Asahi Shimbun, německé Frankfurter Allgemeine Zeitung – jen ruská média mlčela tak dlouho, až z toho mrazilo.
Zvykli jsme si na to, že ruská média o světovém dění referují jinak než ta z euroatlantického prostoru, ale po smrti Alexeje Navalného nastalo i na jejich poměry ohlušující ticho. Takové, že se v něm i přes propast uplynulých desetiletí ozývala ozvěna obětí stalinských čistek. Připomíná to období, kdy odpůrci sovětského režimu mizeli po tisících ve věznicích, gulazích a trestaneckých koloniích, odkud se již nikdy nevrátili.
O tom, že je Navalnyj po smrti, informovala vězeňská služba oblasti, kde si ruský opoziční předák odpykával trest. Oddělení Federální vězeňské služby pro Jamalo-něnecký autonomní okruh sdělilo, že „opozičník” Navalnyj zemřel v trestanecké kolonii číslo 3 poté, co se vrátil z procházky a udělalo se mu nevolno. Ve zprávě se uvádí, že byly provedeny veškeré resuscitační úkony, které ovšem nepřinesly žádné pozitivní výsledky. Příčiny smrti se zjišťují.
Sanitce údajně trvalo necelých sedm minut dostat se do trestanecké kolonie, kde prý nyní Navalného tělo zkoumá speciální lékařská komise. To, že Navalného smrt vyšetřuje tým odborníků, potvrdil i mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Mluvčí sdělil i to, že o úmrtí předal zprávu Vladimiru Putinovi, který je právě na návštěvě Čeljabinsku.
Manželka Julija zatím úmrtí nepotvrdila
Navalného žena Julija na tiskové konferenci v Mnichově zatím nedokázala říct, zda je tato „hrozivá” zpráva pravdivá, nebo nikoli. Navalného úmrtí nepotvrdila ani jeho mluvčí Kira Jarmyšová. Navalného právník je na cestě na Sibiř, kde by se měl dozvědět víc.
Toto jsou údajně poslední záběry Alexeje Navalného ze včerejšího soudního jednání.
— Filip Horký (@FilipHorky) February 16, 2024
Zdroj: SOTA (z tohoto kanálu čerpají všichni, kdo video sdílejí dále), prozatím jsem neviděl jiný zdroj. pic.twitter.com/zLENt8qFod
Putinův dlouholetý kritik byl odsouzen k odnětí svobody v únoru 2021. Ruské soudy mu uložily několik trestů, které si odpykával v trestanecké kolonii IK-6 se zvýšenou ostrahou v osadě Melechovo ve Vladimirské oblasti.
Na konci loňského roku byl přemístěn do trestanecké kolonie č. 3 v osadě Charp v Jamalo-něneckém autonomním okruhu, kam je to z Moskvy téměř tři tisíce kilometrů. Jde o jednu z nejsevernějších ruských trestaneckých kolonií, která leží v oblasti věčně zmrzlé půdy.
Je to jak vzkaz světu, tak domácí opozici
Politik byl ve vykonstruovaném procesu odsouzen kvůli údajnému vytváření extremistických společenství a podněcování k extremismu. Již předtím byl v srpnu 2020 otráven neznámou látkou a převezen na léčbu do Německa, kde mu lékaři diagnostikovali otravu způsobenou bojovou látkou skupiny novičok.
Rusko opakovaně namítalo, že mu německá strana nikdy neposkytla hodnověrné důkazy ani výsledky analýz, na nichž svůj závěr postavila. Vladimir Putin pokus o otravu ruského opozičníka popřel v rozhovoru pro stanici NBC, kdy řekl, že „nemáme ve zvyku někoho zabíjet.“
Moskva si dnes nad smrtí opozičního politika myje ruce s cynickým alibismem sobě vlastním. V jejím pohledu nejde o politickou vraždu, ale o politováníhodnou událost, kdy Navalného smrtí není vinen ruský režim, ale politik sám, protože se nedokázal vyrovnat s podmínkami panujícími v arktické trestanecké kolonii v oddělení s přísným režimem.
Je to vzkaz ruského medvěda světu, že se naučil poručit větru dešti, v němž padají nejen letadla s generály, ale dlouho v něm naživu nevydrží ani kritici režimu. Pro občany ruské federace je to jen potvrzení toho, co již dávno vědí: lidský život zde nikdy neměl a ani mít nebude valnou cenu.