„Je nesmysl tvrdit, že se bez uhlí v budoucnu obejdeme,“ říká energetik Palaščák. „Stejně tak je ale blbost uhlí pálit a elektřinu z něj vyvážet za hranice“

Audioverze

Jak bude vypadat český energetický mix v dalších dekádách je tak trochu ve hvězdách. A nejde jen o další dekády. Aktuálně se třeba horečnatě řeší, co bude už za pár let s uhelnými elektrárnami. Jejich provozovatelé tvrdí, že během několika let budou podniky ztrátové a hrozí jejich zavírání, ministr MPO Jozef Síkela zase obratem mluví o „vydírání“. Energetik a zakladatel skupiny Amper Jan Palaščák v rozhovoru pro InfoTALKS tvrdí, že diskuse je tak trochu posunutá z obou stran a argumentuje, že problémy by do velké míry vyřešilo zavedení kapacitních plateb. „Ta diskuse je různě rámovaná, přitom podstata je v zásadě jednoduchá. Z jedné strany je špatně, že namísto toho, abychom si uhlí šetřili, tak ho stále pálíme a elektřinu z něj exportujeme. Ale z druhé strany je třeba říct, že se bez uhlí neobejdeme, je nesmysl říkat, že z něj k určitému datu vystoupíme,“ říká Palaščák. 

Podle Palaščáka bude Česko uhlí potřebovat ještě dlouho. „Ovšem ne proto, aby uhelné elektrárny jely po celý rok, ale aby se ‚přitopilo‘ během zimy, když nefouká, nesvítí. A právě na to potřebujeme kapacitní platby, které Ministerstvo průmyslu a obchodu, když byl v čele Karel Havlíček, neodpracovalo, a nyní to dohání ministr Jozef Síkela,“ doplňuje Palaščák. 

Na koho nejvíc padne současné zdražování energií? V čem premiér Petr Fiala, alespoň co se týče energetiky, připomíná populistu Babiše? Jaké je reálné řešení pro budoucnost ČEZu a proč firmu tato vláda nezvládne rozdělit? A proč si Jan Palaščák myslí, že jsou studie ČEPSu „cinknuté“? Poslechněte si celý pořad.

sinfin.digital