ČEZ ukončí těžbu uhlí mnohem dřív, než původně očekával. Plány upravují i další těžaři

Ondřej Souček

Na valné hromadě polostátní energetické skupiny ČEZ, která proběhla minulý týden, se kromě dividendy diskutovala i budoucnost uhelného byznysu. Mluvčí společnosti Ladislav Kříž mimo jiné uvedl, že ČEZ nejpravděpodobněji ukončí těžby uhlí v roce 2030, tedy mnohem dříve, než původně očekával. Kvůli zhoršení ekonomiky celé uhelné energetiky podobný osud očekávají i ostatní tuzemští hnědouhelní hráči.

ČEZ nyní provozuje dva hnědouhelné lomy v severočeské pánvi – Nástup Tušimice a Bílina. U obou lokalit ještě nedávno počítal minimálně s rokem 2033, u druhé zmíněné měl povolení těžit dokonce do roku 2035.

Těžba se ale bude přestávat vyplácet s tím, jak se budou uhelné zdroje pod tlakem emisních povolenek transformovat na jiná paliva. „Předpokládáme, že těžba uhlí skončí do roku 2030 – a tím i těžba v Bílině. Ale uvidíme, jak se bude vyvíjet situace na energetických trzích,“ sdělil Kříž na valné hromadě.

Připomněl, že přede dvěma roky začala vpádem ruských vojsk na Ukrajinu energetická krize, kterou nikdo nečekal a která energetiku převrátila naruby.

Milý pane komunisto! Vy socialisto! Ostrý střet Šnobra s Hamplem o mimořádnou daň

„V takový moment se vše mění. Zatím se k zastavení těžby v Bílině do roku 2030 nezavazujeme žádným silným příslibem, ale samozřejmě náš předpoklad je, že do roku 2030 končí využívání hnědého uhlí v České republice,“ uvedl Kříž.

Na západě Čech těží hnědé uhlí také Sokolovská uhelná, kterou vlastní svěřenský fond rodiny Štěpánkových, potomků jednoho ze zakladatelů Sokolovské uhelné, a SUAS Group Františka Štěpánka, a obchodník s uhlím Petr Paukner. I zde už upravují prognózy. Ještě loni firma zvažovala, že otevře novou lokalitu Královské Poříčí a těžit zde bude až za rok 2032. Dnes už tento scénář vylučuje.

„S ohledem na vývoj v oblasti energetiky během prvního pololetí tohoto roku nemůžeme o rozšíření těžby otevřením lokality Královské Poříčí vůbec uvažovat. Produkci hnědého uhlí pro období do roku 2030, který je milníkem pro ukončení využívání uhlí v energetice, plně pokryjeme těžbou v lomu Jiří,“ říká šéf Sokolovské uhelné Pavel Tomek.

Sokolovská uhelná do jara roku 2028 počítá se zajištěním dodávek uhlí nejen pro vlastní výrobní zařízení, ale i pro své odběratele. Po tomto období už je plánování složitější, přiznává Tomek.

„V kritickém období přechodu od využívání uhlí k výrobě z nízkoemisních či bezemisních zdrojů budeme těžit z flexibility lomu Jiří, která je výrazně větší než v jiných těžebních lokalitách v ČR. Toto období lze zarámovat lety 2025 až 2030,“ odhaduje Tomek.

Aktuální situace, kdy cena elektřiny je velmi nízká, a cena emisní povolenky naopak vysoká, má na společnost dopad již nyní. Podle Tomka se musí připravovat na postupné snižování objemu těžby, které bude výrazně rychlejší, než ještě nedávno myslela. „Děláme vše pro to, aby odchod od uhlí byl bezpečný a bezproblémový. Podle současných informací bude úspěch, pokud se to podaří zvládnout k roku 2030.“

Jediná skupina, která žádný odhad odchodu od uhlí nemá, je Sev.en Pavla Tykače. Firma pouze dlouhodobě poukazuje na neutěšenou situaci v oboru, kde se výroba elektřiny z fosilních zdrojů stává nerentabilní a v dlouhodobém horizontu neudržitelnou.

„Je nesmysl tvrdit, že se bez uhlí v budoucnu obejdeme,“ říká energetik Palaščák. „Stejně tak je ale blbost uhlí pálit a elektřinu z něj vyvážet za hranice“

„Počítáme s tím, že konec využívání uhlí se blíží, připravujeme se na něj,“ říká mluvčí společnosti Gabriela Sáričková Benešová. Odhad pravděpodobného termínu už ale ani po položení opětovného dotazu nespecifikovala.

Sev.en má kromě lomu ČSA, kde těžbu přerušila a vrátit se k ní chce jen v případě zvýšené poptávky po uhlí, také lom Vršany s největší dostupnou zásobou hnědého uhlí v Česku. Kdy se tam rypadla zahryznou do země naposledy, však vůbec není zřejmé, a to přesto že Sev.en jasně říká, že už za současných podmínek je výroba elektrické energie z uhlí na hranici rentabilnosti a v dalších letech s rentabilitou ani nepočítá.

„Vývoj na trhu silové elektřiny a emisních povolenek znemožňuje ekonomický provoz uhelných elektráren v ČR, tedy všech našich uhelných zdrojů a s tím i provoz lomu Vršany. Výhled do dalších let ukazuje, že při stávajících tržních parametrech fixní a variabilní náklady nepokryjeme,“ říká Sáričková Benešová.

I u skupiny Sev.en je však podle informací e15 velmi pravděpodobné, že k ukončení těžby nedojde hned, protože všechny těžební společnosti mají platné závazky k odběratelům uhlí minimálně do roku 2028.

V Česku je kromě hnědouhelných lomů v provozu také černouhelný důl státní společnosti OKD. Ta počítá s těžbou do konce roku 2025 s možným přesahem do první poloviny roku 2026 na vytěžení uhlí z posledních porubů a předpokládá zachování zisku i v letech 2024 a 2025.

Článek vyšel na webu E15.

Brzké vypínání uhelných zdrojů v řádu let je reálné. Česku hrozí závislost na dovozu elektřiny, říká energetik Hlavinka

Představa, že by biomasa mohla nahradit uhlí, je naprosto absurdní,” říká Jiří Plešek, člen Akademické rady AV ČR

Je třeba vyhnat slona z místnosti. Vodík, komunitní energetika ani akumulace českou energetiku nespasí

sinfin.digital