Katherine Dávalos Ortegaová: Ostře sledovaná žena, která „seděla na penězích“

Dnes v našem seriálu pokračujeme příběhem další výjimečné ženy „Reaganovy Ameriky“. Jmenovala se Katherine Dávalos Ortegaová a byla pokladníkem, respektive pokladnicí USA (The Treasurer of the USA), což je hlavní poradce/poradkyně ministra financí, tedy politik/politička, který/která se v každé americké administrativě nachází na vrcholu mocenského žebříčku. Katherine Dávalos Ortegaová navíc patřila k Reaganovým nejbližším lidem a byla s roky jeho vlády v Bílém domě spojena od roku 1983 až do prezidentova odchodu z funkce v lednu 1989; ona sama z ministerstva financí odešla v červenci 1989 za vlády George Bushe staršího, jenž ji nahradil Catalinou „Cathi“ Vásquez Villalpandovou.

Původ, dětství a mládí, studia a profesní počátky

Jak naznačuje již její jméno, Katherine Ortega/ová (* 1934) se narodila na jihu Spojených států v bezvýznamné vesnici Tularosa v Novém Mexiku jako jedno z devíti dětí do rodiny, která sem přišla v šedesátých (z matčiny strany), respektive v osmdesátých letech (z otcovy strany) 19. století. 

Otec budoucí vlivné ženy v Reaganově vládě působil jako smírčí soudce v novomexickém Bentu a poté se pustil do podnikání, mimo jiné jako majitel zprvu nevelké restaurace s tančírnou. Katherine později vzpomínala, jak vynikající „školou“ pro ni bylo, když už v deseti letech začala pracovat pro rodinnou firmu a když následně pracovala jako pokladní, aby si vydělala na studia.

Po absolvování bakalářských studií ekonomie a obchodu na univerzitě ve východním Novém Mexiku (Eastern New Mexico University) měla sice o své budoucnosti zpočátku jiné představy (tak jako jiné mladé lidi lákala i ji „kantořina“), nakonec si ale společně se svou sestrou otevřela v městečku Alamogordo, stále ve svém rodném státě, certifikovanou účetní firmu a začala působit v oblasti, která se stala jejím celoživotním osudem a ve které udělala na dívku z novomexického „zapadákova“ bez přehánění fantastickou kariéru, což – mimo jiné – ukazuje, jak vstřícná a ve všech ohledech otevřená Reaganova vláda v osmdesátých letech minulého století byla.

Šedesátá léta byla pro mnoho Američanů, narozených v době Velké hospodářské krize, za druhé světové války a krátce po ní silně formativní. Katherine Ortegaová mezi takové lidi patřila. 

Desegregace americké společnosti, jež byla od počátku tohoto desetiletí jedním z ústředních politických témat a diskusí, jí samozřejmě pomohla, třebaže se nejednalo o Afroameričanku, ale o Američanku hispánského původu. Ve prospěch Katherine hrála i rychle pokračující emancipace společnosti. 

Všechny tyto faktory a, logicky, i profesní ambice nadané mladé ženy přispěly k tomu, že se v „nejšílenějším roce moderních amerických dějin“, tj. v roce 1968, kdy byli zavražděni Robert Francis Kennedy a Martin Luther King, Jr. a kdy Richard Milhous Nixon vyhrál prezidentské volby, přestěhovala do kalifornského Los Angeles, kde měla nesrovnatelně větší možnosti uplatnění.

Amerika ve válce: Martin Luther King Jr., aneb „Z hory zoufalství ke kameni naděje“

Manažerka v bankovnictví a „pevná republikánka“

V L.A. začala Katherine Ortegaová pracovat jako daňová expertka ve firmě Peat, Marwick Mitchell & Company. Mezi její zaměstnavatele patřila i banka Pan American National Bank, což byla první instituce, ve které udělala velkou kariéru – v roce 1971 se totiž stala její viceprezidentkou. 

Vzhledem k další kariéře Ortegaové bylo příznačné a vtipné zároveň, že se tak stalo v roce, kdy byla zakladatelka banky Romana Acosta Bañuelosová (1925–2018) v Nixonově vládě jmenována do funkce pokladnice USA (The Treasurer of the USA; viz výše), kterou bude ona sama zastávat o jedenáct let později. 

Když se Ortegaová stala o čtyři roky později prezidentkou State Bank v kalifornské Santa Aně, bylo zjevné, že má tak říkajíc zaděláno na opravdu velký životní úspěch, na čemž nic nezměnil ani její následný návrat do Nového Mexika, kde se věnovala především, byť nikoli výhradně rodinné firmě.

sinfin.digital